Pazite gde i šta jedete po vrućini

by | jul 24, 2015

Zbog visokih temperatura, a često i velike vlažnosti, u letnjem periodu namirnice su podložnije bržem kvarenju. Zato su leti učestalija i trovanja hranom sa pojavom crevnih infekcija.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Izazivači su bakterije, virusi ili paraziti, kao i njihovi produkti toksini. Nastaju unošenjem kontaminirane hrane ili vode, prljavim rukama, kao i direktnim kontaktom sa drugim obolelim osobama. Inficirana osoba povraća i ima iscrpljujuću dijareju – objašnjava infektolog docent dr Miloš Korać, načelnik Odeljenja za gastroenterologiju Klinike za infektivne i tropske bolesti Kliničkog centra Srbije.

Trovanje hranom i nastanak crevne infekcije izaziva nekoliko bakterija. Staphilococcus aureus produkuje termostabilni toksin koji se najčešće nalazi u mlečnim ili mesnim proizvodima, sladoledu ili mlevenom mesu. Samo nekoliko sati od unošenja ovakve hrane javlja se povraćanje i dijareja. Bolest traje kratko i prolazi spontano. Osim infuzije, druga specifična terapija nije potrebna.

Infekcije izazvane salmonellom, shigellom i escherichiom coli mnogo su ozbiljnije, naglašava ovaj stručnjak. Nastaju unosom termički neobrađene hrane, kao što su jaja, mleveno meso, mlečni proizvodi, ali i konzumiranjem zagađene vode bakterijama. Inkubacija traje od osam sati do dva dana, a onda dolazi do skoka temperature praćene mučninom, povraćanjem, grčevima u trbuhu i dijarejom. U stolici mogu da se nađu i tragovi krvi ili sluzi. Bolest traje nekoliko dana, ali može biti praćena i komplikacijama. Odgovarajućom rehidracijom, kod većine dolazi do spontanog izlečenja. Mala deca, stari i hronični bolesnici teže podnose ovu vrstu infekcija, zbog čega dobijaju specifičnu antibiotsku terapiju.

Članak se nastavlja posle reklama

Za vreme infekcije oboleli treba da miruju, rehidriraju se, odnosno pridržavaju odgovarajućeg dijetalnog režima i propisane terapije. Ukoliko se dijareja javi kod bebe, nikako ne prekidajte dojenje, jer blagotvornost majčinog mleka ubrzava ozdravljenje. Roditelji neka ne brinu zbog gubitka apetita deteta, jer je to uobičajena pojava za vreme infekcija.

Dijetalni režim ishrane je izuzetno važan, jer zbog iscrpljenosti organizma sa hranom ne sme da se prekida. Konzumira se lakše svarljiva hrana, bogata neophodnim hranljivim materijama, adekvatno termički obrađena, a sa manjim sadržajem ugljenih hidrata. Po prestanku povraćanja uzimati bareni pirinač i šargarepu. Smanjivanjem broja dijareja, u ishranu se postepeno uvodi prepečeni beli hleb, bareno pileće i teleće meso, riba, kuvani krompir i pečena jabuka. Sa uobičajenom ishranom treba početi tek kada se i stolica normalizuje. Uz korišćenje probiotika oporavak organa za varenje biće mnogo brži – savetuje naš sagovornik.

Virusne infekcije digestivnog trakta najčešće su izazvane rotavirusima i norovirusima. Nastaju ukoliko voće i povrće nije oprano ili se koristi zagađena voda za piće, spravljanje leda, pranje zuba, na bazenima… U crevima virusi oštećuju sluzokožu, dovode do poremećaja apsorpcije vode i elektrolita, zbog čega i nastaje dijareja. Posle kratke inkubacije bolest protiče u vidu stomačnog gripa, sa povišenom temperaturom, bolovima u mišićima, mučninom, povraćanjem, grčevima u trbuhu. Simptomi traju dva do tri dana i spontano prestaju. Kod pojedinih starijih osoba koje imaju hronična oboljenja i oslabljen imunitet, navedeni simptomi nekada traju i duže.

Članak se nastavlja posle reklama

Lečenje virusnog gastroenteritisa, kako se ovo stanje zove, podrazumeva nadoknadu tečnosti. Više puta dnevno, u manjim količinama, unosi se obična voda ili crni čaj. Postoje i posebni rastvori za rehidraciju koji sadrže odgovarajući odnos minerala, šećera i vode. Kod većeg gubitka tečnosti daju se infuzioni rastvori intravenskim putem. Da bi se ove infekcije sprečile, higijena mora da bude na zavidnom nivou, voda za piće bezbedna, hrana termički dobro obrađena, ali i da se izbegava kontakt sa obolelima – kaže dr Korać.

Termička obrada je veoma važna, jer na visokim temperaturama gotovo sva hrana postaje kvarljiva. Mora da se vodi računa o roku trajanja, posebno kada se pakovanje otvori, da se zaštiti od insekata, jer i one mogu da prenosu crevnu infekciju. Ako se čuvaju na odgovarajući način, nema posebnih ograničenja u odabiru namirnica u letnjem periodu. Više treba voditi računa o konzumiranju hrane na ulici, odnosno u kioscima i restoranima brze hrane, jer se tamo infekcije najlakše dobiju.

Članak se nastavlja posle reklama

Tagovi: