UMETNOST usrećuje i poboljšava mentalno zdravlje
Odlasci u pozorišta, slušanje muzike, sviranje, slikanje i bavljenje drugim oblicima umetnosti popravlja raspoloženje i čuva zdravlje.
Naučnici s norveškog fakulteta nauke i tehnologije u novoj studiji su zaključili da muškarci koji deo vremena odvajaju za bavljenje kulturom ili umetnošću ređe pate od depresije.
Bolje od novca
Studija u koju je bilo uključeno oko 50 000 osoba pokazala je da kulturni faktori imaju jači uticaj na osećaj sreće nego novac što je naučnike navelo na zaključak da umetnost i kultura imaju vrlo pozitivno dejstvo na mentalno zdravlje, javlja britanski „Telegraph“.
Pozitivni učinci kulture i umetnosti na zdravlje primećeni su kod oba pola ali, „muškarci koji više učestvuju u kulturnim zbivanjima ili se bave umetnošću puno ređe pate od depresije“, rekao je profesor Josten Holmen, jedan od učesnika istraživanja.
– Veza između zdravlja i kulturnih aktivnosti nije tolika da možemo da tvrdimo kako kultura ljude čini zdravima, ali definitivno igra važnu ulogu u ljudskom zdravlju, posebno mentalnom – dodaje profesor Holmen.
Efikasnije od lekova
Mark Tirel, jedan od psihologa koji je učestvovao u istraživanju, potvrdio je da odlascima u pozorište, slušanjem muzike i sviranjem, slikanjem i bavljenjem drugim oblicima umetnosti, ljudi čuvaju svoje mentalno zdravlje, ali ga i popravljaju u slučaju da je narušeno.
– Slušanje muzike, isto kao i sviranje ljudima donosi osećaj pripadnosti nekoj zajednici i ispunjava deo važnih potreba za društvenim kontaktom. Bavljenje nekim oblikom umetnosti, kao i fizička aktivnost, može da bude puno korisnije od lekova protiv depresije koji se propisuju klinički – kaže Tirel.
– Depresija u društvu se može proširiti gotovo kao grip. U ovom prazničnom periodu to je posebno izraženo, o čemu svedoči i uobičajeni porast broja pokušaja samoubistva, ali i porodičnog nasilja – zaključio je Tirel.