Narodna medicina: Šta sve leči kruška? + recepti

by | novembar 27, 2015

Sočne i slatke kruške, obiluju vitaminima i mineralima, zbog čega su idealno voće tokom hladnih dana jer jačaju celokupan organizam. One pomažu kod suzbijanja prehlade jer sadrže velike količine vitamina C koji stimuliše bela krvna zrnca da se bore protiv infekcije, direktno uništava mnoge viruse i bakterije, a takođe i regeneriše vitamin E – snažan antioksidans. 

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Plod kruške obiluje vlaknima, a poznato je da ishrana koja obiluje vlaknima pomaže pri sprečavanju nadutosti, održavanju zdravog nivoa holesterola, a namirnice pune vlakana su jako dobre u prevenciji raka dojke, srčanih bolesti i dijabetesa tipa dva.

Kruške su idealno voće za trudnice ili mame koje doje jer sadrže folnu kiselinu, a pogodne su i za pravljenje kašica za bebe. Ova voćka, takođe, sadrži i mineral bor, koji je ljudskom telu potreban radi bolje apsorpcije kalcijuma, što je čini jakim saveznikom u borbi protiv artritisa, reume i osteoporoze. Žene u menopauzi koje unose dovoljno bora imaju manje izražene klimakterične tegobe.

Kora kruške sadrži kvercetin, antioksidans koji zajedno sa vitaminom C i bakrom pomaže u sprečavanju raka i multiple skleroze, te i oštećenja arterije koje uzrokuje srčane tegobe.

Članak se nastavlja posle reklama

Šta još leče kruške, te i kako da napravite lekovite recepte od ovog voća pogledajte na sledećim stranama… 

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Svakodnevo konzumiranje voća, poput krušaka, može sniziti rizik od senilnosti, koja je najčešći uzrok gubitka vida kod starijih osoba. Vitamin B iz kruške pomaže organizmu da se nosi sa stresom jer hrani nervni sistem i učestvuje u procesu dobijanja energije iz ugljenih hidrata, te pospešuje rad mozga. Pojedina istraživanja pokazala su kako konzumiranje krušaka može pomoći u sprečavanju Alchajmerove bolesti.

Članak se nastavlja posle reklama

Kruška utiče na regulaciju insulina i daje osećaj sitosti tokom dana. Prirodno reguliše visinu šećera u krvi, što je čini idealnom dijetetskom namirnicom. Preventivno deluje na bolesti srca i krvnih sudova jer snižava nivo štetnog holesterola i pomaže pri apsorpciji žučnih kiselina. Budući da u sebi sadrži i sorbitol, korisna je za jačanje zuba.

Zahvaljujući kombinaciji vitamina koje sadrži, kruška blagotvorno deluje na kožu kao krema protiv bora.

Članak se nastavlja posle reklama

Lekovite recepte potražite na sledećim stranama… 

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Lekoviti deo ove biljke su zreo plod, mladi listovi, ali i kora mladog stabla. U ljudskoj ishrani, plod se koristi za marmeladu, džemove, kompote, kolače…

Čaj od kruške

Članak se nastavlja posle reklama

Čaj od divlje kruške koristi se kao prirodni antibiotik koji pospešuje izbacivanje štetnih materija iz organizma. Često se upotrebljava za pripremu napitka protiv kašlja i promuklosti, ali i za obnavljanje sluzokože creva.

Ljudi koji imaju povišen šećer, a još uvek ne primaju insulin, trebalo bi da piju čaj od kore divlje kruške. Čaj je potrebno piti dok se ne spusti nivo šećera u krvi. Čaj od kore ili lista divlje kruške uspešno leči i upalu bubrega i mokraćnih kanala, a može da posluži i za čišćenje organizma. Takođe, čaj od lista kruške pomaže pri lečenju reume i heliko bakterije.

Kako da pripremite čaj od kore, lista ili ploda kruške pogledajte na sledećim stranama… 

Foto: Pixabay/Free images

Foto: Pixabay/Free images

Priprema čaja od kore
– Staviti nekoliko komadića oljuštene kore sa mladih grana u litru vode i kuvati oko 10 minuta. Tako pripremljen čaj piti po šolju ujutru i uveče.
– Čaj možete pripremiti i tako što ćete grančice divlje ruže izlomiti na komadiće i preliti litrom vode i kuvati dok ne uvri i ne ostane oko pola litre. Ovaj čaj, takođe, piti dva puta dnevno, ujutru i uveče.

Članak se nastavlja posle reklama

Priprema čaja od listova 
– Tri kašike suvih usitnjenih listova divlje kruške preliti sa 750 dl ključale vode.
– Poklopiti i ostaviti da odstoji pola sata.
– Procediti i piti više puta u toku dana, između obroka.

Priprema čaja od kore ploda
– Sipajte dve supene kašike iseckanih i osušenih komadića kore ploda u 6 dl hladne vode i zagrejte do ključanja.
– Ostavite da odstoji oko pet minuta, a zatim procedite čaj.
– Šolju pripremljenog leka popiti ujutru na prazan stomak, drugu šolju popiti pola sata pre ručka, a treću pola sata pre večere.

 

Tagovi: