10 korisnih saveta za poboljšanje imuniteta kod dece
Svaka mama zna koliko je važno da njeno dete ima dobar imunitet. Naime, deca su podložnija virusima i bakterijama, zato otkrijte šta sve možete učiniti kako bi vaše dete bilo zdravije i snažnije.
1. Druženje sa drugom decom
Jedno istraživanje, u kojem je učestvovalo više od 1200 mališana, pokazalo je da igranje u parku ili igraonici jača imunitet. Iako je veća verovatnoća da će vaše dete „pokupiti“ više virusa ako se više druži sa drugom decom, ta izloženost zapravo jača imunitet. Naime, vaše dete će do pete godine biti otpornije na bolesti, nego deca koja nisu išla u vrtić ili se redovno družila s vršnjacima.
2. Duvanski dim
Duvanski dim je štetan za sve nas, posebno za decu koja su u razvoju. Pasivno pušenje u detinjstvu povezano je sa povećanim rizikom od raka, astme i ostalih bolesti disajnih puteva, kao i od bolesti srca. Najbolje što možete učiniti za zdravlje svog deteta jeste da ga što manje izlažete duvanskom dimu.
3. Zdrava ishrana
Kad dete počne da jede čvrstu hranu, naterajte ga da zavoli zdravu hranu. Hranljivost voća i povrća ništa ne može da nadmaši jer su oni najbolji izvori antioksidansa, vitamina, minerala, vlakana i enzima koji štititi ćelije od oštećenja. Neka vaše dete svaki dan pojede nekoliko manjih porcija voća i povrća.
4. Fizička aktivnost
Danas je gojaznost kao bolest sve češća među decom jer im manjka fizičke aktivnosti. Podstičite svoje dete da se što više kreće jer je fizička aktivnost potrebna i najmlađima. Fizička aktivnost podstiče rad srca, cirkulaciju, jača mišiće i kosti, te smanjuje rizik od oboljevanja. Osim toga, pozitivno utiče i na raspoloženje.
5. Kvalitetan san
Dok dete spava, njegov organizam stvara antitela i hormone rasta. Nedostatak sna može sprečiti proizvodnju interleukina, koji su odgovorni za odbranu od infekcija.
6. Dojenje
Dojenje je jedan od najboljih načina da ojačate i zaštitite zdravlje vašeg deteta. Majčino mleko sadrži sve hranljive sastojke koji su bebi potrebni za zdrav rast, kao antitela za odbranu od infekcija, alergija i raznih bolesti. Preporučujete da dojite dete barem u prvih šest meseci njegovog života.
7. Ljubav i pažnja
Imunitet je povezan i sa emocijama, te će brižan odnos pun pažnje i ljubavi ojačati detetovo zdravlje. Od maženja do golicanja, izražavanje nežnosti i ljubavi pomoći će vašem mališanu da izraste u snažnu i srećnu osobu.
8. Pranje ruku
Iako vaše dete mora doći u dodir s virusima i bakterijama kako bi izgradilo imuni sistem, prevelika izloženost može dovesti i do težih bolesti. Pranje ruku najbolji je način da smanjite rizik, tato naučite vaše dete da stekne naviku redovnog pranja ruku.
9. Kućni ljubimac
Mnoga istraživanja su pokazala da deca koja žive s nekom životinjom imaju jači imunitet jer su izložena većem broju različitih virusa i bakterija. Još jedna važan faktor jeste emotivno zbližavanje i briga o životinjama.
10. Uživajte u zajedničkim obrocima
Deca koja redovno obeduju sa svojom porodicom su zdravija. Takođe, veća je verovatnoća da će se ta deca zdravije hraniti.
Izvor: Life Content