Kućne metode: Najbolji lekovi za opekotine od sunca

by | jun 29, 2020
opekotine od sunca

Svi znamo da su, nažalost, opekotine od sunca na koži redovan pratilac letovanja, ali i izlaganja jakom i iznenadnom suncu – pogotovo nakon što smo zbog niza hladnijih dana bili zatvoreni u kući. Promene na koži tada mogu da se kreću od slabog crvenila i zatezanja, pa sve do opekotina praćenih bolom i peckanjem, pa čak i stvaranjem plikova koji prskaju.

Niko ne želi da dođe do ovog, ali – šta kada se ipak desi? Šta možete da uradite da biste olakšali sebi i svojoj koži da se se brzo i lepo oporavi? (Pročitaj: 6 najčešćih zabluda o zaštiti kože od sunca (video))

U nastavku pogledajte nekoliko predloga za opekotine od sunca koje imamo za vas.

Komprese

Kao posledica opekotina mogu se javiti upale na koži, zbog čega je preporučljivo hladiti je kompresama prethodno potopljenim u hladnu vodu, bilo da se radi o onoj iz česme ili pak vodi rashlađenoj sa nekoliko kockica leda. Najbolje je nakvasiti veću krpu, koja se potom raširi po opekotinama, a proces se ponavlja na svakih nekoliko minuta, čim se krpa ugreje. Može se aplikovati nekoliko puta dnevno, u trajanju od 10 do 15 minuta.

Lek iz kuhinje za opekotine od sunca

Neke namirnice pravi su melem za izgorelu kožu.

Članak se nastavlja posle reklama

Razblažiti sa četiri šolje vode 2,5 dl mleka bez masnoća, a potom ga rashladiti sa nekoliko kockica leda. Obloge držati 15 do 20 minuta, a proces ponavljati na svaka dva do četiri sata.

Jogurt treba direktno mazati preko opečenih delova tela. Nakon što se osuši, sa kože ga isprati čistom vodom, a zatim tapkati mekim peškirom dok se koža ne osuši.

Kesice čaja koristiti ukoliko nastanu opekotnine na očnim kapcima. Pre stavljanja na oči, treba ih potopiti u hladnu vodu. Tanini iz čaja sigurno će smanjiti otok i ublažiti bol. (Pročitaj: Kako zaštititi kosu od sunca?)

Članak se nastavlja posle reklama

Blagotvorne kupke

Kupanje sapunom može isušiti i iritirati izgorelu kožu. Isto važi i za tečne sapune i kupke. Ako se insistira na upotrebi sapuna, onda bar treba izabrati neki koji je blag, a nakon nanošenja temeljno ga isprati.

Preporučljivo je kupanje u što hladnijoj vodi. Voda se može postepeno rashlađivati, da bi se telo adaptiralo. Nakon kupanja, kožu treba blago tapkati čistim peškirom.

Članak se nastavlja posle reklama

Za ublažavanje bola, svraba i zategnutosti kože u vodu za kupanje sipati:

– sirće, najbolje belo ili jabukovo (sipati 1 šolju u kadu napunjenu hladnom vodom),

– sodu bikarbonu, koja rastvorena u mlakoj vodi efikasno otklanja bol. Nakon kupanja u ovom rastvoru, ne koristiti peškir, već pustiti da se soda osuši na koži.

Kreme i losioni za telo

Posle primene obloga, telo namažite debelim slojem kreme, ili je natopite losionom ili uljem.

Preparati za opekotine
Kožne iritacije i upale mogu se najbolje sanirati topičnim losionima, sprejovima ili mastima koje sadrže 1% hidrokortizona. (Pročitaj: Da li vam treba krema sa zaštitnim faktorom ako dan provodite unutra?)

Članak se nastavlja posle reklama

Aloja nalazi sve širu primenu, pa i u medicini, jer se pokazalo da efikasno regeneriše kožu i podstiče zarastanja rana. Pre primene bilo kog sredstva na bazi aloje, obavezno testirati osetljivost kože na proizvod.

Kad je reč o opekotinama srednjeg intenziteta, u apoteci se mogu kupiti anestetici koji ublažavaju bol i svrab.

Pritom treba imati u vidu da se na oštećenu kožu najlakše nanose preparati u spreju.

 opekotine od sunca

Woman with sunburn

Voda za brži oporavak

Da bi se eliminisala suvoća kože uzrokovana opekotinama, stručnjaci predlažu unošenje veće količine vode. Voće s visokim sadržajem vode, poput lubenice ili dinje, organizmu može obezbediti velike količine tečnosti, a pritom je odličan izvor likopena – antioksidansa koji štiti ćelije od tumora.

Članak se nastavlja posle reklama

San

Da bi se telo potpuno oporavilo, potrebno mu je kvalitetnog sna. Stručnjaci preporučuju da se pre spavanja po krevetu pospe talk, kako bi se ublažio osećaj peckanja i trenja.

Pažljivo s plikovima

Plikovi su znak ozbiljih opekotina i kao takvi moraju se pažljivo tretirati. Najbolje je ne dirati ih, jer u protivnom može doći do infekcije. Kožu s plika nikako ne treba skidati, jer ona štiti mladi epiderm od daljeg uticaja sunčevih zraka, kao i od infekcija.  (Pročitaj: Evo zbog čega bi trebalo da uključite vitamin E u svoju dnevnu negu)

Zapamtite ova pravila

Trideset minuta pre napuštanja kuće obavezno naneti kremu sa zaštitnim faktorom, čak i kad je oblačno. Pritom ne zaboravite i na zaštitu usana, ruku, ušiju i zadnjeg dela vrata. Nanositi kremu nakon svakog izlaska iz vode ili obilnijeg preznojavanja.

Ukoliko se želi postići potpuna zaštita od UVA i UVB zraka, birati kremu koja sadrži cink-oksid, titanijum-dioksid ili avobenzon.

lepotaizdravlje.rsGuliver/Getty images