Navika koja znatno smanjuje pojavu kratkovidosti

by | april 6, 2018

Ukoliko vas često boli glava, muti vam se pred očima, a predmete koji su malo udaljeni od vas ne vidite baš jasno, moguće je da ste postali  kratkovidi.

Možda imate miopiju, što znači da imate problem sa fokusom i učestalo žmirkate. Ukoliko  predmete u svojoj blizini vidite jasno, ali one koji su dalje imate problem da fokusirate, a pritom često škiljite i žmirkate, moguće je da imate miopiju.

Učestalost kratkovidosti sve je veća i svetski stručnjaci smatraju da će do 2050. polovina svetske populacije biti kratkovida.

Za efikasno lečenje ovog poremećaja vida, neophodno je što pre uspostaviti dijagnozu. Oftamolozi će to efikasno utvrditi pažljivim pregledom oka i ukoliko je potrebno odrediće efikasnu dioptriju, kako bi se vid ispravio na vreme.

Šta uzrokuje kratkovidost?

Članak se nastavlja posle reklama

Miopija se obično javlja kada je očna jabučica preduga. Zbog predugačke očne jabučice fokus pada ispred mrežice, a ne na nju, što onemogućava stvaranje izoštrene slike udaljenih predmeta.

Pročitajte i…5 načina za aktivniji dan na poslu

Miopija se obično pojavljuje u periodu od 6. do 25. godine, kažu stručnjaci, mada još nije jasno zašto. Genetska predispozicija ima samo manju ulogu u pojavi ovog očnog poremećaja, veći uticaj imaju spoljni uzročnici, poput preteranog gledanja u telefon ili  računar.

Članak se nastavlja posle reklama

Kratkovidost je progresivna, mada se kod dece školskog uzrasta može smanjiti. Jednostavno, deca bi trebalo što više vremena da provedu na prirodnoj svetlosti i bez naprezanja. Efikasna pomoć su kapi koje sadrže atropin.

Nakon tridesete godine, nije tako lako regulisati ove probleme, osobe koje  su kratkovide moraju nositi naočare, jedina opcija za izlečenje je laserska operacija.

Članak se nastavlja posle reklama

Dakle, da biste na vreme regulisali kratkovidost, potrudite se da vaša deca ne budu  konstantno pod uticajem zračenja elektronskih uređaja, kao i da provedu što više vremena na prirodnoj svetlosti.

Pročitajte i…Kako prekomerno korišćenje tehnike utiče na našu kožu

Zapratite nas na društvenim mrežama FacebookInstagramYoutube i pridružite nam se na Viber public chatu

Foto: Thinkstock

Autor: T.V.

Članak se nastavlja posle reklama

 

 

Tagovi: