Sve što treba da znate o terapiji uklanjanja bora botoksom

by | april 4, 2016

Dr Marijana KrsticevicPiše: dr Marijana Krstičević, lekar – dermatovenerolog
poliklinikanovakov.com
Poliklinika Novakov logo

 

 

 

Sprečite produbljivanje bora, izbrišite namrgođen i ljut izraz sa lica – vreme je za osmeh!

Članak se nastavlja posle reklama
Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Šta je botulinum A?

Botulinum A je toksin koji privremeno blokira mišiće čime se gubi mogućnost prekomerne mimike, te koža iznad tih mišića postaje zategnuta. Efekat traje u zavisnosti od doze i prethodnog stanja, ali zavisi i od metabolizma pacijenta.

Članak se nastavlja posle reklama

Pročitajte i… Kako se uklanjaju bore oko usana

Koje su registrovane vrste botulina A?

Članak se nastavlja posle reklama

Vistabel (Allergan) i Botox (Allergan) su formulacije toksina botulinum tip A koji se koriste za uklanjanje mimičnih bora u regionu središta čela (Vistabel) ili za terapiju prekomernog znojenja (Botox). Botulinum toxin se u medicini koristi preko 50 godina, a indikacije za njegovu primenu su za terapiju strabizma, blefarospazma (nemogućnosti da se pokreće kapak) i vrata.

Početkom 21. veka njegova upotreba odobrena je za terapiju bora „mrštenja“ u regiji između obrva (glabela), i bora oko očiju, za šta se koristi formulacija Vistabel (Allergan), dok je formulacija Botox odobrena za terapiju prekomernog znojenja (hiperhidrozu), kao i za terapiju migrene i nevoljnog oticanja urina.

Koje su najčešće nedoumice i pitanja u vezi sa botoksom pogledajte na sledećim stranama… 

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Nedoumice i najčešća pitanja

Članak se nastavlja posle reklama

Da li je rano za botoks?
Botulin A može se koristiti za sprečavanje nastanka bora i nikada nije rano za intervenciju – što se ranije stavi, manja je verovatnoća da će se pojaviti bore.

Pročitajte i… Šta je mezoterapija, kako se radi i kome se preporučuje?

Da li će lice nakon tretmana izgledati „smrznuto“?
Terapija botulinom A nikada ne treba da napravi „smrznuto lice“ kojim bi se izgubila mogućnost ispoljavanja emocija, nego da blokira mišiće odgovorne za pravljenje grimasa i samim tim bora, ostavljajući mogućnost da se izraze emocije i ne izgubi individualnost.
Nekad je potrebno doći na dodatnu intervenciju da bi se dodala dodatna količina botulinuma u cilju postizanja boljeg efekta („top up“) – uvek je bolje dati manje, pa dodati kada se vidi pun efekat. Važno je da intervenciju radi iskusan lekar, sa odgovarajućom edukacijom!

Da li se nakon jednog tretmana, on mora zauvek ponavljati u određenom vremenskom roku?
Tretman botoksom po pravilu ne mora da se ponavlja, ali to mnogi pacijenti požele. Posle aplikacije botulina A, koža će izgledati sjajno, jer se odmara od stalnih, prekomernih kontrakcija mišića.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Članak se nastavlja posle reklama

Ima li kontraindikacija i neželjenih efekata?
Neželjeni efekti intervencije su retki i prolazni – otok i pojavu modrice na mestu uboda, glavobolju i simptome prehlade. Ozbiljnije posledice obuhvataju pad kapka, podizanje obrva, jednostrani osmeh, suvoću oka ili prekomerno suženje.

Pročitajte i… Šta je PRP terapija podmlađivanja kože?

Šta posle intervencije?

Nakon intervencije ne treba masirati niti trljati regiju u koju je injeciran botulinum A, vežbati ili piti alkohol 24 sata nakon internecije. Takođe, ne treba ležati bar četiri sata nakon intervencije i treba izbegavati terapiju aspirinom, ibuprofenom i naproksenom, a maksimum efekta će biti vidljiv nekoliko dana nakon intervencije.

Tagovi: