Svakog petka na našem portalu: Vi pitate, lekar odgovara!
Potreban vam je savet iz oblasti zdravstva, a ne znate koga da pitate? U nedoumici ste da li postupate ispravno i želite mišljenje stručnjaka?
Portal lepotaizdravlje.rs vam u saradnji sa eminentnim medicinskim stručnjacima pomaže da saznate sve što vas zanima. Postavite pitanje, a lekari DokTok platforme daće vam jasan i konkretan odgovor.
Na pitanje šta treba uraditi ako beba proguta strano telo i povrati mleko žuto-zelene boje, odgovara dr Nataša Jovanović.
1.Došli smo kući iz porodilišta pre četiri dana, dete je upravo povratilo mleko žuto-zelene boje, kako je to moguće kad je isključivo dojena, a ja nisam jela ništa zeleno?
Svaka beba koja povrati zeleni sadržaj mora da bude pregledana što pre od strane dečijeg hirurga, koji će proceniti da li se radi o volvulusu, kada hrana ne može da prodje kroz crevo koje je uvrnuto. Tada dete povrati i žučni sadržaj – zato je boja žuto zelena, nije zbog majčine ishrane. Vaš pedijatar će Vam dati prioritetni uput za hirurga, nećete čekati na pregled.
2. Imamo bebu od 9 meseci koja je upravo pojela polovinu čepića za uši od sundjera koji smo poneli iz aviona, a koji su nam dali zbog buke. Ona je dobro, lepo diše i smeje se kao da se ništa nije desilo, ali mi ne znamo šta sad da radimo. Nalazimo se na odmoru u inostranstvu i ne znamo šta da radim.
U najvećem broju slučajeva tako malo strano telo se u narednih dan-dva pojavi u stolici, jer prođe kroz creva. Bitno je da nije oštro i bitno je da nije baterija. Potopite preostali sundjerasti čepić u vodu da bismo znali da li se taj materijal u tečnoj sredini ekspandira, ako se širi postoji mogućnost da se zaglavi pri prolasku kroz crevo. Pratite da li dete nastavlja lepo da jede, ne povraća, nema nadut stomačić, ima gasove i stolicu. Ukoliko je sve to normalno ne morate se javljati lekaru.
Dr Jovanović Nataša
Rođena je 1983. godine u Čačku, gde je završila osnovnu i srednju školu. Diplomirala je na Medicinskom fakultetu u Beogradu 2009, nakon čega je završila specijalizaciju iz pedijatrije u Institutu za majku i dete u Beogradu.
Stručno se usavršavala u Univerzitetskoj bolnici u Helsinikiju. Dobitnik je nagrade u Moskvi za rad na temu gojaznosti školske dece. Sertifikovana je od strane Evropskog reanimacionog saveta za pružanje prve pomoći u dečijem uzrastu. Savetnica je za dojenje u Help Me Feed Foundation. Od 2019. godine je član Evropske akademije za pedijatriju.