Nova studija ima odgovor: Zašto se naše oči kreću kada spavamo?
Verovatno ste čuli za brzo kretanje očiju tokom sna. Ali zašto se naše oči kreću kada spavamo?
Prema podacima Nacionalnog instituta za neurološke poremećaje (NINDS), kada spavamo prolazimo kroz četiri faze sna, uključujući REM, koja dolazi na kraju. Prva faza je lagani san – kada ste van svesti, ali lako možete da se probudite. Tokom ove faze, možete vizualizovati fragmentirane slike, osećate se kao da padate, gubite sliku o vašem okruženju, pa čak i gubite mišićnu aktivnost. Druga faza je, međutim, kada se vaši pokreti oka zaustavljaju i vaši moždani talasi su sporiji.
Zatim, tu je faza tri, takođe poznata kao duboki san. Iako je ovo faza koja najviše opušta vaše telo, to je takođe faza u kojoj mesečarenje može da se desi. Konačno, tu je REM faza – kada vaše telo u osnovi poručuje – „U redu, gotov sam, laku noć realnosti!“ U ovoj fazi, vaši mišići postaju paralisani, otkucaji srca i telesna temperatura postaju neregulisani, imate živopisne snove, i oči se kreću.
Pročitajte i… Glasnici ozbiljnih problema: Šta bore otkrivaju o vašem zdravlju?
Neuronaučnici na Univerzitetu Tel Aviva pažljivo su pratili aktivnost 19 pacijenata dok su budni i dok spavaju tokom dve nedelje, koristeći elektrode pričvršćene na njihovim mozgovima. Ono što su otkrili je da su delovi mozga povezani sa vizuelnom percepcijom i sećanja svetle veoma brzo nakon što pacijenti presele oči u REM fazi sna. Njihov zaključak je da mora postojati veza između pokreta očiju i gledanja sna.
Ovo je veoma zanimljivo istraživanje, s obzirom da ne znamo toliko o spavanju, a znamo još manje o snovima: zašto sanjamo, zašto vidimo određena dešavanja u snovima i šta naši snovi znače. Do tada, pretpostavite da se vaši snovi o slatkišima i čokoladama ponavljaju jer žele da vam poruče da jedete nešto ukusno i slatko za doručak.