Poremećaj rasta
Jedna od izuzetnih uloga endokrinog sistema je regulacija rasta i razvoja našeg organizma. Ovaj posao obavlja žlezda hipofiza – možda najvažnija žlezda u našem endokrinom sistemu.
Mali organ, ovalnog oblika u prednjem delu mozga, oslobađa mnoge tipove hormona u krvotok. Jedan od njih je hormon rasta koji se zove somatotropin. Kada hormon rasta dospe u krvotok, putuje do kostiju, mišića i druga tkiva gde ima mnogo efekata. Hipotalamus, mala moždana struktura koja se nalazi iznad hipofize, kontroliše puštanje hormona rasta iz hipofize. Glavni stimulator sekrecije hormona zove se hormon rasta – oslobađajući hormon.
Kod dece, na primer, hormon rasta stimuliše linearan rast i razvoj. Takođe je izuzetno važan za razvoj mišića, kostiju i distribuciju masnog tkiva kroz telo. Kod odraslih, hormon rasta utiče na energiju, jačinu mišića, zdravlje kostiju i psihičko zdravlje. Previše ili premalo hormona rasta uzrokovaće zdravstvene probleme.
U nekim slučajevima, osobe mogu imati previše hormona rasta, a to stanje se zove akromegalija. Akromegalija je obično izazvana dobroćudnim tumorom hipofize. U jako retkim slučajevima kada se pojavi previše hormona rasta kod dece uzrokuje gigantizan, neuobičajeno veliki rast pojedinih delova tela.
Češći poremećaj rada hipofize je smanjena količina hormona rasta. Postoji nekoliko objašnjenja zašto se ovo stanje dešava:
– Dete može biti rođeno sa ovim problemom;
– Stanje se može pojaviti usled oštećenja hipotalamusa ili hipofize kod dece i odraslih zbog tumora, infekcija ili radijacije mozga koja se obično radi da bi se lečio tumor
– Nedostatak hormona rasta može isto imati nerazjašnjene uzroke.
Poremećaji hipofize, ustanovljava i leči endokrinolog – specijalista za stanja povezana sa hormonima.
Autor: www.klinikaPERINATAL.com