Zašto je FUDBAL dobar i za dušu?

by| jun 21, 2010

Milioni ljudi obožavaju fudbal, a većina njih trenutno prati Svetsko prvenstvo u fudbalu u Južnoafričkoj Republici.
Psiholog Julia Umek iz Beča navodi nekoliko razloga zašto je praćenje fudbalskih mečeva dobro za našu dušu.

Fudbal

1. Potreba za pravdom
Fudbal funkcioniše u skladu sa jasno određenim pravilima koja su ista za sve igrače. Ako su pravila prekršena ili se pak ne poštuju, sudija mora da izrekne neku vrstu sankcije. Odnosno, da kazni krivca. Ovakva odluka je dobra i za našu dušu, jer vidimo da posle greške sledi kazna. Čak i ako sudija ne kazni neku grešku, ili pak preblago ili neosnovano nešto dosudi, kolektivna ljutnja je kao balzam za uzrujanu dušu.

2. Potreba za vernošću i pripadanjem
Fudbalski klubovi imaju veoma verne navijače. Ko se jednom odluči za neki fudbalski klub, uglavnom istom ostaje veran do kraja svog života.

Na ovaj način se stvaraju tzv. kolektivna osećanja koja s jedne strane čini ponos na sopstveni kluba, dok su to s druge strane interesovanja i prijateljstva koja se rađaju iz zajedničkih doživljaja i trenutaka.

Fudbal

3. Povećava se prag tolerantnosti na frustracije
Posledice neke loše akcije na terenu ili pak izgubljene utakmice su prilika da trenirate svoje lične sposobnosti da razočarenja, teške situacije ili poraze lakše podnosite i da ne odustajete tako lako. To će vam pomoći da se lakše i brže oporavite od neke greške ili teške situacije, da probleme sagledate kao neku vrstu izazova i da svaki put iznova nađete dovoljno motiva da „idete dalje“, da svaku grešku shvatite kao iskustvo za budućnost.

Članak se nastavlja posle reklama

4. Trenirate odlučnost i izdržljivost
Od fudbalera možemo da naučimo kako se pod velikim pritiscima ostvaruju veliki rezultati, te kako snaga volje i znanja dovodi do koncentracije i na kraju do rezultata. Fudbaleri nam pokazuju kako možemo da poboljšamo našu odlučnost, izdržljivost, te način na koji realizujemo svoje ideje.

5. Potreba da imamo svog heroja
U čemu je glavna razlika između vrhunskih i prosečnih rezultata? Moderna istraživanja mozga kažu da odgovor na ovo pitanje leži u bolje razvijenoj moći imaginacije neke osobe. Posmatranje herojskih poduhvata u mozgu pokreće iste vibracije i akcije. Posmatranjem nekog herojskog poduhvata u našem unutrašnjem svetu nastaje heroj, a sa njim počinjemo da delimo i ista osećanja.

 

Članak se nastavlja posle reklama

Tagovi: