5 razloga zbog kojih smo zimi uvek pospani

by | decembar 19, 2013

Lenjost i hroničan umor, u kombinaciji sa sezonom prehlada i gripa negativno utiču na kvalitet sna. Otkrijte pet osnovnih faktora koji remete vaš san i čine da se osećate umornijima nego što jeste.

pospanost

1. Temperatura sobe

Optimalna temperatura spavaće sobe iznosi od 20 do 22 Celzijusova stepena, a naša telesna temperatura se spušta na temperaturu sobe, i omogućava nam dubok san. U pretoploj sobi se lakše budimo, ali jednako je loše ako spavate i u sobi u kojoj je prehladno. Dakle, držite se neke optimalne temperature.

2. Dnevna svetlost

Ako ste ceo dan u zatvorenom prostoru bez dovoljno sunčeve svetlosti, osećaćete se pospano sve vreme. A uveče kad budete krenuli u krevet, nećete primetiti neku veliku razliku, posebno ako u sobi imate uključen televizor ili neki drugu uređaj. Ako vam zimi nedostaje dovoljno svetla, kupite posebnu lampu ili idite češće u prirodu, barem preko vikenda. Iskoristite što više dnevne svetlosti.

Članak se nastavlja posle reklama

3. Teški večernji obroci

Večerajte najkasnije 4-5 sati pre nego što odete na spavanje. Uveče bi trebalo da izbegavate teže obroke jer se teško vare, što vam može ometati san.

4. Fizička aktivnost

Članak se nastavlja posle reklama

Zimi ređe izlazimo napolje, a mnogi izbegavaju bilo kakav vid rekreacije, čak i ako je praktikuju u toplijim mesecima. Pokušajte barem da koristite stepenice umesto lifta, ili prošetajte s vremena na vreme. Naime, fizička aktivnost pospešuje dubok san.

5. Suv vazduh

Članak se nastavlja posle reklama

Zimi je vazduh u kući često suv što isušuje i sluznicu nosa. Zbog toga u snu često dišemo na usta, što dovodi do hrkanja i takođe remeti san. Pobrinite se da na radijatorima imate čiste posude s vodom tako da ona isparava i vlaži vazduh.

Izvor: Hufington Post

Tagovi: