Zašto da ovog leta ne budete PREPLANULI?
Ko kaže da je taman ten lepši od bledog? Ko je to odredio i zašto bismo svi to sledili? Ako ste prirodno svetli, pre nego što rešite da ovog leta po svaku cenu dobijete boju, setite se da spadate u najrizičniju grupu za dobijanje raka kože
Čim dođe vreme za laganu garderobu, kao po komandi, svi hoće da budu preplanuli. Razlozi za to su razumljivi. Osim što je taman ten svakog leta trend broj jedan, preplanulost zaista može da zamaskira nedostatke vidljive na koži, na primer celulit ili znakove iritacije nakon depilacije. Ljudima koji prirodno imaju tamniji ten, dovoljno je da na suncu provedu taman onoliko vremena koliko je zdravo, pa da pocrne. Međutim, prirodno svetlim ljudima potrebno je mnogo više da bi imali bronzani ten. A to “više” nikako nije preporučljivo.
Štetnost sunca
Naučnici se još nisu usaglasili u vezi sa tim koliko optimalno vremena treba provesti na suncu da bismo iskoristili njegove blagodeti, a izbegli štetne efekte. Većina njih, ipak, tvrdi da je 15 minuta dnevno, i to u periodu nakon 16 h, sasvim dovoljno da od sunca uzmemo šta nam treba, a da se ne izložimo nikakvom riziku.
Mnoge dame sunčaju se iz “estetskih razloga”, odnosno zato što smatraju da im i lice i telo lepše izgledaju ako je koža preplanula. Međutim, trebalo bi da znaju da nasuprot tome stoji jedan veoma bitan “estetski razlog” zbog kog sunce treba izbegavati – fotoejdžing, odnosno starenje pod uticajem sunčevih zraka. Naravno, najvažniji razlog zbog kog upozorenja dermatologa treba shvatiti ozbiljno jeste rak kože. Broj obolelih godišnje poraste za 3-7 %, a statistički podaci govore da od ove opake bolesti godišnje u svetu umre oko 37.000 ljudi, dok oko 130.000 oboli. U rizične grupe spadaju osobe svetlog tena, oni koji imaju pegice ili puno mladeža, kao i oni koji u porodici imaju slučajeve raka kože.
Opasan trend
Kad pogledamo ove podatke, ne možemo da se ne zapitamo zašto bi uopšte trebalo slediti trend koji je zapravo opasan. Zašto da budemo preplanuli? Ko je uopšte rekao da je preplanula koža lepša od blede? Zašto bi prirodno svetle osobe trebalo po svaku cenu da se potamnjuju? Kao što ne pristaje svakome ista boja kose, tako ne pristaje svakome isti ten. Trendove ne treba pratiti slepo, pogotovo ako mogu da budu opasni. Preterivanje sa solarijumom i sunčanjem može da ima pogubne posledice i to već znaju i vrapci na grani. Pa zašto bismo se onda izlagali jednom takvom riziku samo zato što se podrazumeva da leti svi treba da imamo boju? Preplanulost nije sinonim za lepotu. Živi dokaz su Nikol Kidmen, Gvinet Paltrou, Skarlet Johanson, Leticija Kasta i druge lepotice koje imaju beo ten i ponosno ga ističu.
Trendovi dođu i prođu, ali trend tamnog tena nekako već dugo opstaje. Devedesetih je kult preplanulosti dostigao vrhunac, ali početkom novog milenijuma svetski trend-seteri razaslali su na sve četiri strane sveta poruku da je sada kul biti bled. Ipak, taman ten zapravo nije prestao da bude aktuelan. Želja za preplanulim telom izgleda je jača od želje da se prati trend. Ima nečeg iskonskog u tome da se taman ten uzima kao sinonim za temperamentnost, energičnost i vatrenost. Međutim, svetli ljudi ne mogu lako da ga postignu, pa ni ne bi trebalo da se trude. Jer, lepo je biti tamnoput, ali je, ipak, najlepše biti zdrav.
Šta treba znati o zaštiti?
Pre svega, treba imati u vidu da, i pored korišćenja preparata sa UV zaštitom, na suncu ne treba duže da se zadržavamo. Jedina prava zaštita od UV zraka jeste umereno izlaganje suncu. Sve kozmetičke kuće, koje imaju u ponudi preparate za zaštitu od sunca, svoje proizvode reklamiraju kao najbolje. Ipak, treba da znate neka pravila koja se moraju poštovati bez obzira na to koliko je preparat kvalitetan. Pre svega, treba ga naneti u većoj količini, a posle kontakta s vodom ili nakon obilnog znojenja, preparat treba ponovo utrljati u kožu. Takođe, važno je da preparat ima dovoljno visok SPF. Osobe svetlog tena moraju koristiti preparate sa najmanje SPF 30, dok je osobama tamnijeg tena dovoljan i SPF 15 ili 20. Bitno je i da nikako ne pomešate proizvode namenjene zaštiti od sunca sa onima koji spadaju u osnovnu negu, a sadrže UV filtere. Obične dnevne kreme sa određenim zaštitnim faktorom ne koriste se za sunčanje!
Solarijum nije zaštita
Mnoge žene veruju da imaju manje šanse da izgore, ako pre odlaska na more odu u solarijum, kako bi dobile podlogu. Dermatolozi upozoravaju da solarijum ne predstavlja zaštitu od sunca, jer on emituje UVA zrake koji ni ne izazivaju opekotine (mada povećavaju rizik od raka kože i izazivaju prerano starenje). Opekotine nastaju usled delovanja UVB zraka koje emituje sunce.
Tekst: Bojana Janjušević
Foto: Shutterstock