Kako povećati produktivnost: Uradite ovih 8 stvari svakog jutra
Ako s teškom mukom uspevate da završite sve dnevne obaveze, vreme je da promenite neke navike. Kako povećati produktivnost saznaćete u nastavku.
Ako svakog jutra preduzmete par jednostavnih koraka, to će vam pomoći da poboljšate ukupnu produktivnost. Najvažnija stvar koju treba uzeti u obzir kada je u pitanju stvaranje jutarnje rutine je odabir stvari koje možete da radite po navici. Ako želite da budete produktivniji, primenite savete koji slede u nastavku.
Kako povećati produktivnost: Ključni koraci
1. Buđenje ujutru
Jedan od najboljih načina da poboljšate produktivnost je da započnete svoju jutarnju rutinu prethodne noći, kaže Donna McGeorge, stručnjak za produktivnost i autor The 25 Minute Meeting. Pre spavanja, provedite vreme odlučujući šta ćete obući sledećeg dana i ostavite to po strani, planirajući obroke i pregledavajući svoj raspored. Obavljanje ovih lakih zadataka noću, a ne ujutru, olakšaće vam opterećenje kada se probudite sledećeg dana.
2. Pomerite svoje telo
Pomeranje tela rano ujutru može pomoći u povećanju nivoa energije povećanjem protoka krvi i kiseonika u mišićima i mozgu. Ovaj nalet energije može vam pomoći da se osećate budnije, što vam olakšava da se nosite sa zadacima tokom dana.
Osim što čini da se osećate budnije, pokazalo se da vežbanje poboljšava kognitivne funkcije i pokreće oslobađanje endorfina, koji su prirodni podizači raspoloženja. Započinjanje dana vežbanjem može vas dovesti u pozitivnije i fokusiranije stanje uma, smanjujući stres i anksioznost koji bi mogli da ometaju vašu produktivnost.
3. Jedite hranljiv doručak
Započinjanje dana uravnoteženim doručkom bogatim proteinima postavlja ton za ostatak dana. Uravnotežen doručak sa pravilnom raspodelom proteina, masti i složenih ugljenih hidrata obezbeđuje esencijalne hranljive materije za telo, stabilizuje šećer u krvi, poboljšava fokus i održava nivoe energije tokom celog dana, promovišući bolje opšte zdravlje i produktivnost.
4. Prvo završite mentalno zahtevne zadatke
Neke aktivnosti je najbolje raditi ujutru, a druge popodne. Mnogi ljudi su najviše mentalno budni od jutra do podneva. Sve zadatke koji zahtevaju najveću koncentraciju i mentalnu energiju, treba raditi ujutru. A za popodne ostavite stvari koje zahtevaju fizičku spretnost ili stvari o kojima ne morate da razmišljate i koje možete da radite na autopilotu.
5. Napišite listu obaveza
Jutro je obično vreme kada vaš um prolazi kroz sve što je potrebno da završite tokom dana. Pojednostavite ove misli listom obaveza. Kreiranje liste obaveza vam omogućava da jasno vidite šta tačno treba da se uradi, i to po važnosti. Dozvolite sebi da prođete kroz listu, završite svaki zadatak pre nego što pređete na sledeći i date sebi dovoljno vremena sa pauzama između, daće vam osećaj da ste produktivniji tokom dana.
6. Namesti svoj krevet
Pospremanje kreveta je jednostavna navika koja može postaviti ton za ostatak dana. Način na koji održavamo svoje prostore (soba, sto, radni prostor, itd.) je pokazatelj kako se osećamo iznutra. Nameštanjem kreveta ujutru ne pospremate samo svoju spavaću sobu već i svoje misli. Pored toga, kada nameštate krevet, smanjujete iskušenje da se vratite u krevet i nakratko odspavate.
7. Vežbajte svesnost
Vežbanje svesnosti — umetnost namere u svojim mislima i postupcima — ujutru može vam pomoći da razjasnite i organizujete svoje misli pre početka dana. Kada je mozak preplavljen mislima o beskrajnoj listi obaveza, javiće se veliki zamor prilikom odlučivanja. Započinjanje dana redovnom vežbom svesnosti pruža strukturu i obezbeđuje veću produktivnost tokom dana.
8. Dnevnik ujutru
Ako vam je teško da razbistrite svoje misli ujutro, razmislite o početku dana pisanjem u dnevnik. Dnevnik može očistiti mentalni prostor i pomoći vam da osmislite svoj dan. Postoji nekoliko različitih načina da to uradite – možete pisati dnevnik zahvalnosti, pratiti uputstva za svakodnevno vođenje dnevnika ili to raditi po osećajun dnevnik. Možda će biti potrebno nekoliko pokušaja i grešaka da shvatite šta vam odgovara.