Šta je CMV, jedan od najčešćih uzroka oštećenja sluha kod dece?

by | januar 24, 2017

Svakog utorka, u saradnji sa portalom Sajberuvce, na našem portalu možete čitati tekst koji se bavi decom sa oštećenim sluhom, njihovim razvojem, edukacijom, zaštitom prava i uključivanjem u društvo. Prethodne tekstove pročitajte OVDE, a danas čitajte o posledicama i prevenciji najrasprostranjenije infekcije koju majka može preneti na dete tokom trudnoće, a koja je ujedno i jedan od najčešćih uzročnika senzorineuralnog oštećenja sluha kod dece.

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Citomegalovirus (CMS), virus herpesa toliko zastupljen da ga preko 90% ljudi dobije tokom života, a ujedno je i jedan od najčešćih uzroka senzorineuralnog oštećenja sluha kod dece. Ukoliko ste trudni ili planirate trudnoću, obavezno pročitajte ovaj tekst.

⊗ Šta je CMV?

Skoro svako stoto novorođenče je inficirano CMV –om, što citomegalovirus čini najrasprostranjenijom infekcijom koju majka može preneti na dete tokom trudnoće. Osim oštećenja sluha, ovaj virus može ostaviti i dugoročne posledice na vid, rast i opšti razvoj deteta, napadajući mozak, oči i uši. U najkritičnijim slučajevima, virus može izazvati ozbiljne komplikacije kod deteta kao što su oboljenja jetre, bolesti pluća, i drugi problemi, kao i do prevremenog porođaj, a pa čak i fatalan ishod po plod.

Članak se nastavlja posle reklama

Pored ozbiljnog rizika koji može predstavljati po zdravlje deteta, CMV je dodatno opasan samim tim što je malo ljudi, uključujući i trudnice, čulo za njega. S obzirom da nema vidljive simptome nemoguće je znati ko je iz okoline zaražen virusom i ko ga dalje prenosi. Dobra vest je da se rizik od CMV-a može značajno umanjiti – prevencijom.

⊗ Zašto je citomegalovirus (CMV) opasan u trudnoći?

Sa simptomima koji u većini slučajeva mogu podsećati na simptome prehlade, CMV je generalno bezopasan. Osim u slučajevima osoba koje imaju slab imunitet ili za decu koja su još u telu majke.

Članak se nastavlja posle reklama

Trudnice mogu dobiti CMV infekciju tokom trudnoće kao 1) primarnu – prvi put dobijaju virus ili 2) reaktiviranu – ako su već preležale virus, ali je došlo do njegove ponovne aktivacije. Druga opcija je retka i nosi značajno manji rizik po dete. U slučaju dobijanja infekcije CMV po prvi put, i to u toku trudnoće, rizik po zdravlje ploda vrtoglavo raste. Šansa je 30 do 50% da će žena koje po prvi put u životu zaražena CMV-om i to u toku trudnoće, preneti virus na dete u materici.

Od ukupnog broja dece koja dobiju CMV od majke dok su u materici 10 do 25% pretrpi dugotrajne posledice, među kojima je oštećenje sluha vrlo zastupljeno. Što je trudnoća „mlađa” kada se virus dobije, to je rizik po dete veći. Posledice mogu biti trenutne i očigledne, ali i odložene gde se ne vidi odmah da je virus ostavio traga na zdravlje deteta. U određenom broju slučajeva virus ostavlja traga na sluh ili vid deteta, a u nekim slučajevima dolazi do udruživanja poteškoća.

Članak se nastavlja posle reklama

Čak 10-15% slučajeva beba rođenih sa CMV-om a koje ne pokazuju nikakve posledice na rođenju ili neposredno nakon rođenja, razvija neki stepen senzorineuralnog oštećenja sluha u prvoj deceniji života. Što znači da iako dete ne pokazuje posledice gubitka sluha, vremenom sluh može opadati. CMV je jedan od najzastupljenijih uzročnika senzorineuralnog oštećenja sluha kod dece, po procentima odmah iza genetskih faktora koji su najčešći uzročnici.

Dete se može zaraziti virusom od majke i tokom porođaja, kao i za vreme dojenja. Međutim, u ovim slučajevima verovatnoća da će infekcija ostaviti ozbiljne dugoročne posledice po razvoj deteta je skoro nikakva.

Ostatk teksta pročitajte OVDE.

Tagovi: