Melanom: Mislite na vreme o štetnim posledicama sunca!

by | jun 9, 2014

Iako spada u najopasniji oblik raka kože jer može da metastazira u druge delove tela, ukoliko se otkrije na vreme, u 95 odsto slučajeva je izlečiv, dok kasno otkrivanje bolesti ima prilično lošu prognozu.

suncanje1

Iako melanom može da dobije svako, smatra se da su najvećem riziku izložene osobe svetle puti, kose i očiju, ljudi koji se prekomerno izlažu suncu, ili pak koriste solarijum, oni koji su više puta tokom detinjstva i mladosti imali opekotine od sunca, osobe sa velikim brojem mladeža, pogotovo ako među njima ima sumnjivih, takozvanih displastičnih mladeža (izmenjen oblik, boja, veći od 6 mm…) i oni koje u porodičnoj istoriji imaju dijagnozu melanoma. Hronično oslabljen imunitet takođe je važan preduslov za oboljevanje.

Gde se najčešće javlja?

Neke statistike pokazuju da lokalizacija melanoma zavisi od pola, pa se tako kod žena najčešće javlja na potkolenici, dok je kod muškaraca ugroženiji gornji deo tela – trup, prevashodno leđa, ali i lice i vrat.

Članak se nastavlja posle reklama

Radi se upravo o delovima tela koji su najizloženiji suncu, a samim tim i najpodložniji opekotinama. Zato, u slučaju da se uoče promene na na koži, pogotovo na pomenutim delovima tela, neophodno je odmah se podvrgnuti dermoskopskom pregledu.

Kako prepoznati sumnjiv mladež?

Kod skoro polovine osoba obolelih od malignog melanoma, tumor nastaje na mestima gde ne postoji mladež. U tom slučaju razvija se nova tvorevina u obliku crnih, abnormalnih ili ružnih izraslina koje je ponekad teško razlikovati od mladeža.

Članak se nastavlja posle reklama

Kod trećine bolesnika melenom se razvija iz postojećih mladeža, pa je važno obratiti pažnju na svaku promenu u obliku, boji i veličini prigmentnih tvorevina, takozvano ABCDE pravilo:

A – asimetrija (asymmetry): kada se povuče linija kroz sredinu mladeža, trebalo bi da obe polovine budu jednake. Ukoliko pak postoji razlika, potrebno je obratiti se dermatologu.
B – granica (border): kod pigmentne promene koja bi mogla da bude melanom, ivice su često nazubljene, nepravilne, nejasne, a pigment se može širiti u okolno područje, dok su kod mladeža rubovi oštri i pravilni.
C – boja (color): ako je promena na koži nejednako obojena ili je prisutno više boja, reč je o sumnjivoj tvorevini. Uz nijanse crne, smeđe i maslinaste boje, mogu se videti i područja bele, sive, crvene, ružičaste i plave. Kod mladeža su uvek zastupljene jedna ili dve boje (svetlosmeđa i tamnosmeđa).
D – promer (diametar): melanom je u promeru obično širi od 5 mm i ima tendenciju rasta, dok su mladeži manjih dimenzija i po pravilu ne rastu.
E – evolucija (evolution): uvećanje mladeža ili stalne promene u kraćem roku takođe su alarm koji zahteva odlazak kod specijalite za kožne bolesti.

Članak se nastavlja posle reklama

Osim ovih znakovi koji mogu da ukažu na postojanje melanoma jesu svrab, krvarenje, crvenilo i ulceracija (čir) na koži.

suncanje2

Dijagnoza i lečenje

Osobama koje su izložene povećanom riziku od oboljevanja savetuje se redovna kontrola kod dermatologa jednom godišnje, ili češće ukoliko lekar tako odredi. Zapravo, pre leta svi bi trebalo da prekontrolišu svoje mladeže, pa ako se primeti bilo kakva promena ili sumnjiv mladež, neophodno je odmah otići na pregled kod dermatologa. Specijalista će pomoću dermoskopa analizirati promenu i proceniti da li je reč o displastičnom nevusu (netipičnom mladežu).

