Health and More: 5 biljaka koje svaka žena treba da zna
Magistarka farmacije Hristina Lazarević predstavlja lekovito bilje koje potpomaže reproduktivno zdravlje.
Na našu veliku žalost, neredovan ciklus, ciste, miomi i polipi problemi su sa kojima se susreće sve veći broj mladih žena. Ranije, ti problemi javljali su se veoma retko i to najčešće kod žena nakon porođaja i u kasnijoj životnoj dobi. Trenutno, situacija je drugačija.
Piše: Hristina Lazarević
(Pročitajte i… Ko je Hristina Lazarević koja stoji iza stranice „Health and More“ i istoimene kolumne na lepotaizdravlje.rs?)
Ovaj problem, prisutan kod sve većeg broja mladih devojaka, trenutno je u naglom porastu. Osim medikamentozne terapije, koju propisuje lekar, kao dopunska terapija uvek se savetuje upotreba čajeva, koji na prirodan način rešavaju ove probleme. Možda jeste duži put ka ozdravljenju, ali svakako je bezbedniji!
Moj životni moto je definitivno: ‘Bolje sprečiti, nego lečiti’, tako da se upotreba ovih čajeva od lekovitog bilja preporučuje i kod zdravih žena, u cilju prevencije i jačanja reproduktivnog sistema. Ko će misliti na naše zdravlje, ako ne mi sami?!
Uz malo strpljenja i uz pomoć ovih biljaka rešićete svaki ženski problem!
Reproduktivno zdravlje žena i bilje
1. VIRAK (Alchemilla vulgaris L.)
Virak mnoge žene smatraju svojim zaštitnikom, jer važi za univerzalni lek kada su neredovni ili bolni ciklusi u pitanju. Zbog svojih sastojaka koji pozitivno utiču na reproduktivne organe, virak se preporučuje ženama koje imaju problema sa začećem, vaginalnim sekreton, PMS-om, menopauzom, kao i nakon porođaja. Kada je u pitanju trudnoća, upotreba virka se preporučuje pred sam kraj trudnoće, u trećem trimestru, jer olakšava porođaj i omogućava brže vraćanje organizma u normalu i brži oporavak nakon porođaja.
Čaj od virka
UPOTREBA: 10 g čaja od virka preliti sa 200 ml ključale vode. Poklopiti, ostaviti da odstoji 15 minuta i piti. Pije se po potrebi ili 5 dana u kontinuitetu, po 2 šolje dnevno.
2. ČUVARKUĆA (Sempervivum tectorum)
Čuvarkuća je izrazito otporna biljka, koja raste gotovo svuda i podnosi gotovo sve vremenske uslove. Može opstati na veoma visokim dnevnim temperaturama, a sa druge strane podnosi i izuzetno niske temperature. To je višegodišnja biljka, debelih, sočnih listova koji u sebi sadrže biljnu sluz i tanine, zbog kojih je ova biljka i poznata po svojim antiupalnim svojstvima. Može se koristiti u obliku čajeva, tinktura, ali kao najbolje sredstvo protiv ženskih problema, cista i mioma, pokazao se preparat na bazi čuvarkuće i meda. U nastavku, sa vama delim recept.
Preparat protiv cista i mioma
POTREBNO:
300 g listova čuvarkuće
300 g prirodnog meda
PRIPREMA:
Listove čuvarkuće dobro oprati pod mlazom hladne vode i ostaviti sa strane da se prosuše. Kada se prosuše, izblendati ili samleti i pomešati sa pripremljenim medom. Ostaviti da stoji na tamnom mestu, u tegli, nedelju dana. S vremena na vreme smešu pomešati da se homogenizuje i lakše sjedini. Nakon nedelju dana, smeša je spremna za upotrebu.
UPOTREBA:
Koristiti svakog dana po jednu supenu kašiku, ujutru, na prazan želudac.
3. KANTARION (Hypericum perforatum L.)
Kantarion je biljka koja se od davnina koristi za zarastanje rana, za regeneraciju kože, kod opekotina i kao antiseptik, a od skoro je dokazano i njegovo povoljno delovanje pri rešavanju ženskih problema. Kantarion se smatra posebno efikasnim kada su u pitanju neredovni ciklusi.
Čaj od kantariona
UPOTREBA:
Pije se u obliku čaja, tako što se pomeša po 25 g kantariona, kamilice, mrtve koprive i odoljena i ta čajna mešavina se stavi u jednu veću papirnatu kesicu. Tri kafene kašičice ove mešavine se preliju sa pola litra ključale vode, poklope i ostave celu noć da odstoje. Sutradan se pije po 3 šolje ovog čaja, pola sata pre jela. Piti topao čaj.
VAŽNO! Ukoliko ne umete sami da pronađete ove biljke u prirodi, uvek je sigurnije kupiti ih u prodavnicama zdrave hrane ili mi možete pisati na stranici __health.and.more__, gde vam mogu za svaku biljku ponaosob objasniti kako da je lakše prepoznate u prirodi.
4. HAJDUČKA TRAVA (Achilea millefolium L.)
Hajdučka trava ili sporiš je naš najpoznatiji i najčešće upotrebljavani narodni lek. Usled razvoja konvencionalne medicine, upotreba hajdučke trave je postepeno pala u senku, ali ko poznaje njeno delovanje uvek joj se rado vraća, kada ‘zaškripi’ i kada standardni lekovi ne mogu pomoći.
U preventivne svrhe, svaka žena bar jednom dnevno može piti po šolju čaja od hajdučke trave, koja će pomoći kako u očuvanju reproduktivnog trakta, tako i u opštem jačanju organizma.
5. LIST MALINE (Rubus idaeus L.)
Malina se najčešće koristi zbog ukusnih plodova, ali kada je zdravlje žena u pitanju-list maline je od neprocenljive vrednosti! List maline sadrži tanine, flavonoide, vitamin C i organske kiseline, pa se zato smatra regulatorom svih hormonskih problema.
Čaj od lista maline
UPOTREBA:
5 g osušenih listova maline se prelije sa 200 ml ključale vode, poklopi i ostavi poklopljeno da odstoji 15 minuta, nakon čega se procedi i pije. Piju se 2-3 šolje dnevno, toplog čaja.
Hristina Lazarević je po struci diplomirani magistar farmacije, a u duši je veliki zaljubljenik u fitoterapiju i prirodne preparate. Studije farmacije završila je na Fakultetu medicinskih nauka Univerziteta u Kragujevcu, a septembra 2020. godine upisala je doktorske akademske studije medicinske nauke, na istoimenom fakultetu, u oblasti preventivne medicine.
Autorka je instagram stranice @__health.and.more__, na kojoj promoviše lekovitost biljaka i prirodne recepte, koji doprinose jačanju zdravlja. Želja joj je da se uz njene savete što veći broj ljudi posveti očuvanju i unapređenju zdravlja i da im u podsvesti uvek odzvanja misao „JAČATI ZDRAVLJE“, a ne „LEČITI BOLEST“.