Deset pravila koja će olakšati život mladim mamama

by | septembar 25, 2012

Sa dolaskom bebe sve se menja. Kako biste se lakše pripremili za promene, pročitajte ovih 10 pravila za mlade mame.

1. Spavajte kad god možete. Iskoristite vreme tokom dana kada vaša beba spava kao biste i vi odspavali. bebe su sklone češćem hranjenju tokom noći, jer nivo hormona koji podstiče vaše telo na proizvodnju mleka raste kada ste opušteni, a vaša beba će to namirisati. Preko dana beba je smirenija, pa ne oklevajte da iskoristite svaki trenutak da se i vi malo odmorite.

2. Ne budite opsesivni kad je reč o higijeni. Možda ste se navikli na uredan dom, ali to se u potpunosti menja kad stigne dete. Najvažnije je da bebina oprema za hranjenje bude čista, jer mleko sadrži šećer koji privlači bakterije.

3. Pažljivo sa bebinom glavicom. Glavica vašeg novorođenčeta je mekana jer se njegove kosti još nisu učvrstile. Pobrinite se da dete provodi dosta vremena na stomaku kada je budna i kako biste izbegli pritisak na glavicu.

Članak se nastavlja posle reklama

4. Ako hranjenje ne ide tako lako, pomirite se s tim. Dojenje nije nešto što možete da naučite. Nije kraj sveta ako ne možete da dojite i ne plašite da ćete biti osuđivani od strane okoline.

5. Ne plašite se da nosite bebu. Mnoge mame se plaše da uzmu bebu u ruke dok je jako mala, ali će se ona osećati sigurnije ako to uradite. Stavite jednu ruku ispod bebine glave, a drugu ispod tela. Smestite joj glavu na unutrašnji pregib lakta i pridržavajte telo podlakticom, a drugom rukom obgrlite bebu za dodatnu podršku.

6. Odmarajte se. I vama je potrebno malo nežnosti, ljubavi i brige. Zamolite prijatelje i porodicu da preuzmu brigu nad detetom makar na sat vremena, i posvetite se sebi. Na taj način ćete se odmoriti i lakše nositi sa emocijama.

Članak se nastavlja posle reklama

7. Za neke lekcije treba vremena. Previjanje bebe ćete najverovatnije odmah naučiti, ali za neke druge lekcije o nezi i brizi oko deteta trećaće vam malo više vremena. Ali, ne treba da budete zabrinuti, i to ćete savčadati sa vremenom i praksom.

8. Naučite da razlikujete vrste plača. Najčešći uzrok bebinog plača je glad, kao i premorenost. Preduhitrite plač tako što ćete staviti bebu na spavanje čim primetite da počinje da trlja oči ili da zeva. Beba će zaplakati i kada je vreme za promenu pelene, kada ima grčeve, ako joj je vruće ili hladno ili ako joj je jednostavno potrebno malo pažnje i ljubavi. Ako vaš mališan plače neutešno bez pravog razloga, pokazuje znakove bolesti poput osipa ili diše s naporom, posetite pedijatra.

Članak se nastavlja posle reklama

9. Za ljubav treba vremena. Nije ništa strašno ako ne osećate odmah povezanost i bliskost sa detetom. Za to je potrebno vremena, ali i dosta nežnosti. Uzrok može biti i postporođajna depresija, ako ste loše raspoloženi i mnogo plačete. U tom slučaju, obratite se lekaru.

10. Sve će to proći. Iako osećate da ste konstantno umorni, iscrpljeni i da nemate vremena za sebe i za brojne druge aktivnosti, budite svesni toga da takvo stanje neće trajati večno. Veoma brzo ćete uhvatiti ritam i sve te promene biće vam mnogo lakše da prihvatite i savladate.

Tagovi: