Moždani udar se leči izvlačenjem tromba
Cij novog lečenja moždanog udara je da se što pre ponovo uspostavi krvotok kroz začepljeni krvi sud i to mehaničkim izvlačenjem tromba.
Na lestvici smrtnosti, moždani udar nalazi se na visokom mestu te mu se posvećuje izuzetna pažnja kako u istraživanju tako i lečenju.
„Postoje četiri medicinske studije koje su nedavno urađene i koje pokazuju da postoji novi pristup u lečenju moždanog udara, a to su endovaskularne procedure“, rekao je neurolog iz Češke Univerzitetske bolnice dr Danijel Šanjak, javlja Tanjug a prenosi Mondo.
Kako je objasnio, reč je o ponovnom uspostavljanju krvotoka kroz začepljeni veliki krvni sud i o tome da se to uradi što pre, jer je to u interesu pacijenta.To je način da se tromb mehaničkim putem izvlači iz začepljenog krvog suda.
Potrebno je da pacijent dođe što je pre moguće, ali da procedura može uspešno da se sprovede i do šest sati nakon prvog ispoljavanja simptoma. Stopa uspešnosti lečenja je oko 60 odsto.
Prema rečima direktora Specijalne bolnice Sveti Sava dr Milana Savića, cilj seminara je da se kolege neurolozi upoznaju sa načinom selekcije pacijenata, sa dijagnostikom koja se radi pre intervencije kao i sa prehospitalnom i hospitalnom organizacijom zdravstvene službe koja je usmerena na pravovremenu pomoć pacijentima koji imaju težak oblik akutnog moždanog udara.
„Mi smo prošle godine, u aprilu, u bolnici Sveti Sava počeli prvi na teritoriji Srbije da radimo tu proceduru kod pacijenata koji su doživeli akutni moždani udar i imaju začepljenje velikog krvnog suda“, rekao je Savić.
Kako je objasnio, mehanička trombektomija je i u svetu relativno nova metoda jer se primenjuje tek nekoliko godina, ali je veoma važno da je neko u Srbiji počeo da je radi jer, kako smatra, to je najveći napredak koji je postignut u terapiji akutnog moždanog udara od kada je 90ih godina uvedena intravenska tromboliza kao standard.