Pre Covid 19 stanje: Može li se naš mozak vratiti u to vreme?
Pre Covid-19 stanje nam deluje kao davna prošlost, a hoćemo li se ikada vratiti u to vreme?
Za većinu nas, pandemija je uzrokovala strah, neizvesnost, depresiju, anksioznost, usamljenost… A posle pandemije, ova osećanja su se kod mnogih pojačala.
Oni koji su radili od kuće sada osećaju kao da su na izmaku snaga, nemaju motivaciju niti energije, a mnogi su i nezainteresovani.
Stručnjaci ističu da mozak nije navikao da nema mentalne stimulacije. Zato nam svaki dan deluje kao Dan mrmota. Ovo utiče i na smanjenje motivacije.
Pre Covid 19 stanje- da li je ponovo moguće?
Studije iz prethodnih pandemija pokazale su da mnogi ljudi osećaju burnout, nesanicu, anksioznost i depresiju i dve godine nakon pandemije. A kako s tim izaći na kraj?
Stručnjaci savetuju da vodimo dnevnik, kako bismo izneli emocije na papir. Time ćemo pomoći mozgu da ne razmišlja na negativan način, a tako neće ni lučiti hormone koji utiču na loše raspoloženje.
Pročitajte i… Nedostatak energije? Da li je za to kriv adrenalinski zamor?
Isto tako, posvetite vreme sebi. Topla kupka na primer utiče na pojačano lučenje oksitocina. Izaberite hobi koji volite i posvetite mu vreme svakog dana. Osigurajte dovoljno sna, pijte vodu, vežbajte i hranite se zdravo.
Uz sve to, stučnjaci kažu da se naš mozak možda promenio i nabolje. Stoga, na pandemijski period treba da gledamo kao na herojsko doba. Izuzetno ekstremni period i teška vremena uspeli smo da preguramo. Dobili smo osećaj za nove mogućnosti i naša perspektiva se zauvek promenila.