Šta je gnojna angina
Krajnici na kojima se pojave beličaste tačke, veće i manje, i oko njih gnoj, oboleli su od gnojane angine.
Upala tonzila, često ćete čuti od lekara čim vam pregleda grlo. Ne brinite, tonzile su krajnici, prevedeno na naš jezik. Bol u grlu, crvenilo grla, curenje nosa, otežano gutanje ne znači da ćete dobiti gnojnu anginu ali su istovremeno simptomi na koje treba obratiti pažnju. Pomenute pojave, ako se jave samostalno, ne treba naročito da vas brinu, ali treba pratiti razvoj kliničke slike i u skladu sa tim reagovati.
Upala krajnika, lekari kažu, tonzilitis ili angina česta je pojava kako kod dece tako i kod odraslih. Angina se javlja kao samostalna pojava ili sa drugim oboljenima kao što je oboljenje usne šupljine i/ili ždrela ili pak bolest sluznice nosa.
Ispitivanjem se utvrdi da je upala grla, angina, oboljenje koje je uzrokovano raznim faktorima. Najčešće iza bolesti stoji bakterija streptokok, stafilokok ili adenovirus.
Bol u grlu, bol na dodir na spoljnom delu vrata, otežano gutanje, crvenilo grla, curenje nosa, suzne oči, glavobolja, visoka temperatura, bol u mišićima, drhtavica bez temperature, telesna nemoć najčešći su simptomi bolesti.
Za utehu je to što nije svaka upala krajnika početak gnojne angine. Beličaste tačke na krajnicima, veće ili manje, prekrivene gnojem praćene pomenutim simptomima nazivaju se gnojna angina.
Bolest može da se iskomplikuje, zato je ne treba zanemarivati. Obavezno posetite lekara.
Uzimanje antibiotika na svoju ruku nikako nije preporučljivo. Ovakvu odluku prepustite stručnjaku.
Dok ne posetite lekara, evo šta možete da uradite:
- Uzimajte što više tečnosti.
- Uzimajte C vitamin u što prirodnijem stanju, limunada je idealno rešenje.
- Piti što više čaja, nemojte ga sladiti šećerom nego medom.
- Skidajte temperaturu u kućnim uslovima, popijte neko sredstvo za skidanje temperature i obavezno se tuširajte mlakom vodom.
- Mirovanje je poželjno.