Banka mleka

by| septembar 7, 2010

Za dobrovoljno davanje krvi svi znamo, ali da li ste čuli za dobrovoljne davao ce mleka? Na Institutu za neonatologiju u Beogradu, osnovana je prva Banka huma nog mleka u Srbiji.

Banka mleka

Davaoci humanog mleka za sada su uglavnom majke, čije bebe borave na Institutu, ili one koje su nakon otpuštanja dece nastavile da doniraju svoje mleko. Ovako prikupljene količine ipak su daleko manje od potreba, te je neophodno da se u ovaj vid humane i plemenite aktivnosti uključe sve majke koje su zdrave i imaju višak mleka. Jer za svako novorođenče, a posebno ono koje je prevremeno rođeno, majčino mleko je od neizmerne važnosti, pošto u svom sastavu ima hranljive materije koje ga štite od alergija, infekcija i podstiču razvoj imunološkog sistema.

Ko ne sme da bude donor? Majke koje žele da svoje mleko poklone prevremeno rođenim i bolesnim bebama, pre početka donacije moraju da budu testirane, a ponovna procedura testiranja vrši se na svaka tri meseca tokom donacije. Doniranje mleka nije dozvoljeno majkama koje imaju pozitivne testove krvi za HIV, hepatitis B ili C i sifilis, koje puše ili uzimaju psihoaktivne supstance, koje su bile primaoci organa ili transfuzije tokom poslednjih 12 meseci i koje piju dve ili više čaša alkohola dnevno. Da bi se dodatno obezbedila ispravnost mleka, svi uzorci doniranog mleka prolaze bakteriološko ispitivanje i tek nakon što se utvrdi ispravnost, mleko se daje bebama.

Mame koje daju i dobijaju
„5. 6. 2010. porodila sam se u 24. nedelji trudnoće i rodila devojčicu tešku 590 grama. Pošto je infekcija plodove vode izazvala prevremeni porođaj, ja sam još deset dana ostala u bolnici, gde su mi doktori uz gomilu drugih lekova davali i bromokriptin za zaustavljanje mleka. Moja devojčica je i dalje na petom odeljenju intenzivne nege na Institutu za neonatologiju. Mnogo toga smo pregurali, ali nam mnogo ostaje da preguramo. Zahvaljujući ovoj akciji i tako divnim majkama, moja Petra je počela da dobija na gramaži i sada smo teški 605 g. NEIZMERNO HVALA!!!“ – R.J.
„Nisam ni znala da ovako nešto postoji! Sad mi je užasno žao svog onog mleka koje sam bacila. Porodila sam se 22. 8. 2009, nedelju dana pre termina, rodila sina Stefana… Hvala bogu, mleko mi odmah krenulo, a imala sam mleka da sam mogla još jednu bebu da hranim…“ – M. D. K.
(izvor FB – www.facebook.com/BankaMleka)

Natasa MiljkovicNataša Miljković i glumac Srđan Timarov, koji su nedavno postali roditelji, podržali su ovaj projekat. Nataša je, inače, i sama rođena pre vremena i to na dan Sv. Tatjane Mlekopitateljice, zaštitnice dojilja, zbog čega joj je, kako je izjavila, priča o Banci mleka veoma humana i bliska.

Članak se nastavlja posle reklama

HIPOREHABILITACIJA
Deca i omladina ometena u razvoju moći će od sada da se uključe u program Beogradskog centra za hiporehabilitaciju i na taj način poboljšaju svoje psihofizičko stanje. BCH sprovodi program hiporehabilitacije u saradnji sa Konjičkim klubom Singidunum, a na prostoru JP Hipodrom Beograd.
Hiporehabilitacija je dopuna postojećim programima rehabilitacije, a obuhvata hipoterapiju, terapijsko jahanje i sportsko-rekreativno jahanje, koji ostvaruju svoje benefite prenošenjem trodimenzionalnih pokreta konja na korisnika.

Tagovi: