Čuvanje dece utiče i na uspeh u školi

by | maj 16, 2010

Roditelji koji brinu što veoma malu decu odvode u obdaništa ili ih daju na čuvanje, mogu da odahnu – istraživanje je pokazalo da deca koja su kvalitetno zbrinuta kao mala, kasnije postižu dobre rezultate u školi.


Članak se nastavlja posle reklama

Ta deca su aktivnija od dece koja su imala nekvalitetno čuvanje kao sasvim mala, dodaju istraživači, ona pokazuju veću impulsivnost i spremnost da preuzimaju rizik.

 

Cuvanje dece

Članak se nastavlja posle reklama

 

Kvalitet čuvanja dece obično se meri količinom vremena koja deca provode u komunikaciji sa osobama koje ih čuvaju, kao i toplinom, podrškom i kognitivnom stimulacijom koju dobijaju.

Članak se nastavlja posle reklama

– Kvalitetno čuvanje dece daje podsticaj akademskim rezultatima možda zbog razvijanja veština neophodinh za školu – izjavio je za Rojters DŽejms Grifin iz Nacionalnog instituta za zdravlje dece.

– Rezultati istraživanja su pokazali povezanost između čuvanja u najmlađem dobu sa akademskim postignućima, kao i da se tako izgrađeno ponašanje proteže tokom celog detinjstva i u periodu adolescencije – dodao je on.

Članak se nastavlja posle reklama

 

Debora Lav Vendel sa Univetrziteta u Kaliforniji i njene kolege, pratili su razvoj 1.364 deteta od uzrasta od mesec dana od 1991. godine. Oni su analizirali kvalitet čuvanja dece, sate provedene sa njima, vrstu čuvanja… u porodicama koje su se razlikovale po društvenom statusu.

Članak se nastavlja posle reklama

 

Njen tim je ustanovio da je 40 odsto dece bilo kvalitetno zbrinuto, a da je 90 odsto dece provelo bar neko vreme sa osobom koja im nije roditelj do četvrte godine.

– Ovi rezultati naglašavaju važnost interakcije između deteta i osobe koja ga čuva“, istakla je ona za Rojters.

Članak se nastavlja posle reklama

U drugoj studiji koju je vodila Megan Gunar sa Univerziteta u Minesoti, utvrđeno je, međutim, da je previše interakcije štetno za decu.

 

Njen tim je pratio 150 trogodišnjaka i četvorogodišnjaka u 110 različitih porodica i kod 40 odsto dece ustanovio povišen nivo hormona stresa kortizola.

Članak se nastavlja posle reklama

 

Koritzol je bio povećan kod one dece, koje su osobe koje su ih čuvale, previše kontrolisale i nametale im šta će raditi i kako će se igrati.

– Devojčice sa povećanim kortizolom su plašljive, a dečaci agresivni – istakla je Gunarova.

Članak se nastavlja posle reklama

 

Izvor: Tanjug

Tagovi: