8 stvari koje niste znali o zubnim implantima

by | avgust 16, 2015

U drevnoj Kini su pravili koren zuba i zube od bambusa. Drevne Maje su koristile morske školjke za izradu implantata, a Egipćani su koristili metal. Veštački zubi za bogate Egipćane su izrađivani od zlata i slonovače, a za ostale od školjki i kostiju.

Zubni implantati kakve danas poznajemo su slučajno otkriveni od strane jednog švedskog naučnika 1952. godine, ali su tek osamdesetih godina prošlog veka počeli komercijalno da se koriste.

Kakva je budućnost zubnih implantata? Predviđa se da će se u budućnosti implantati izrađivati od nanodijamanata, koji blagotvorno deluju na viličnu kost i desni.

Članak se nastavlja posle reklama
Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Evo još nekih zanimljivih činjenica o zubnim implantatima, koje verovatno niste znali:

1. Na zubnim implantatima se ne može javiti karijes

Članak se nastavlja posle reklama

Da, ovo je istina, ali to ne znači da treba da jedete stvari prepune šećera i da zanemarite vašu svakodnevnu oralnu higijenu. Veoma je važno da zubne implantate tretirate kao i prirodne zube i vodite računa o celokupnoj oralnoj higijeni kako biste sprečili nastajanje oboljenja.

2. Zubni implantati stimulišu rast vilične kosti

Članak se nastavlja posle reklama

Ukoliko ste ostali bez nekog zuba, tokom vremena, kost vilice slabi i počinje da nestaje. Zubni implantati su jedino rešenje za nadoknadu zuba koje će stimulisati rast vilične kosti, dok proteze mogu i da ubrzaju gubitak kosti. Ovo je još jedan od razloga zašto treba istrpeti malo veću cenu zubnih implantata.

3. Zubni implantati su jači od čelika

Članak se nastavlja posle reklama

Za izradu zubnih implantata se koristi čist titanijum (ili njegova legura), što ih čini čvrstijim od čelika! Titanijum je i mnogo lakši. Kao primer čvrstine titanijum možemo pomenuti da se koristi u izradi raketa i u svemirskim tehnologijama.

4. Veoma visok procenat uspešnosti ugradnje

Članak se nastavlja posle reklama

Zubni implantati imaju veoma visok procenat uspešnosti ugradnje kod pacijenata, oko 95-98%. Za razliku od drugih rešenja, implantati su dugotrajni, njihova stabilnost ne zavisi od okolnih zuba i nisu potrebna dodatna podešavanja nakon ugradnje.

5. Zubni implanti su biokompatabilni

Biokompatabilnost titanijuma sa ljudskim telom znači da telo najverovatnije neće odbaciti implantat i da titanijum nema toksična dejstva na desni i viličnu kost. Drugi materijali koji su korišćeni u prošlosti za izradu implantata zuba nisu dobro srastali sa vilicom ili su jednostavno bili odbačeni od strane organizma. Titanijum srasta sa koskom.

Članak se nastavlja posle reklama

Ovo je jedan od najvećih razloga zašto se titanijum koristi u medicinskim i stomatološkim procedurama.

6. Mogu da izdrže silu od 90,7 kg

Zubni implantati mogu da izdrže silu od 90,7 kg, za razliku od zubnih proteza koje mogu da izdrže samo 22,7 kg. Takođe, za razliku od proteza, zubni implantati zadržavaju svoju čvrstinu tokom vremena.

Članak se nastavlja posle reklama

7. Zubni implantati nisu imuni na bolesti desni

Veruje se da su implantati zuba podložni bolestima desni, baš kao i prirodni zubi. Ako ste izgubili zub zbog bolesti desni ili samo imate bolest desni, veći je rizik od odbacivanja implantata.

Oralna higijena je veoma bitna, kako bi se izbegla oboljenja desni, i najbolje je konsultovati se sa stomatologom ako imate ovakvih problema. Otečene i crvene desni, krvarenje i povlačenje desni su veoma čest razlog gubitka zuba. Zato je bitno ne zapostaviti higijenu zuba oko zubnih implantata i redovno ići na preglede kod stomatologa da bi se ovo sprečilo.

Članak se nastavlja posle reklama

8. Normalna ishrana i žvakanje

Pretpostavka je da oko 50% ljudi sa zubnim protezama uklanja svoju protezu tokom jela jer im je lakše da jedu bez nje. Sa druge strane, zubni implantati omogućavaju potpuno prirodan zagrižaj i kod njih nema opasnosti da će se pomerati tokom jela. Zubni implantati vam omogućavaju da uživate u hrani koju volite.

Tagovi: