Kada je vreme za veštačke zube?
Ljudi su po prirodi optimisti, što je korisna osobina, jer je to jedini način da izađemo na kraj sa svakodnevnim životnim problemima. Optimisti smo kada je u pitanju i zdravlje zuba. Tako, 70 odsto osoba između 30 i 40 godina smatra da im nikada neće biti potrebni veštački zubi, jer oni, kako kažu, vode računa o svojim zubima. Koliko je ovde samo reč o lepim željama pokazuje podatak da manje od 20 odsto građana Srbije ide redovno kod zubara (dva puta godišnje), dok većina ide samo kada ih nešto zaboli.
Ovako loše zdravstvene navike dovode do generalno lošeg stanja zuba nacije, pa je tako veći procenat odraslih koji nemaju nijedan zub (9%) nego odraslih koji imaju sve zube (8%).
Četvrtini građana potrebni zubni imlanti na celoj vilici
Brojka je verovatno i veća, jer 26 odsto građana nema više od deset zuba, a kandidati za ugradnju veštačkih zuba su i oni kojima su prirodni zubi još na mestu, ali se klimaju ili su oboleli. Budući da su akrilatne proteze (one koje se noću skidaju) funkcionalno nedovoljna zamena i da mostovi nisu rešenje za osobe koje imaju složenije probleme, jedini realan put za mnoge je ugradnja veštačkih zuba na šrafovima.
Javnost je generalno svesna da je ova procedura poželjna i korisna, posebno kada se uzme u obzir daprijatelji koji su ugradili zubne implante ne prestaju da preporučuju i drugima isti zahvat.
Ipak, građani Srbije često godinama odlažu tu odluku, nekada zbog finansija, nekada zbog strahova (potpuno neopravdani strah od bola i razumljiv, ali nezreo strah od opraštanja od „svojih“ zuba), a nekada jednostavno zbog neinformisanosti.
Do kada se zubi mogu popravljati?
Ugradnju veštačkih zuba možete potpuno izbeći ili odložiti za stare dane sve dok imate dovoljan broj zdravih zuba, koji su pritom dobro raspoređeni u vilici, na koje se mogu postavljati mostovi kako bi nadomestili one zube koji nedostaju. Međutim, često se dešava da kost propada zbog bolesti desni (70 odsto stanovništva ima gengivitis ili parodontopatiju u nekom trenutku u životu), a upravo zbog bolesti desni dolazi i do bržeg propadanja vilične kosti i gubitka zuba. Konačno, kada se kost dovoljno povuče zubi počinju da se klimaju i ispadaju.
Zato je najvažnije da zubar pregledom ortopana utvrdi u kakvom je stanju kost pacijenta, jer sve dok ima dovoljno kosti koja drži prirodan zub ima i smisla popravljati zube i koristiti ih kao nosače zubnih mostova, dok su u slučaju gubitka kosti oko zuba i njegovog klimanja jedino rešenje zubni implanti tj. ugradnja šrafova.
Istraživanja su pokazala da je 70 odsto vađenja zuba uzrokovano parodontopatijom. Čak i zubi u relativno lošem stanju mogu se sanirati krunicama tj. navlakama, ako su još uvek čvrsto pozicionirani u vilici, a moguća je i lokalna nadoknada kosti korišćenjem veštačke kosti na mestima gde je parodontopatija uzela maha. Tako, u mnogim slučajevima, zubar može produžiti vek vašim zubima ako se prihvatite redovnih tretmana, ali što je situacija teža to ima više smisla razmotriti opciju ugradnje veštačkih zuba.
Argumenti ZA i PROTIV
Ako vam zubar kaže da je vaš slučaj granični, tj. da vaši zubi mogu još neko vreme izdržati postojeće zubne mostove ili bi izrada novih mostova na postojećim zubima bila rizična i da zbog nedostatka kosti oni neće još dugo trajati, tada ćete se naći u dilemi da li da „presečete“ i ugradite kompletne veštačke zube.
Kada su finansije u pitanju morate da razmislite o ceni ulaganja u zubne mostove ili zubne implante, jer ako je potencijalni vek trajanja zubnih mostova mali, onda se početno veće ulaganje u zubne impalnte dugoročno isplati. Mnogi zubari odgovaraće vas od ugradnje veštačkih zuba zbog neinformisanosti i nestručnosti, jer je realno lakše i brže izraditi zubni most nego se upustiti u proceduru ugradnje veštačkih zuba i kasnije izrade zubnih krunica na njima, jer je to dosta komplikovanije i zahteva konstantnu edukaciju.
