Kubanski lekari napravili lek protiv raka?!

by | decembar 4, 2015

Dosadašnji rezultati testiranja na Kubi pokazali su da zavidan broj pacijenata, koji su primili kubansku vakcinu protiv raka pluća, žive duže od pet godina. Ovu vakcinu od nedavno, prima i određen broj pacijenata u Srbiji. 

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Kubanska medicina donosi milijarde ovoj zemlji, a lekarski stručnjaci ove zemlje teže ka tome da budu broj jedan u zdravstvenom turizmu. Kuba ima jednog lekara na 170 pacijenata, što je jedan od najviših proseka u svetu. Poređenja radi, u Srbiji jedan lekar leči oko 5.000 pacijenata. Kubanska vlada nada se da će se ovaj trend nastaviti, te da će sve više stranaca u budućnosti tražiti medicinsku pomoć baš u njihovoj zemlji, zbog vrhunskih stručnjaka i dostignuća, ali i jeftinog i pouzdanog lečenja.

Pročitajte i… Doručak koji topi kilograme i sprečava rak debelog creva

Najnovije dostignuće kubanskih lekara, zbog čega se ova zemlja našla u centru svetske pažnje, jeste vakcina “CimaVaks EGF” koju su njihovi lekari otkrili još pre 25 godina. Kubanski naučnici tvrde, na osnovu istraživanja koja su vršena na preko 3.500 obolelih osoba, da uz ovo „medicinsko čudo“, zavidan broj bolesnika, oko 20 odsto pacijenata živi duže od pet godina.

Članak se nastavlja posle reklama

Testiranje kubanske vakcine protiv raka počelo je nedavno i u Srbiji. Klinička studija u tri domaće ustanove pokazaće da li se taj medikament, koji u Evropi još nije registrovan, može koristiti u lečenju obolelih od kancera pluća. Detalji saradnje Srbije i ove karipske zemlje dogovoreni su tokom prolećne posete predsednika Srbije Tomislava Nikolića i ministra zdravlja Zlatibora Lončara Kubi.

Pročitajte i… Rak dojke: 5 najopasnijih faktora na koje sami utičemo

Kubanski stručnjaci, međutim, ističu da vakcina ne deluje preventivno već zaustavlja proteine koje podstiču nekontrolisani rast ćelija raka i ukoliko se ispostavi da je vakcina delotvorna, rak pluća bi mogao da se pretvori u hroničnu bolest. Drugim rečima, vakcina je bazirana na proteinu koji se nalazi u organizmu pacijenata koji utiče na razmnožavanje ćelija raka, a deluje tako što stvara antitela koja se bore protiv tog proteina i na taj način sprečavaju dalju metastazu. Na ovaj način, vakcina zapravo pretvara kancer u hroničnu bolest, pa pacijenti koji je prime mogu da žive dalje sa njom kao da imaju dijabetes, uz redovnu terapiju vakcinama, poput insulina koji koriste dijabetičari.

Članak se nastavlja posle reklama

U Srbiji godišnje od raka pluća oboli oko 6.000 osoba, a testiranje ovog leka odobreno je onima koji imaju nemikrocelularni karcinom, tačnije rak pluća u poodmakloj trećoj B ili četvrtoj fazi. Kliničke studije, koje su urađene do sada, pokazale su da vakcinu ne mogu da prime pacijenti sa dijagnozom raka pluća u poodmakloj fazi sa metastazama u centralnom nervnom sistemu. Ovakvi pacijenti zahtevaju drugačiji tretman, uključujući i steroidne lekove, čije dejstvo može da utiče na efekat ove vakcine.

Pročitajte i… Rak jajnika: 10 simptoma koje ne smete da ignorišete!

Članak se nastavlja posle reklama

Kako kubanski stručnjaci ističu, vakcina je bezbedna za korišćenje, a što se tiče neželjenih efekata, pojavljuju se oni koji su prisutni i nakon primanja drugih vakcina u vidu blagog do umerenog crvenila, anoreksije, grčeva, drhtavice, glavobolje, mučnine, povraćanja, povišene temperature, talasa toplote, hipertenzije ili hipotenzije. Takođe, mogu se javiti i crvenilo i bol na mestu uboda.

Iako vakcina još uvek nije zvanično registrovana, Srbija je već potpisala ugovor o testiranju na pacijentima, a trenutno se klinička ispitivanja obavljaju u 17 zemalja EU u kojima se za malo više od godinu dana očekuju prvi rezultati kako bi se počelo sa primenom vakcina ukoliko oni budu pozitivni.

Na Kubi se već radi i na registraciji vakcine protiv raka prostate, a u toku su i istraživanja za vakcine za rak dojke, rak debelog creva, jetre…

Tagovi: