Infoklinika: Depresija i anksioznost – kako može pomoći geštalt psihoterapija

by | mart 13, 2017

Ova rubrika, koju na našem portalu možete pratiti svakog ponedeljka od 12 h, realizovana je u saradnji sa emisijom Infoklinika koja se emituje nedeljom od 11 sati na kanalu Pink 3.

Šta je depresija, a šta anksioznost? Kako možemo prepoznati simptome i kako možemo sebi pomoći koristeći metode psihoanalize? Kakva je uloga geštalt psihoterapije u medicini? Odgovore na ova važna pitanja otkriva Milena Petković, geštalt psihoterapeut. Donosimo deo intervjua koji je s njom vodio Nemanja Velikić, autor i voditelj emisije Infoklinika, a intervju možete u celosti pogledati na linku ispod teksta.

Foto: unsplash.com

„Primaran fokus geštalt psihoterapije je na povećanju svesnosti. Koristi se fenomenološki metod pri kojem terapeut zajedno s pacijentom istražuje unutrašnji svet pacijentovog iskustva, odnosno, način na koji on doživljava svoj problem“, objašnjava Milena. „Postoje dva osnovna koncepta geštalt psihoterapije. To su koncepti organizmičke samoregulacije i kreativne adaptacije. Reč je o prirodnim, urođenim mehanizmima kojima naš organizam održava psihološki balans. Koncept organizmičke samoregulacije podrazumeva da kao bića imamo određene senzacije, svesnost o svojim potrebama, preduzimamo određene akcije kojima ih zadovoljavamo. Na taj način stičemo iskustvo telesnog, psihološkog i duhovnog hranjenja.

S druge strane, suočeni smo s raznoraznim poteškoćama, prinuđeni smo da se adaptiramo na raznorazne životne scenarije i uslove, na način da mi menjamo život, da život menja nas, da stičemo nove veštine, iskustva, potencijale i adaptiramo se na stvarnost kroz način kreativne adaptacije.

Infoklinika: Gde je u praksi primenjivo znanje geštalt psihologije?

Članak se nastavlja posle reklama

Na psihoterapiju dolazi svako ko želi da započne put ličnog rasta i razvoja, ličnog napretka i samospoznaje, ali i svako ko ima određeni problem koji ne može samostalno da reši: ako se duže vreme oseća loše, nezadovoljan je, susreće se sa emocijama poput tuge, besa agresivnosti, ukoliko je narušena harmonija u njegovom porodičnom životu, partnerskim odnosima, ukoliko ima probleme u komunikaciji s drugima, ukoliko oseća strah, panične napade, anksioznost, depresiju…

Pročitajte i… Depresija i kako se izboriti s njom

Infoklinika: Depresija je veoma prisutna, što ne čudi s obzirom na savremeni životni stil, jurnjavu za karijerom i uspehom, materijalnim dobrima… Često se kaže da živimo u vremenu samoće, sve se ređe okrećemo ka porodici u potrazi za savetom ili utehom. Kako se pomoću geštalt terapije rešava problem depresije?

Članak se nastavlja posle reklama

Najbitnije je postaviti tačnu dijagnozu.

Kod pacijenata koji boluju od depresije veoma često nema rečenica – tu je samo tišina. Kada postoje rečenice, najčešće su u pitanju žalbe na tugu, bezvoljnost, loše raspoloženje, gubitak koncentracije, gubitak zadovoljstva i uživanja u svakodnevnim aktivnostima, obavljanju poslova i hobijima… Tu su zatim problemi sa snom i sa apetitom.

Članak se nastavlja posle reklama

Infoklinika: Na koji način se anksioznost razlikuje od depresije? Kako možemo prepoznati simptome anksioznosti?

To su uznemirenost, tenzija, napetost.

Infoklinika: Da li je moguće da se ti simptomi uklone uz pomoć razogovora, tj. uz pomoć psihoterapije?

Da, psihoterapija jeste terapija razgovorom, odnosno, terapija kontaktom. Svi pravci se danas slažu u jednoj stvari, a to je da je ono što je najreparativnije, najlekovitije, zapravo, odnos između terapeuta i pacijenta. Svest o tome da postoji problem već je početak rešenja. Radi se na osvešćivanju samog doživljaja i prihvatanju odgovornosti za to – na koji način pacijent doprinosti održavanju depresivnog raspoloženja.

Pročitajte i… Depresija me je ubijala, sto puta sam umrla i nisam mogla bez lekova. Ovo je moja priča

Članak se nastavlja posle reklama

Infoklinika: Kako možemo sami sebi pomoći koristeći metode psihoanalize?

U današnjoj eri kontakta i komunikacije veoma je bitno da održavamo kontakt i sa samima sobom, da čujemo, osluškujemo, negujemo i volimo naše autentično biće. Ako postoji problem, osnovno je – da ga prihvatimo. Odgovorom na pitanje „Kako smo mi u našem problemu?“, na koji način utičemo na održavanje stanja i situacije u kojoj se nalazimo, daće nam i odgovore na pitanje „Kako je moguće drugačije?“.

Pročitajte i… Infoklinka: Šta su mentalne magle i zašto nastaju?

Zapratite nas na Viberu! Učestvujte u kreativnim razgovorima i prvi čitajte najinteresantnije vesti sa portala “Lepota i zdravlje”>>> http://www.viber.com/lepotaizdravlje

Članak se nastavlja posle reklama

Tagovi: