Dom zdravlja „Dr Ristić“: Odgovori na vaša pitanja (dijetetika i nutricionizam)
Odgovara: Dragana Miljković, viši dijetetičar nutricionsta
P: Visoka sam 165 cm i imam 59 kg. Pokušavam da smršam, ali ne uspevam. Probala sam redovno da trčim, radim trbušnjake i da smanjim količinski hranu, jedem češće, ali ni to nije bilo od pomoci. Ne znam kako da se hranim i kako da se kontrolišem kada je hrana u pitanju. Možete li da mi pomognete? Sara (1996)
O: Ako ste probali da vodite računa o ishrani, i ako pored vežbanja niste uspeli da oslabite onda pomoć nemojte tražite preko interneta, već se javite na pregled nutricionisti, kako bi uvrdio razlog Vaše prekomerne težine i sastavio idealan plan ishrane za Vas.
P: Imam 14 godina i pre godinu dana ustanovljen mi je hašimoto. Već nekoliko meseci uzimam Euthyrox od 25 mikrograma i TSH analize su mi odlične. Mojoj drugarici je takođe ustanovljen hašimoto pa smo odlučile da malo „istražujemo“ po internetu kako da poboljšamo kvalitet života. Da li treba da se bavimo nekim posebnim sportom ili da više konzumiramo neku određenu hranu? Bilo kakvi saveti su dobro došli. Unapred hvala, Dejana i Katarina (1999)
Savetuje se pravilna ishrana i život bez stresa koliko god je moguće. Jedite raznovrsno. U toku dana bi trebali da imate manje, a česte obroke, kako se ne bi usporio metablizam. Iz ishrane bi trebalo da izbaciciete soju i proizvode od soje, kupus, spanać i kikiriki. Osim opše poznatog joda koji se preporučuje, postoji niz nutrijenata čijim se redovitim unosom može u određenoj meri uticati na rad štitnjače. Važan je svakodnevni unos vitamina C, E, B2 (riboflavin), B3 (niacin), B6 (piridoksin), cinka, selena i aminokiseline tirozina kojom obiluju riba, meso, mlečni proizvodi i mahunarke (pasulj, grašak,sočivo).
Namirnice koje bi trebalo uključiti u redoviti plan prehrane su: riba (posebno tuna i losos bogati selenom), školjke i morski plodovi, meso, mahunarke, smeđi (integralni pirinač), integralne žitarice i proizvodi, orašasti plodovi (orah, badem), semenke, naročito suncokretove, voće i povrće – citrusno voće, kajsije, avokado, banane, jagode, šljive, papriku, šaragarepu, meso, zeleni čaj, mlečni proizvodi, posebno s dodatkom probiotskih kultura, hladno ceđeno maslinovo i laneno ulje, riblje ulje.
P: Ostavila sam cigarete posle pet godina i zanima me kako najbolje mogu da „očistim pluća“ od svih toksina? Šta je najbolje da konzumiram od hrane i pića? Hvala, Aleksandra (1990)
Za odgovore u vezi sa plućima obratite se pulmologu. Svakako za detoksikaciju organizma se savetuje pravilna i raznovrsna ishrana, pre svega dosta povrća i voća.
Imate pitanje? Obratite se stručnjacima iz Doma zdravlja “Dr Ristić”. Kliknite ovde.