Sprečite komplikacije DIJABETESA

by| novembar 5, 2010

Redovnom kontrolom šećera i masnoće u krvi, održavanjem optimalne telesne težine i fizičkom aktivnošću, može se preduprediti pojava dijabetičke polineuropatije.


Dijabetična polineuropatija jedna je od najčešćih komplikacija dijabetesa. Kod čak 50% obolelih javlja se oštećenje perifernog nervnog sistema, čiji stepen i klinička slika zavise od dužine trajanja osnovne bolesti, terapije koju pacijent primenjuje i nivoa šećera u krvi. Najčešće oboljevaju išijadični živci, odnosno njihovi ogranci, ali stradaju i nervi u drugim delovima tela (ruke, noge, lice). Polineuropatija se uglavnom javlja nakon pedesete godine života, ali se može ispoljiti i ranije, pa čak i pre nego što se dijagnostikuje metabolički poremećaj. Podjednako obolevaju i muškarci i žene, a u vrlo malom procentu (oko 2%) i deca.

 

Članak se nastavlja posle reklama

 

 

Članak se nastavlja posle reklama

Uzrok nastanka
Do danas nije precizno ustanovljen tačan uzrok nastanka dijabetične polineuropatije, ali se zna koji faktori utiču na njen nastanak i razvoj:
-Poremećaj cirkulacije koji dovodi do oštećenja malih krvnih sudova
-Nagomilavanje masti u ćelijama nervnog omotača, što remeti njihovu normalnu aktivnost
-Metabolički poremećaji koji ometaju dotok belančevina, transmitera (prenosilaca) i drugih hranljivih materija u završne delove nerava
-Pušenje, konzumiranje alkohola i nepravilna ishrana imaju značajan uticaj na razvoj dijabetične polineuropatije.

 

Članak se nastavlja posle reklama

 

Kako prepoznati poremećaj?
Polineuropatija nastaje postepeno pa u početnom stadijumu ne daje nikakve simptome. U asimptomatskoj fazi jedino lekar prilikom pregleda može primetiti oslabljen senzibilitet i snižene reflekse kod pacijenata. Najčešći simptomi koji karakterišu ovo oboljenje jesu sevanje ili mravinjanje po nogama, naročito tabanima, povremeni ili konstantni osećaj utrnulosti, utisak da su noge u čizmama ili čarapama. Mogu biti prisutni i stalni žareći nadražaji, pa čak i jaki bolovi. 

Ređe se javljaju bolovi u listovima, stopalima ili rukama. Pacijent hodanje opisuje kao vrlo neprijatno ili mučno. Nakon prvih simptoma javljaju se i ostali znaci bolesti: gube se tetivni refleksi, dolazi do utrnulosti stopala, koja se dalje širi na potkolenice, šake i celo telo. Mogu da se jave promene na koži stopala (suva, tanka koža sklona pucanju) i ranice.
Takođe, javljaju se promene na zenicama oka, koži, dlakama, noktima, poremećaj znojenja, otežana regulacija krvnog pritiska…

 

Članak se nastavlja posle reklama

 

Prevencija
S obzirom na to da se polineuropatija prvenstveno javlja kao posledica hiperglikemije, jasno je da je jedan od najvažnijih načina prevencije održavanje normalnih vrednosti šećera u krvi. Na pojavu komplikacija uopšte kod dijabetesa, a posebno na razvoj dijabetične polineuropatije, utiču i drugi, takođe vrlo značajni faktori, kao što su pušenje, visok krvni pritisak, holesterol i nepravilna ishrana. 

U svakom slučaju, samokontrola bolesnika jeste ono na čemu se insistira i podrazumeva redovnu kontrolu kod neurologa, najmanje jednom godišnje, a ukoliko postoje bilo kakvi simptomi, i više puta tokom godine.
Fizička aktivnost takođe ima važnu ulogu u prevenciji polineuropatije. Svakodnevno pešačenje srednjim intenzitetom ili vožnja biciklom dovoljni su za održavanje zadovoljavajućeg zdravstvenog stanja i smanjenja rizika od obolevanja.
Pacijenti koji boluju od dijabetesa i polineuropatije, naročito treba da vode računa o nezi stopala. To podrazumeva redovno pranje, po mogućnosti u mineralnoj vodi i svakodnevni pregled kako bi se isključilo postojanje ranica, žuljeva, uraslih noktiju… Osim toga, preporučuje se nošenje udobne obuće i čarapa.

 

Članak se nastavlja posle reklama

 

Dijagnostika i lečenje
Najjednostavniji način da se potvrdi dijagnoza dijabetične polineuropatije jeste podvrgavanje pacijenta EMNG-u kojom se proverava brzina provodljviosti živaca. Ovo je vrlo brza, jednostavna i precizna metoda. Najveći problem je u tome što je polineuropatija oboljenje koje u početnom stadijumu uglavnom ne daje nikakave simptome, pa se dijagnoza uspostavlja tek pošto bolest uzme maha. Zato je važno da pacijenti koji pate od dijabetesa redovno kontrolišu nivo šećera u krvi, i da jednom godišnje posete neurologa koji će uraditi neurološki i neurofiziološki pregled. 

Lečenje se sastoji u kontroli šećera i masnoća u krvi, održavanju optimalne telesne težine, te primeni medikamentozne i fizikalne terapije. Kada je reč o lekovima, najčešće se sprovodi terapija infuzijom alfa – lipoinske kiseline, koja se kasnije uzima oralno, u obliku tablete. Za smirivanje bolova koriste se karabazepin i antidepresivi. Pacijentima sa blažim oblicima ovog oboljenja daje se i kompleks B vitamina. Od pomoći u lečenju i ublažavanju simptoma mogu biti i fizikalne procedure, a primat imaju primena TENS metode i kineziterapija – vežbe koje se prilagođavaju svakom pacijentu u zavisnosti od težine oboljenja.

 

Članak se nastavlja posle reklama

Izvor: Top zdravlje

Tagovi: