Oprezno sa doziranjem vode: Hiponatrijumija može biti kobna

by | avgust 14, 2015

U pozadini predoziranja vodom krije se hiponatrijumija ili prosto sniženje natrijuma u krvi.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Svima je dobro poznato da bez vode nema života.
Sve naše telesne funkcije zavise o vodi, a ljudsko telo sadrži približno 66% vode. Svakodnevna nadoknada izgubljene vode esencijalna je za dobro zdravlje. Vodu između ostalog gubimo znojenjem, disanjem i putem urina.
Pravilna ravnoteža unešene i izgubljene vode ključna je za pravilnu hidrataciju organizma.

Fatalno predoziranje vodom
Bez obzira na njene blagodeti, i s vodom možemo preterati.
Naime, postoji stanje poznato kao fatalno predoziranje vodom koje završava smrtnim ishodom.
Jedan od najbizarnijih slučajeva dogodio se nedavno, kada je mlada žena preminula od posledica predoziranja vodom učestvujući na takmičenju u ispijanju vode: nakon što je popila više od 6 litara vode u razdoblju od 3 sata, nastupilo je povraćanje, teška glavobolja, a potom i smrt.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Članak se nastavlja posle reklama

Krv se razredi, a stanice se šire
Simptomi koji se javljaju kod hiponatrijumije su glavobolja, umor, mučnina, učestalo uriniranje i mentalna dezorijentacija.
Organi koji kontrolišu protok vode i soli u telu su bubrezi. U situaciji kada osoba unese previše vode u kratkom razdoblju, bubrezi je ne mogu dovoljno brzo eliminisati te se krv razređuje.
Zbog razlike u koncentraciji soli, voda izlazi iz krvotoka i ulazi u stanice koje potom bubre. Većina telesnih stanica ima malo prostora za širenje, što se ne može reći za stanice mozga. Stoga edem mozga može biti fatalan.
Brza i izražena hiponatrijumija za posledicu ima ulazak vode u stanice mozga što za posledicu ima komu, respiratorni arest i smrt.

Na sledećoj stranici saznajte koliko vode u toku dana je dovoljno popiti!

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Članak se nastavlja posle reklama

Koliko je zaista vode potrebno organizmu
Većina slučajeva intoksikacije vodom rezultat je pojačanih gubitaka tečnosti iz tela u kombinaciji s prekomernim unosom obično više od 5 litara vode u vrlo kratkom razdoblju. Zato bi trebalo gubljenje tečnosti uskladiti s unosom.
Dakle, pijte vodu u dovoljnim količinama, nemojte se bespotrebno zalivati.
Poželjno je popiti oko dve litre vode na dan, naravno u razmacima. Sportistima i fizički aktivnim osobama preporučuje se i do tri litre.

Tagovi: