Zdravstvene pretnje koje se kriju u našim tašnama
Šta sve nosimo u našim tašnama? Pored novčanika, mobilnog telefona, ruža za usne i ključeva, tu su i na stotine hiljada opasnih bakterija.
Nedavna studija sprovedena u Velikoj Britaniji otkrila je da oko trećine ispitanika priznalo da nikada ne čisti svoje tašne i torbe, kao i poražavajuću činjenicu da 100 odsto uzoraka uzetih iz tašni sadrži bakteriju ešerihiju koli, koja može da izazove dijareju i povraćanje, ali i upalu pluća i bakterijski meningitis.
Ovi rezultati potvrdili su zaključke dobijene iz ranije studije, koja je otkrila da je broj bakterija pronađen na drškama torbi jednak broju bakterija u toalet šolji. Druga istraživanja otkrila su na drškama bakterije koje mogu da uzrokuju infekcije kože i viruse koji izazivaju prehladu i grip.
Istraživači poručuju da ovi rezultati ne treba da izazivaju paniku među ljudima, već samo da ukažu na potrebu za boljom higijenom predmeta koje svakodnevno koristimo. Oni dodaju da su drške i dno tašne pogodne za razvoj bakterija i virusa jer drške stalno dodirujemo, i tašne stalno ostavljamo na prljavim podovima, te bakterije lako sa dna mogu da dospu na drugu površinu, poput kuhinjskih površina ili stolova, što može da dovede do zagađenja hrane.
I unutrašnjost tašne krije opasne bacile, kojima su potom izloženi ključevi, neseseri i mobilni telefoni koje nosimo. Stručnjaci upozoravaju da vrlo malo ljudi čisti svoje mobilne telefone, a nosimo ih svuda, uključujući i u kupatilo. U tašnama često nosimo i hranu, čiji ostaci mogu biti pogodno mesto za razvoj bakterija.
Evo kako možete da održavate svoju tašnu čistom:
- Kada kupujete novu torbu, uzmite u obzir onu koja je napravljena od materijala koji lako mogu da se čiste. Tako je za mame, koje često nose grickalice u tašnama, najbolje da imaju torbe koje mogu da se peru u mašini za veš.
- Redovno čistite unutrašnjost i spoljašnost tašne dezinfeksijskom maramicom. Ostavite da sredstvo deluje oko 30 sekundi, i ono će uništiti 99 odsto bakterija i virusa. Potom tašnu prebrišite vlažnom krpom. Ako ste zabrinuti da će sredstvo uništiti materijal, isprobajte ga na malom, skrivenom delu tašne.
- Vodite računa o čistoći sadržaja torbe, stvari poput mobilnog i nesesera, i redovno ih brišite alkoholom ili dezinfekcijskim maramicama. Radite to češće tokom sezone gripa i prehlada.
- Ako nosite hranu u torbi, prethodno je stavite u plastičnu kesu koju možete zatvoriti. Isto radite i sa stvarima poput patika koje nosite u torbi za teretanu.
- Često perite ruke i trudite se da izbegavate dodirivanje očiju, nosa i usta.
Izvor: Life Content