Brčkanje s čepićima
Dečje letnje muke sa ušima potiču od kupanja u bazenima, rekama, ili jezerima u kojima voda nije uvek bakteriološki ispravna.
Lekari kažu da osetljiviji mališani, skloni čestim upalama, tokom brčkanja treba da koriste čepiće, a posle dolaska sa plaže da očiste uši odgovarajućim sprejevima.
U toku svakodnevnog kupanja i tuširanja dozvoljeno je da deci uđe voda u uši.
Isti je slučaj i s kupanjem na otvorenim vodama tokom leta, ali prema rečima doktorke Katarine Stanković, ORL specijaliste, Dečjeg ORL odeljenja sa Instituta za zdravstvenu zaštitu majke i deteta Srbije „Dr Vukan Čupić“, da li će doći do infekcije zavisi od više faktora.
„To je zabranjeno samo deci koja imaju hronične upale uva – otvornu bubnu opnu ili aeracione cevčice u bubnoj opni“, kaže dr Stanković i nastavlja: „Inače, u letnjim periodima najčešće su infekcije spoljašnjeg slušnog kanala. Nastaju nakon mikrotraume kože ovog kanala – češanjem i posle čišćenja štapićima. Ta povreda je mesto ulaska infekcije preko vode. To su dva preduslova za nastajanje najčešćih letnjih infekcija uva.“
Kako doktorka kaže, da li će doći do infekcije, ili ne, zavisi i od mikrobiološkog nalaza vode u kojoj se deca kupaju: „U slučaju da mališani imaju ugrađene cevčice, ili suvu perforaciju na bubnoj opni, savetuje se korišćenje čepića, ali samo u toku kupanja. Po završenom kupanju neophodno ih je odmah ukloniti. Upale srednjeg uva se javljaju u toku cele godine, nešto su češće u hladnijim periodima.“
Doktorka Stanković kaže da je najčešći uzrok upale srednjeg uva kod beba slabija toaleta nosa, a kod dece starije od tri godine – uvećan treći krajnik. Kod dece koja imaju hronične ORL probleme, higijena nosa podrazumeva korišćenje preparata fiziološkog rastvora, koji se nanosi više puta u toku dana. Na taj način deca mehanički ispiraju potencijalne infektivne agense sa sluznice nosa – bakterije, viruse, alergene i sprečavaju moguće ORL infekcije.
Izvor „Večernje novosti“