Moć zagrljaja: lek za dušu i telo

by | maj 8, 2018

Zagrljaj je najlepši, najtopliji i najjednostavniji način da iskažemo emocije prema ljudima koje volimo.  U čvrsto priljubljenom odnosu dva tela, luče se neki hormoni, koji čine da se vaš duh i vaše telo rehabilituju na najbolji moguči način.

Evo nekih blagotvornih dejstava  zagrljaja, zbog kojih ćete se još rađe prepuštati zagrljajima svakodnevno:

1. Smanjuje depresiju

Čvrst zagrljaj od nekoliko sekundi potstiče izlučivanje dopamina i serotonina koje nazivamo hormonima sreće jer trenutno menjaju raspoloženje na bolje.

2. Sprečava stres

Članak se nastavlja posle reklama

Kada nekoga dotaknete, vaš mozak šalje signale nadbubrežnim žlezdama da odmore i uspore, što direktno utiče na smanjenje proizvodnje kortizola, zbog čega se osećate manje teskobno i zabrinuto.

3. Snižava pritisak

Snažno grljenje također potstiče izlučivanje oksitocina. Prilikom ovog biološkog procesa dolazi i do značajnog pada krvnog pritiska u telu, što ima pozitivan učinak na srce i celi kardiovaskularni sistem.

Članak se nastavlja posle reklama

Pročitajte i…Istraživanje potvrdilo: Od roditelja nasleđujemo jedan od najvećih kvaliteta

4. Poboljšava imunitet

Članak se nastavlja posle reklama

Kombinacija oksitocina, dopamina i serotonina predstavlja snažan koktel hormona koji jačaju imunološki sistem i grade otpornost tela protiv infekcija. Neki stručnjaci zato tvrde da je zagrljaj podjednako učinkovit kao šumeća tableta multivitamina.

5. Smanjuje bol

Oksitocin je prirodan analgetik koji smanjuje bol u bilo kom delu tela. Zato se osećate dobro dok ste privijeni uz svoga partnera.

6. Emotivno povezuje

Najočigledniji razlog za deljenje zagrljaja jeste emotivna povezanost sa partnerom, decom ili prijateljima. Zagrljaj je snažna emotivna spona zbog koje ćete se osećati voljeno i zaštićeno.

Članak se nastavlja posle reklama

Osim što smiruju i utiču na zdravlje, zagrljaji čine da se osećamo voljeno, zato neizostavno svakoga dana nekoga zagrlite, probudite osmeh na tuđim licima i zadržite svoj!

Pročitajte i…Kako smeh utiče na zdravlje

Zapratite nas na društvenim mrežama FacebookInstagramYoutube i pridružite nam se na Viber public chatu

Foto: Thinkstock

Autor: T.V.

Članak se nastavlja posle reklama

 

Tagovi: