Sajberuvce: Emocionalna matematika
Emotivni bol roditelja pri saznanju da njihovo dete ima gubitak sluha, ravan je emotivnom bolu pri gubitku člana uže porodice – rezultat je istraživanja prvi put sprovedenih u Americi još ’70-ih godina prošlog veka, a čiji se rezultati i danas potvrđuju. Inače, bol zbog gubitka člana porodice spada u prvih pet po intenzitetu koje čovek može da doživi. Bila osnovana ili ne, tolika je briga roditelja za budućnost njihovog Sajberuvceta.
Svetske statistike kažu da je verovatnoća da novorođenče ne čuje od 1 do 3 na prema 1000. Ipak, onome kome se desi, to je punih 100%.
Ista ta statistika kaže da se deca oštećenog sluha u preko 90% slučajeva rađaju u porodicama gde oba roditelja čuju. Da li ste to znali?
Zdravi i sposobni roditelji neophodni su za podizanje zdravog i zadovoljnog deteta. Roditelj – i kao individua i kao deo porodice, mora da bude funkcionalan i stabilan da bi mogao da pruži podršku detetu.
Zašto pričamo o ovome?
Zato što se od roditelja mnogo očekuje – da bude ključna karika u procesu (re)habilitacije deteta. Da bude tu, u svakon trenutku spreman za podršku i za saradnju. Zato što se roditelj posmatra isključivo u funkciji od deteta, dok se njegove potrebe kao ljudskog bića često u potpunosti zanemaruju.
Veliki broj roditelja dece oštećenog sluha nije ni svestan koliki je intenzitet emocija koje doživljavaju zbog posebnosti svog deteta – osećaju da im nije dobro, a nije im jasno zašto im toliko nije dobro. Neki čak i krive sebe zbog slabosti koju osećaju. Neke čak krivi i okolina što ne „prihvate“ činjenično stanje već jedanput.
Ostatak teksta pročitajte ovde