Budite oprezni: Kako se zaštititi od krpelja?
Iza nas je blaga zima, pa su ova „čudovišta“ počela da se pojavljuju početkom aprila. Poznato je da su najaktivniji u maju i junu. Budite oprezni i obavezno se pregledajte nakon boravka u prirodi!
Ukoliko planirate da lepe i sunčane dane koji su tek pred nama provodite u prirodi, ako ste u kratkim rukavima i šortsevima, obavezno se nakon šetnje šumom dobro pregledajte.
Ako se desi i da uočite krpelja na sebi, najbolje je da ne paničite, već da ga uklonite što pre i da pratite izgled mesta uboda.
Pročitajte i… Tri koraka za brzo i lako saniranje povrede u prirodi
Simptomi kada vas ujede zaraženi krpelj, slični su onim kao kada imate grip: visoka temperatura, bolovi u mišićima, glavobolja, mučnina i povraćanje. Ukoliko imate sve ove simptome verovatno se radi od meningitisu i pod hitno se morate javiti lekaru.
Sezona krpelja traje od ranog proleća (nekad i ranije, ako su zime blage) do kasne jeseni. Najaktivniji su maju i junu i tada treba biti posebno oprezan.
Veličine su dva do pet milimetara i obično se skrivaju na granama grmlja i drveća.
Kako nastaje zaraženi krpelj, i kako se zaštiti od ove „napasti“, ali i kako ga pravilno izvaditi iz tela pogledajte na sledećim stranama…
Kada dospe na telo, krpelj će neko vreme tražiti pogodno mesto u koje će zabiti rilicu i početi da se hrani.
Pročitajte i… Mirišljava zaštita od komaraca
Sam ubod rilice nećete osetiti, jer tokom probijanja kože, krpelj oslobađa neku vrstu anestetika i zato ne možete da osetite neko peckanje ili bol.
Da bi se prenela neka ozbiljnija bolest potrebno je da krpelj bude zaboden nekoliko sati, ali je na primer za prenos meningitisa potrebno mnogo manje vremena, pa ga treba izvaditi što pre.
Kako nastaje zaraženi krpelj?
Dok je još mali zakači se na malog sisavca, najverovatnije miša. On sisa krv zaražene životinje, pa ga onda prenosi virus dalje.
Kako izvaditi krpelja – Ne dirajte ga golim rukama!!!
Za ovaj postupak obavezno koristite pincetu za čupanje dlačica i pokušajte polako da ga izvadite kako glava ne bi ostala u koži.
Pročitajte i… Šta sve ne sme da vam se desi tokom Prvog maja
Kada ga izvadite, mesto uboda premažite antiseptikom. Takođe, pratite šta se dešava sa stanjem tela, jer neki simptomi zaraze mogu i kasnije da se pojave, iako je insekt izvađen.
Nemojte pokušavati da „ugušite“ krpelja alkoholom, benzinom ili ga paliti šibicom, jer iznenadna smrt može da prouzrokuje instant puštanje virusa.
Zarazu možete sprečiti vakcinisanjem pre uboda. Ova vakcina se preporučuje ljudima koji zbog posla borave na otvorenom, u šumama, prirodi…
Kakve god da su vremenske prlike, nosite duge rukave, a čarape uvucite u pantalone. Izbegavajte ležanje na zemlji i provlačenje kroz grmlje.
Pročitajte i… 10 najboljih destinacija za Prvi maj
Koristite i sredstva za zaštitu od krpelja. Ukoliko se mnogo znojite, sredstvo nanosite na nekoliko sati.
I ne zaboravite da je pregled nakon boravka u prirodi jako bitan. Nemojte da vas mrzi, pregledajte deo po deo tela, posebno mesta iza uva, vrat, prepone, pazuhe, pupak..