Šta tačno leči psihodermatologija?
Što je to psihodermatologija i kako pomaže u rešavanju psihosomatskih reakcija na stres?
Kada dermatolozi isključe sve uobičajene „krivce“ odgovorne za burne reakcije na koži i bespomoćno slegnu ramenima, na scenu stupaju psiholozi za kožu. Psihodermatologija je sve popularnija disciplina koja, kako joj i ime kaže, kombinuje najbolje od psihijatrije i dermatologije.
Kako raste broj ljudi kojima se stres doslovno uvlači pod kožu, u SAD-u su sve traženiji psihodermatolozi, prenosi Elle.hr. „Svi dermatološki problemi povezani su za naše emocionalno stanje, smatra američki psihijatar i psihodermatolog, dr. Josie Howard, stručnjaka za složeni odnos između emocionalnih i fizičkih reakcija. „Koža i nerni sistem sastoje se od istog materijala pa postoji duboka biološka međupovezanost između našeg mozga i kože.“
Stres je hronično stanje koje, prema istraživanjima u SAD-u i Australiji, pogađa 90% odraslih. Da bi stvar bila zanimljivija, istraživanje u Finskoj pokazalo je da visoki nivo stresa žene čini manje privlačnim, a ne pomaže ni izgledu muškaraca.
Osobe koje su zbog stresa opterećen retko su svesne toga da se iživljavaju na svojoj koži, tako što preteruju u njenom čišćenju, stalno je dodiruju, čime izazivaju iritacije i crvenilo. S druge strane, depresivne osobe potpuno zanemaruju svoj izgled, što podrazumeva nebrigu za kožu, ishranu, vežbanje i spavanje. Sve su to ključni faktori koji utiču na izgled kože.
Važno je zapamtiti da ne postoji ‘čarobni’ eliksir koji će kao rukom ukloniti alergijsku reakciju na stres jer je ona samo posledica. Problem ćete rešiti tek kad nađete uzrok stresa i ozbiljno se pozabavite njime.