Ukoliko se posumnja na melanom, potrebno je hirurški odstraniti zahvaćeni deo kože i uraditi biopsiju kojom se postavlja najpreciznija dijagnoza. Melanom je moguće izlečiti ako se otkrije i odstrani na vreme, dok još nije zahvatio dublje delove kože i proširio se na okolna tkiva i organe.

Članak se nastavlja posle reklama

Lečenje zavisi od stadijuma bolesti, starosti pacijenta i njegovog zdravstvenog stanja. Standardna terapija podrazumeva primenu hirurških metoda, a u uznapredovalim stadijumima koriste se i hemoterapija, imunoterapija i radioterapija.

Prevencija

Osobe koje su izložene povećanom riziku od nastanka melanoma, kao i oni sa displastičnim mladežima moraju da primenjuju sve mere zaštite od sunca. To podrazumeva izbegavanje boravka na suncu između 10 i 17 sati, kao i upotrebu krema sa visokim UVA i UVB faktorom (preko 50), ali neophodno je imati na umu da nije dovoljno štititi samo mladeže, već celo telo.

Deca se u „zabranjenim“ intervalima ne smeju izlagati suncu i obavezno ih treba mazati zaštitnim kremama i stavljati im šeširiće na glavu. Važno je istaći da prevencija melanoma počinje još u najranijem uzrastu – odmah nakon rođenja.

suncanje

Članak se nastavlja posle reklama

Ishrana kao prevencija

Snažan imunitet jedan je od najvažnijih faktora u prevenciji melanoma, a smatra se da pH krvi ima podjednako važnu ulogu. Dokazano je da prevelika „kiselost“ organizma doprinosi razvoju malignih ćelija, pa je pravilnom ishranom neophodno alkalizovati organizam. Takođe, unos namirnica bogatih antioksidansima i hrane koja ima protivupalno dejstvo, smanjuje rizik od oboljevanja.

Preporučuju se namirnice bogate vitaminom C (agrumi, kupus, crvena paprika, jagode…), likopenom (paradajz), kvercetinom (crni luk), koenzimom Q10 (semenke susama, jezgrasto voće, morska riba), vitaminom E (bademi, klice) i omega-3 masnim kiselinama (lan, morska riba, ulje žutog noćurka, orasi).

Biljke koje štite od raka kože

Semenke susama sprečavaju širenje melanoma – treba ih jesti svakodnevno, obavezno samlevene.

Članak se nastavlja posle reklama

Zeleni čaj – smanjuju oštećenja nastala usled izlaganju UV zracima i štiti kožu od foto-starenja.

Brazilski orah – sadrži selen koji dokazano smanjuje rizik od razvoja raka kože, za čak 60%.

Đumbir – mnoge studije dokazale su da đumbir blokira razvoj ćelija tumora. Zasad je ovo njegovo dejstvo dokazano u slučaju melanoma, leukemije, te raka dojke i debelog creva.

Neven – za unutrašnju upotrebu koristi se u obliku čaja, a za spoljašnju u vidu svežeg soka, ulja i masti. U lečenju raka kože naročito je značajan svež sok od nevena.

Češljuga – sok iz stabla i lišća ove biljke koristi se za mazanje obolelih delova kože.

Članak se nastavlja posle reklama

Taheebo – naučnici su dokazali da ovaj čaj sadrži supstance koje deluju protiv raznih vrsta tumora, uključujući i rak kože. Preporučuje se upotreba 4-5 šoljica dnevno tokom nekoliko meseci.

Breza – tinktura od pupoljaka ili mladih listova koristi se za mazanje obolelih mesta.

Ulje pirinčanih klica – pruža prirodnu zaštitu od UV zračenja i može da se koristi za zaštitu kože prilikom sunčanja.

Izvor: Life Content, Lekovito bilje

Tagovi: