Moćne emocije: Kako osećanja utiču na zdravlje
Ako izražavate ljubav prema partneru, detetu ili prijateljima, snizićete nivo holesterola, pokazalo je američko istraživanje. Ispitanici su tri puta na nedeljno zapisivali lepa osjećanja prema partneru i za pet nedelja njihov holesterol je bio manji.
Osećanja mogu da nas povrede, ali i da nam pomognu da ozdravimo – ne samo mentalno već i fizički. Ako se svađate sa partnerom samo pola sata, sposobnost vašeg tela da se zaraste usporiće se za najmanje jedan dan, pokazalo je istraživanje Univerziteta u Ohaju. Ukoliko se redovno svađate, vreme potrebno za zarastanje udvostručiće se.
Istraživači su parovima napravili male žuljeve na rukama, a potom su ih zamolili da razgovaraju o temama o kojima se ne slažu, što je, naravno, izazvalo rasprave. Ranama je nakon toga trebalo 40 odsto više vremena da zarastu nego ranama ljudi u grupi koja se nije svađala.
Kratkoročna izloženost stresu može da ojača imunitet i taj efekat traje nekoliko sedmica, pokazalo je istraživanje Univerziteta Stanford. Ali, dugoročna izloženost stresu loše utiče na zdravlje i povećava rizik od kardiovaskularnih bolesti i dijabetesa.
Ako suzbijate ljutnju, imate dvostruko veći rizik da umrete od srčanoga ili moždanog udara i raka, pokazalo je istraživanje Univerziteta u Mičigenu. Ali, nagli i kratkotrajni izlivi besa takođe imaju loš efekat na zdravlje jer utiču na krvni pritisak i puls, te povećavaju rizik od srčanog udara za 19 odsto. Najbolje je prihvatiti stvari onakvima kakve jesu i ne ljutiti se.
Kad ste zaljubljeni, puno se i smešite, a studija Univerziteta u Kaliforniji pokazala je da je smeh zaista najbolji lek. Kad se smejete, nivo hormona odgovornih za dobro raspoloženje raste za 27 odsto, a nivo hormona rasta koji pomaže obnovi ćelija i kvalitetnom snu za čak 87 odsto. Kad se rasplačete, telo se rešava stresa. Američki biohemičar Vilijam Frej upoređivao je sastav suza žena koje su plakale iz emocionalnih razloga sa suzama onih koje su plakale zbog sečenja luka. Otkrio je da emocionalne suze sadrže visok nivo hormona i neurotransmitera povezanih sa stresom. On je iz toga zaključio da je funkcija plakanja izbacivanje „otrova“ iz tela, a suzdržavanje od plakanja može prouzrokovati anksioznost i probleme s probavom, ali i oslabiti imunitet.
Zaljubljenost dobro utiče na ljude jer poboljšava pamćenje i stvara dugotrajan osećaj smirenosti i zadovoljstva, koji izuzetno pozitivno deluje i na duh i na telo.
Ljubomoru, jedno od najmoćnijih i najbolnijih osećanja teško je kontrolisati. Radi se o kombinaciji straha, stresa i ljutnje, a povisuje pritisak, puls i nivo adrenalina, što slabi imunitet i izaziva anksioznost.
Ispitanici koji su vežbali opraštanje primetili su da im se smanjio osećaj povređenosti, da su se manje ljutili, ali i da imaju manje problema s mučninama, vrtoglavicom i glavoboljom.
Ako osećate zahvalnost, imunitet jača, pritisak se snižava, a zarastanje je brže. Ljubav, zahvalnost i zadovoljstvo podstiču lučenje oksitocina koji opušta nervni sistem i briše posledice stresa.
Ukoliko se osećate pozitivno, širite horizonte i podstičete kreativnost. Osim toga, pozitivni osećaji se množe i vremenom počinjete da uživate u životu i moći da prevaziđete sve prepreke.
Izvor: 24sata.hr