Namirnice koje regulišu nivo hormona

by | decembar 24, 2015

Pogledajte kako pravilnom ishranom možete regulisati nivo hormona.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Ishrana menja način na koji telo funkcioniše i može da utiče na hormonske probleme. Evo koje namirnice bi trebalo da konzumirate što više, prenosi sajt Stil.

Pročitajte i… Ne zanemarujte ih: 7 simptoma koji otkrivaju da imate problem sa hormonima

Brokoli
Brokoli obiluje fitohemikalijama di-indolil metanom koji organizam čisti od otrovnog oblika estrogena. Te vrsta estrogena ima u prerađenoj hrani i pesticidima, a unosom u organizam uzrokuje niz hormonskih promena koje mogu da rezultuju promenama raspoloženja, depresijom i nekontrolisanim gojenjem.

Članak se nastavlja posle reklama

Koje još namirnice regulišu nivo hormona pogledajte na sledećim stranama… 

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Batat
Batat (slatki krompiri) su bogati aminokiselinom triptofan koja smanjuje nivo hormona stresa kortizola. Takođe sadrži i vitamin B6 koji podstiče metabolizam i ugljene hidrate koji se sporo razgrađuju. Samim tim što ga telo sporo vari, duže ga snabdeva serotoninom. Time se podiže raspoloženje i smanjuje želja za hranom.

Članak se nastavlja posle reklama

Pročitajte i… Tri razloga zašto ujutru niste gladni, a trebalo bi da budete

Losos
Losos je bogat aminokiselinama i omega-3 masnim kiselinama koje uravnotežuju hormone i zadovoljavaju visok udeo dnevne potrebe proteina. Proteini su važni jer utiču na hormone i menjaju rad mozga. Jedenjem lososa telo dobija dovoljnu količinu neophodnih nutrijenata čime se smanjuje želja za šećerom, snižava nivo hormona stresa i podstiče pravilna proizvodnja estrogena i testosterona.

Članak se nastavlja posle reklama

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Jogurt
Bogat je proteinima, kalcijumom, magnezijumom, vitaminom B6 i kalijumom. Ti nutrijenti smanjuju stres, rizik od drastičnih promena raspoloženja i obim struka. Ne preporučuje se da jedete voćne jogurte jer su bogati šećerom koji u trenu podiže nivo energije, ali je podjednako brzo i spušta.

Pročitajte i… Ovaj doručak će vam istopiti 5 kilograma viška

Šumsko voće
Baš kao i brokoli, šumsko voće pomaže telu u uklanjanju otrovnog estrogena koji utiče na raspoloženje i težinu. Šumsko voće takođe čisti probavni trakt i jača jetru. Ima nizak udeo šećera što ga čini zdravim dodatkom ishrani. Namirnice bogate šećerom mogu da uzrokuju hormonske promene koje uzrokuju gojenje i predstavljaju stres za organizam. Osim šumskog voća preporučuje se da jedete akai bobice, kokos i spirulinu.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Članak se nastavlja posle reklama

Bademi
Bademi obiluju magnezijumom, vitaminom B6, kalcijem i kalijem koji regulišu metabolizam i raspoloženje. Preporučuje se da svaki dan pojedete do 20 badema, naročito kad nastupi neutoljiva želja za slatkim. Oni će da je utole, a neće podići nivo šećera u krvi.

Pročitajte i… Zdrave grickalice: Jedite ih bez griže savesti

Protein surutke
On je odličan za žene s hormonskim problemima. Ne sadrži holesterol, masti i laktozu, ali obiluje triptofanom i L-glutaminom koji podstiču proizvodnju glutationa, glavnog antioksidansa u ljudskom telu. Pojačanom proizvodnjom ovog antioksidansa jača se imuni sistem i uravnotežuje udeo testosterona u telu. Najbolje je koristiti proteinski dodatak koji sadrži steviju, a ne prerađeni šećer.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Zeleno lisnato povrće
Kelj, zelena salata, praziluk i blitva slično deluju kao šumsko voće i brokoli. Oni telo čiste od otrovnog estrogena koji u telo ulazi kroz prerađenu hranu i pesticide. Jedenjem zelenog lisnatog povrća koje je bogato vitaminima i mineralima smanjuje se nivo hormona kortizola, a jača krvna slika.

Članak se nastavlja posle reklama

Pročitajte i… Dobre i loše strane: Kako detoksikacija sokovima deluje na organizam?

Kiseli kupus
Kiseli kupus čisti jetru i telo od otrovnog estrogena i popravlja krvnu sliku. Ovo povrće je bogato probioticima koji deluju na hormone, uravnotežuju raspoloženje i regulišu probavni sistem.

Tagovi: