Nekako s proleća (Dom zdravlja “Dr Ristić) (4. deo)
Prethodne tekstove možete pročitati ovde.
Samozaštita
Šta raditi u sezoni polena?
Noću valja držati zatvorene prozore, koristiti klima uređaje koji čiste, suše i hlade vazduh, smanjiti jutarnju aktivnost na otvorenom prostoru u periodu od 05-10 časova, držati zatvorene prozore kada se putuje kolima i koristiti unutrašnje kruženje vazduha, ostati u zatvorenom prostoru. Kada je vlažnost vazduha visoka izbegavati mesta sa bujnom vegetacijom, nositi zaštitne naočare, češće kositi travu u vrtu uz korišćenje maske i rukavica da bi se sprečilo cvetanje trava, uklanjati lišće i grančice, dobro ventilirati prostorije da se spreči vlažnost i razvoj buđi, ne iznositi posteljinu i garderobu u vrt radi sušenja i provetravanja (pošto se polen i buđ mogu nakupljati u njima).
Nevidljivi neprijatelji
Kako ukloniti grinje?
Treba koristiti specijalne presvlake (nepropustljive za grinje) za dušeke, jorgane ili jastuke, ukloniti stvari koje skupljaju prašinu iz spavaće sobe, upotrebljavati usisivače sa vodenim sistemom, izbegavati meke, plišane igračke, posteljinu prati u vodi preko 55 stepeni. Izbaciti: zavese, tepihe, itisone uz primenu hemijskih sredstava protiv grinja (Akarozon).
Savremena oprema
Dom zdravlja „Dr Ristić“ prati savremene trendove dijagnostike i lečenja pa je nabavljena najsavremenija oprema za funkcionalno ispitivanje pluća i kompjuterizovane bronhoprovokacijske testove. Naravno, postoji i tim lekara specijalista (dermatolog, ORL, pulmolog) uz visoko stručno osposobljen kompletan medicinski kadar.
Autor: dr Dragoljub Popović
specijalista pulmologije, Dom zdravlja “Dr Ristić”