Drugačiji simptomi: Razlike između depresije kod muškaraca i žena

by | oktobar 14, 2011

Muškarci i žene mogu da imaju vrlo slične simptome depresije, ali češće se drastično razlikuju. Sasvim različit je i njihov stav prema bolesti, način samopomoći kao i traženje stručnog saveta.
Muškarci veruju da moraju da budu jaki i da drže emocije pod kontrolom u bilo kakvoj situaciji. Ako osete očaj ili bespomoćnost najčešće pokušavaju da negiraju ta osećanja ili ih skrivaju opijanjem, nepromišljenim ponašanjem i izlivima besa, piše u knjizi "Male Menopauзe", Džeda Dajmonda.
Ali, depresija je bolest koja ne mari za starost, pol ili društvene stereotipe pa osim žena od nje redovno pate i muškarci. Zastrašuje podatak da će depresivni muškarci četiri puta češće počiniti samoubistvo nego žene.

Prvi korak u procesu lečenja je odbacivanje stida. I žene znaju da stide svoje depresije, ali kod muškaraca je ovo daleko češća pojava. Ako žele da ozdrave prvo moraju da shvate da ovde nije reč o slabosti karaktera ili nedostatku muževnosti, nego o medicinskom problemu koji se može lečiti.

Članak se nastavlja posle reklama

Nelečena depresija nagriza ne samo muškarca već i sve druge članove porodice. Može dovesti i do srčanih bolesti i drugih ozbiljnih obolenja. Dakako svi se mogu povremeno osećati utučeno jer promene raspoloženja su normalna reakcija na životna događanja. Međutim, ako intenzivan osećaj očaja i bespomoćnosti preuzme kontrolu nad životom te počne da ometa normalno funkcionisanje i uživanje u životu moguće je da vas muči depresija.

Muškarcima predstavlja problem i to što nemaju naviku ni želju da pričaju o tome kako se osećaju. Češće se fokusiraju na fizičke simptome koji znaju da prate depresiju kao što su bol u leđima, glavobolja, nesanica i seksualni problemi. Ovo može dovesti do toga da se depresija ne uoči i ne leči. Posledice mogu biti pogubne jer osećaj očaja može lako da preraste u suicidalni poriv. Naime, ako se osećate depresivno ili suicidno, vaši problemi se ne čine privremenima nego trajnim i prevelikim. Smognu li snagu i popričaju li o svojim osećajima sa svojim najbližima ili lekarom polako će shvatiti da se s vremenom mogu osećati bolje i da je oporavak moguć.
Simptomi depresije kod muškaraca

Muškarci mogu da osećaju depresiju različito od žena. Mogu da razviju i standardne simptome depresije, kada postaju žalosni i povlače se, izgube interes za prijateljstva i aktivnosti u kojima su pre uživali. Ili mogu postati vrlo nervozni, agresivni, da piju više nego što je normalno i uključuju se u riskantne aktivnosti.

Članak se nastavlja posle reklama

Na nesreću muškarci nisu tako vešti u prepoznavanju vlastite depresije kao žene. Skloniji su negiranju, skrivanju osećaja od drugih.
Najčešći simptomi depresije kod muškaraca su stoga:
1. Fizička bol
Ponekad se depresivni muškarci kod lekara pojave zbog bola u leđima, glavobolje, seksualne disfunkcije ili problema s probavom. Na uobičajenu terapiju ne reaguju.
2. Gnev
Ovo se može javljati u rasponu od veće nervoze do osetljivosti na kritiku, gubitka smisla za humor, izliva gneva za volanom, pa čak i nasilja. Neki muškarci počinju verbalno i fizički da zlostavljaju članove porodice.
3. Nesmotreno ponašanje
Odjednom ih zanima opasan sport, brza vožnja ili se upuštaju u nezaštićene polne odnose. Možda se opijaju, drogiraju ili kockaju.
Razlike između depresivnog muškarca i depresivne žene


Depresivne žene obično: Krive sebe
Depresivni muškarci obično: Krive druge

Članak se nastavlja posle reklama

Depresivne žene obično: Osećaju tugu, bezvoljnost i bezvrednost
Depresivni muškarci obično: Osećaju gnev, nervozu i razvijaju prevelik ego

Depresivne žene obično: Osećaju teskobu i strah
Depresivni muškarci obično: Sumnjičavi su i spremni na borbu

Članak se nastavlja posle reklama

Depresivne žene obično: Izbegavaju konflikt po svaku cenu
Depresivni muškarci obično: Stvaraju konflikt

Depresivne žene obično: Usporene su i nervozne
Depresivni muškarci obično: Nemirni su i uzrujani

Članak se nastavlja posle reklama

Depresivne žene obično: Teško postavljaju granice
Depresivni muškarci obično: Po svaku cenu žele da imaju kontrolu

Depresivne žene obično: Pričaju o tome kako se loše osećaju
Depresivni muškarci obično: Smatraju da je slabost priznati da sumnjaju u sebe i osećaju očaj

Depresivne žene obično: Kao ‘terapiju’ koriste hranu, prijatelje i ‘ljubav’
Depresivni muškarci obično: Kao terapiju koriste alkohol, TV, sport i seks

Članak se nastavlja posle reklama

Iako svaki muškarac može da oboli od depresije, postoje rizični faktori koji ih čine ranjivijim za pojavu ove bolesti.

Najčešći faktori rizika su:

1. Usamljenost i nedostatak društvene potpore
2. Zloupotreba alkohola i narkotika
3. Ako su u detinjstvu bili žrtve traume ili zlostavljanja
4. Prevelika količina stresa (stresan događaj kao što je otkaz, razvod, penzija, novčani problemi koji traju ili bolest).
5. Starenje
 

Članak se nastavlja posle reklama

Tagovi: