Sprečite rak kože: Čuvajte zdravlje tokom sunčanja
Svetski dan borbe protiv melanoma obeležen je juče širom sveta, pa tako i u Srbiji. U našoj zemlji se godišnje dijagnostikuje 500 novoobolelih od malignog melanoma, dok veliki broj njih nažalost premine u prvih godinu dana jer je karcinom otkriven u poodmakloj fazi.
Svetski dan melanoma obeležen je pod sloganom „Danas je melanom izlečiv“ sa ciljem da se podigne svest javnosti o tome. Predsednik udruženja obolelih od melanoma Savo Pilipović rekao je da u zemljama gde oboleli dobijaju adekvatnu terapiju maligni melanom postaje sve više hronična, a ne smrtonosna bolest, kao što je u Srbiji i dalje slučaj. On je naveo da je udruženje obolelih kao najveći prioritet odredilo borbu za dostupnost terapija, a da je pojavom savremenih terapija – ciljane i imunoterapije melanom postao izlečiva bolest.
Pročitajte i… Pobedite melanom: Prepoznajte na vreme prve simptome raka kože
Rak kože je u potpunosti izlečiv ako se otkrije na vreme, zbog čega je veoma važno da posetite lekara čim primetite bilo kakve promene na koži, kako bi se melanom otkrio u početnoj fazi i uspešno odstranio i izlečio. Ova bolest pogađa veliki procenat mlade populacije, budući da je kod mnogih povećan rizik zbog nemarnosti prilikom sučanja i čestih odlazaka u solarijum. Prevencija je kod svakog karcinoma, naročito kod melanoma od izuzetnog značaja, a rizik od ove bolesti je moguće smanjiti pravilnom zaštitom kože.
Kojih pravila morate da se pridržavate kako biste smanjili rizik od melanoma pročitajte na sledećim stranama.
1. Zaboravite na solarijum
Solarijumi emituju UV zračenje do tri puta jače od prirodnog sunčevog zračenja tokom najtoplijeg dela dana! Eksperti su nedavno klasifikovali solarijume u prvu grupu karcinogena – pored arsenika i azbesta. Istraživanja su pokazala da upotreba solarijuma povećava rizik od melanoma za 45 odsto, odnosno za 75 odsto kod osoba mlađih od trideset godina.
Pročitajte i… Dermatolozi apeluju: Zabrana solarijuma maloletnicima
2. Izbegavajte sunce kada je najjače zračenje
Osim što je neophodno da ne idete u solarijum, važno je i da izbegavate sunčanje u periodu od 10 do 16 časova kada je sunčevo zračenje najjače. Takođe, tokom boravka na suncu u ovom dobu dana, neophodno je da nosite šešir širokog oboda, sunčane naočare, i, kada god je to moguće, odeću dugih rukava i nogavica laganih materijala.
3. Pojačajte zaštitu tokom sunčanja
Upotreba kreme sa jačim zaštitnim faktorom (SPF 30+) je korisna, ali nije dovoljna i ne treba da se smatra prvom linijom odbrane. Drugim rečima, nije dovoljno da samo jednom u toku dana nanesete kremu, pritom samo na određene delove tela, već je veoma važno da kremu ravnomerno nanesete na sve izložene delove kože, kao i da postupak ponavljate na svaka dva do tri sata, ili nakon svakog izlaska z vode.
Pročitajte i… 5 pokazatelja da sigurno imate povećan rizik od raka kože
4. Ograničite boravak na suncu
Čak i ako koristite zaštitu, i ne izlažete telo štetnim sunčevim zracima u periodu kada je zračenje najjače, to ne znači da na suncu možete nesmetano boraviti previše remena. Preterano izlaganje sunčevim zracima (u bilo kom dobu dana) može da izazove prerano starenje i kancer kože. Naime, pri svakom izlaganju kože UV zračenju, pojavljuju se ćelijska oštećenja, koja se vremenom akumuliraju, što povećava rizik od raka. Umerenim sunčanjem smanjuje se opasnost ne samo od trenutnih oštećenja, već i od ozbiljnijih oštećenja kože koja se vidi tek nakon više godina. Stoga je najbolja zaštita ograničavanje boravka na otvorenom.
5. Hladovina nije uvek bezbedna
Ako je oblačan dan i čini vam se da ne možete da izgorite jer nema sunca – to nikako nije tačno. UV zračenje, naime, ne izaziva osećaj toplote u koži i koža može da izgori i kada je oblačno. Dakle, obavezno koristite kreme za sunčanje, čak i onih dana kada su oblaci prekrili nebo. Isto pravilo važi i ako pretežno tokom sunčanih dana boravite u hladovini, te ni to ne znači da ne treba da koristite kreme sa zaštitnim faktorom.
Pročitajte i… 5 najčešćih zabluda o raku kože u koje ne smete da verujete
6. Vozači – dodatni oprez
Ukoliko vaš posao podrazumeva duge vožnje automobilom, a naročito ako ste za volanom, onda vam je potrebna naročita zaštita od sunca. Istraživači su kod osoba koje provode mnogo sati za volanom otkrili više spororastućih ćelija melanoma na levoj strani glave, vrata, ruku i šaka – zbog učestalog izlaganja suncu kroz bočna stakla. Stoga je veoma važno da i tokom vožnje nanosite kreme sa zaštitnim faktorom.
7. Zdravo se hranite
Zdrava ishrana je najbolja prevencija, a tokom letnjih meseci koji su tek pred nama, najbolje je da jedete lakšu hranu, sa što više svežeg voća i povrća. Tokom dvogodišnje studije u koju je bilo uključeno 115 ljudi prethodno lečenih od raka kože, zaključeno je da su oni pacijenti koji su smanjili unos masnoća i kalorija za 20-35%, imali 75% manje šanse da im se pojave nove prekancerogene izrasline na koži. U letnjem periodu trgovine i tezge na pijacama prepune su namirnica, pa neka salate od svežeg voća i povrća postanu česti obroci na vašoj trpezi.
Pročitajte i… Smanjite rizik od raka kože: Zdrava ishrana je najbolja prevencija
8. Redovan samopregled i pregled kod dermatologa
Redovni pregledi kože (bar jednom godišnje) kod dermatologa su obavezni, bez obzira na godine starosti, jer se jedino tako mogu na vreme otkriti mnogi ozbiljni problemi. Međutim, i u periodu između pregleda kod medicinskog stručnjaka obratite pažnju na sve moguće promene i nepravilnosti na vašoj koži i posetite lekara ako primetite bilo šta sumnjivo. Većina stručnjaka preporučuje samopregled svaka tri meseca, u kojem treba da obratite pažnju na ranice koje ne zarastaju, manje, crvene ili beličaste “grudvice” na koži, nove pigmentacije ili mladeže koji menjaju boju, oblik ili debljinu. Kontrolni pregledi su naročito važni za osobe koje su već imale neki oblik kancera kože.