Petogodišnji trošak održavanja loših zuba jednak je trošku ugradnje veštačkih, a jednom kada ugradite veštačke zube vaši troškovi postaju NULA. Naravno da se uvek mogu javiti komplikacije, ali ako se sve dobro isplanira, počev od analize 3D ortopana, preko plana izgleda budućih zuba, postavljanja adekvatne količine zubne kosti koja će okruživati implant, dobrog pozicioniranja implanta u viličnu kost i adekvatnog izbora abatmenta, problemi se sigurno neće javiti.
Ako ste u četrdesetim ili pedesetim godinama života i zubi-kost-desni su vam u lošem stanju, ugradnja veštačkih zuba je pametan finansijski potez, jer ćete dugoročno uštedeti na zubaru više nego što ste platili veštačke zube, a pritom nikada nećete biti zadovoljni. Dobro je znati da danas sve više zubara nudi plaćanje zahvata beskamatno na rate, kao i karticama.
Sledeći faktor koje morate razmotriti vezan jeza kvalitet života i zdravlje. Estetski rezultat sa veštačkim zubima je takav da oni mogu delovati kao vrlo zdravi prirodni zubi i vlasnici veštačkih zuba po pravilu su ponosni na svoje zube i vole ih kao što vole svoj auto ili vikendicu. Istraživanja pokazuju da se osobe sa veštačkim zubima duplo više smeju nego pre ugradnje zuba.
Dakle, svesno su se trudili da se ne nasmeju dok su imali loše zube, što je psihičko i emotivno mučenje. Ovde se radi o kvalitetu života i svako mora sam da proceni koliko mu je važno da bude dopadljivog izgleda. Zemljoradniku u šezdesetim godinama života čija porodica živi u gradu, čak iako ima finansijska sredstva, veštački zubi od par hiljada evra nisu neophodni, ali ljudima u gradu, posebno onim školovanim, koji su u pedesetim godinama života na vrhuncu karijere i navikli su na društveni život, ugradnja veštačkih zuba često je jedina realna opcija.
Postoji još jedan faktor koji se mora odmeriti, a to je fizičko zdravlje sa prirodnim zubima u lošem stanju nasuprot fizičkom zdravlju saveštačkim zubima. Oboleli zubi i obolele desni dovode do jakih zubobolja, nepotpuno žvakanje hrane zbog slabih zuba vodi stomačnim problemima, a bolesti zuba mogu „sići“ i u ostatak organizma, pa tako čak i srčane bolesti ponekad imaju koren u ustima. Opšte gledano, osoba koje je ugradila veštačke zube ubrzo posle ugradnje biće boljeg opšteg zdravstvenog stanja nego što je bila pre ugradnje veštačkih zuba.
Proces ugradnje je jednostavniji nego što mislite
Često se ugradnja veštačkih zuba odlaže zbog verovanja da ulazak u taj proces podrazumeva odvajanje više nedelja tokom kojih će pacijent jedno vreme biti sasvim bez zuba, kao i da je proces bolan. Istina je da su obe pretpostavke pogrešne. Posle vađenja zuba pacijent može odmah dobiti privremenu protezu, koja se pravi na osnovu otiska njegove vilice pre nego što su preostali zubi izvađeni. Čak i ako pacijent izabere šrafove koji nemaju mogućnost momentalne ugradnje privremenih krunica, vreme „bez zuba“ je samo 2-3 dana dok ne zarastu rane od vađenja, a to je vreme koje svako može da odvoji.
Kada je eventualni bol u pitanju, pacijenti se mogu odlučiti za lokalnu anesteziju cele vilice, tako da neće ništa osećati, ali će i dalje biti svesni, što je bolje sa medicinskog stanovišta, ili mogu biti pod sedacijom i prespavati celu operaciju. Jedini pravi izazov pred pacijentom je da nađe zubara koji se bavi i popravkama i ugradnjom veštačkih zuba, tako da neće favorizovati jednu opciju umesto druge.
Svaki zubar posle kratkog pregleda reći će vam da li su za vas zubni implanti najbolje rešenje ili ipak imaju veru u vaše prirodne zube. Odlazak na pregled je u većini ordinacija besplatan i svakako vas ne obavezuje da odmah donesete odluku, a na osnovu onoga što vam zubar kaže možete dalje da se informišete na internetu i među prijateljima.
Guranje stomatoloških problema „pod tepih“ nije nikakvo rešenje i zato, ako ste se već celog života plašili zubara i odlagali posete, možda je vreme da priznate da niste učinili dovoljno za svoje zube i razmotrite savete koje će vam zubar dati, uključujući i ugradnju veštačkih zuba na celoj vilici, kao jedino kompleteno i trajno rešenje.