Prenatalni vitamini: Kompletan vodič
Trudnoća je period u kojem telo prolazi kroz neverovatne promene, a koji prenatalni vitamini pomažu pravilnom funkcionisanju organizma, otkrivamo vam u nastavku.
Tokom trudnoće, veoma je važno šta jedemo, jer te namirnice predstavljaju gorivo i za majku i za bebu. Kada telu pružimo potrebne nutrijente, bolje funkcioniše. Međutim, budući da u ovom periodu telo prolazi kroz radikalne promene, potrebno mu je dodatna pomoć kako bi i majka i dete bili zdravi. Baš zato, lekari preporučuju prenatalne vitamine, a koji su zaista neophodni, otkrivamo vam u nastavku.
Prenatalni vitamini
Tokom trudnoće, dnevni meni žene bi trebalo da bude prepun namirnica bogatih vitaminima i mineralima koje je i inače konzumirala. Međutim, uz to, potrebno je unositi određene suplemente. Lekar će vam dati najbolji savet, a mi vam u nastavku otkrivamo najčešće prenatalne vitamine koje doktori preporučuju.
Folna kiselina
U pitanju je B vitamin koji je krucijalan za zdravu trudnoću. On sprečava oštećenja kićme i mozga bebe. Budući da je ovaj vitamin važan, a da ga ne uzimamo u dovoljnoj količini preko hrane, savet je da sve žene uzimaju 400 mikrograma dnevno, dok bi trudnice trebalo da uzimaju 600 mikrograma dnevno.
Gvožđe
Gvožđe podržava razvoj placente i fetusa, a u isto vreme sprečava anemiju kod majke. Prema stručnjacima, preporučena dnevna doza za trudnice je 27 miligrama dnevno. Najbolji izvor gvožđa su živinsko meso, riba, grašak, pasulj, tofu i zeleno lisnato povrće. Isto tako, savetuje se da uz ove namirnice konzumiramo i hranu bogatu C vitaminom (citrusi, paprika babura), jer ovaj vitamin poboljšava apsorpciju gvožđa.
Pročitajte i… Spisak svih najvažnijih pregleda u trudnoći
Napomena: ne uzimajte suplemente gvožđa na svoju ruku i bez konsultacije sa lekarom!
Kalcijum
Kalcijum izgrađuje kosti i zube kod bebe. Kada žena ne konzumira dovoljno kalcijuma, beba koristi majčine zalihe ovog minerala. Preporučena dnevna doza je 1000 miligrama, a najbolji prirodni izvor je zeleno lisnato povće.
Vitamin D
Konzumacija suplemenata ovog vitamina pokazalo se korisnim kod smanjenja rizika od preeklampsije, neuhranjenosti bebe i prevremenog porođaja. Preporučena dnevna doza za sve žene je 600 IU vitamina D.
Pročitajte i… Biohemijska trudnoća- sve što bi trebalo da znate
Holin
Holin pomaže u razvoju mozga bebe i sprečava određene defekte. Preporučuje se da trudnice konzumiraju 450 mg holina dnevno, a on se nalazi u pečurkama, jajima, piletini, ribi, soji, brokoliju, karfiolu, kikirikiju i pasulju.
Omega 3 masne kiseline
Ove kiseline umanjuju upalne procese kod majke, a u isto vreme podržavaju razvoj mozga bebe. Manjak omega 3 masnih kiselina je veoma čest. Njih ima u orašastom voću i semenkama (orasi, čija i laneno seme), masnoj ribi poput lososa i sardina.
Kada početi sa prenatalnim suplementima?
Opšte pravilo jeste: što ranije to bolje. Prenatalni vitamini su važan deo trudnoće i savet je da se počne već sa šest nedelja od začeća. Ipak, još jednom napominjemo da niti jedan suplement ne smemo uzimati na svoju ruku, bez prethodne konsultacije sa lekarom!
.