Kombinovani kontraceptivi – otklanjanje bolnih menstruacija (dismenoreja)

by | januar 27, 2012

Nova studija pruža ubedljive dokaze da kombinovana oralna kontraceptivna pilula pomaže u lečenju bolnih menstruacija.

Velika Skandinavska studija koja je trajala 30 godina, konačno je pružila ubedljiv dokaz da kombinovana oralna kontraceptivna pilula pomaže u otklanjanju simptoma bolne menstruacije tj. dismenoreje. Ovo istraživanje je objavljeno online u vodećem evropskom časopisu o reproduktivnoj medicini Human Reproduction.

Prethodna istraživanja o uticaju kombinovanih oralnih kontraceptiva na dismenoreju nisu pružala dovoljno jake dokaze u njihovu korist. Međutim, doktorka Ingela Lindth i njene kolege sa Instituta za kliničke nauke Geteborškog univerziteta u Švedskoj, pokazali su da žene koje koriste kombinovane oralne kontraceptive osećaju bol znatno manjeg intenziteta od onih žena koje ih ne koriste. Mlade žene su podložnije dismenoreji od starijih, pa je ovo istraživanje pokazalo i da tokom godina simptomi popuštaju, ali da je efekat pilule nezavistan od samog efekta koje godine nose sa sobom te da je efekat same pilule jači.

Istraživači su ispitivali tri grupe žena koje su napunile 19 godina tokom 1981, 1991, i 2001 godine. Svaka grupa sastojala se iz 400 do 520 žena koje su pružile informacije o svojoj visini, težini, reproduktivnoj istoriji, menstrualnom ciklusu i bolovima tokom menstruacije te da li koriste kontracepciju. 5 godina kasnije svaka grupa je ponovo ispitivana, što je omogućilo da svaka žena bude sama sebi kontrola te da se uporedi uticaj koji nose godine na ublažavanje simptoma dismenoreje i uticaj koji imaju kombinovani oralni kontraceptivi.

Članak se nastavlja posle reklama

Bol i ostali simptomi mereni su na dve različite skale: VMS (verbalni multidimenzionalni skoring sistem), koji gradira bol od nepostojećeg, preko blagog i umerenog do veoma izraženog, a uz to uzima u obzir uticaj bola na obavljanje svakodnevnih aktivnosti te da li je bilo potrebe za uzimanjem lekova za bolove; i VAS (vizualna analogna skala), gde žena gradira bol na 10cm dugačkoj liniji koja počinje sa „bez bola“ a završava se sa „nepodnošljiv bol“.

Rezultati istraživanja pokazuju da upotreba kombinovanih oralnih kontraceptivnih pilula smanjuje simptome dismenoreje za 0.3 jedinice na VMS skali što odgovara promeni od izraženog bola ka umerenom bolu, dakale pomeranje bola za jedan stepnik niže, kao i bolji učinak u svakodnevnim aktivnostima i smanjenu potrebu za analgetivcima. Na VAS skali dobijeno je smanjenje od 9 milimetara na skali bola.

Kad su analizirani podaci kod žena koje nisu koristile pilule već je praćen sam efekat koji godine imaju na smanjenje simptoma dismenoreje, primećeno je da je efekat manji tj. dobijeno je smanjenje simptoma za 0.1 jedinicu na VMS skali kao i smanjenje od 5 milimetara na VAS skali. Takođe primećen je i povoljan uticaj porođaja na smanjenje simptoma dismenoreje, ali kako je mali broj ispitanica rodilo u periodu od 19 do 24 godine ovaj efekat nije mogao biti ispitan do kraja.

Članak se nastavlja posle reklama

Primećeno je i da devojke koje pripadaju najmlađoj grupi ispitanica imaju izraženije simptome dismenoreje. Zašto je to tako nije najjasnije, možda zbog promene u kontraceptivnim sredstvima koje su koristile ili pak zbog drugačijeg pridavanja značaja samom bolu kod najmlađih devojaka i njihovom spremnošću da se žale na bol.

Dismenoreja je vrlo česta u populaciji mladih žena i procenjuje se da čak od 50% do 75% njih pati od različitog stepena bolnih menstruacija. Ona može imati vrlo štetan efekat na život mladih žena uzrokujući izostanke iz škole i sa posla kao i značajno smanjenje dnevnih aktivnosti tokom nekolko dana u mesecu, tako da je efikasno lečenje simptoma vrlo bitno sa stanovišta žene i društva u kome ona egzistira.

Članak se nastavlja posle reklama

Autor: www.klinikaPERINATAL.com