ISHRANA DETETA: ZAČINI u bebinom obroku
Jedna od prednosti pripremanja „domaće“ hrane za bebu jeste mogućnost njenog obogaćivanja začinima neškodljivim za zdravlje deteta. Mada se mnoge mame usled nedostatka vremena opredeljuju za kupovinu gotove hrane u teglicama, nije loše da nekoliko puta nedeljno detetu ponudite raznovrsnu domaću hranu sa dodatkom prihvatljivih začina i začinskog bilja.
Kada sami pripremate hranu za bebu, u prilici ste da eksperimentišete raznim ukusima i teksturama. Osim toga, možete da kombinujete mnogo više različitih sastojaka tako da će obrok biti ukusniji i bogatiji od onog koji je pripremljen industrijski. Većina proizvođača hrane za bebe ne stavlja nikakve začine i začinsko bilje u kašice, što umnogome osiromašuje ukus hrane.
Na našem podneblju, prva bebina hrana su obično kašice od voća/povrća. Međutim, u nekim drugim krajevima sveta, redosled stvari je sasvim drugačiji. Primera radi, majke u Indiji osim majčinim mlekom, svoje bebe hrane i pirinčanim kašicama sa dodatkom kokosovog mleka, limunske trave i mlevene tamarinde (vrsta urme). Ovi dodaci poboljšavaju ukus kašice i nikako nisu štetni, već dokazano sprečavaju nastanak zatvora. U Japanu, bebama se daje riba sa dodatkom limunovog soka već od šestog meseca, budući da u tom podneblju nema zabeleženih alergija na riblje meso i citrusno voće.
Većina pedijatara slaže se da bebi mlađoj od OSAM meseci nije potrebno dodavati nikakve začine u hranu. Ova preporuka u vezi je sa čestom pojavom alergijskih reakcija na našem podneblju koje su, najverovatnije, posledica višegodišnjeg preranog uvođenja kravljeg mleka i čvrste hrane u bebinu ishranu (pre navršenih šest meseci). Bilo kako bilo, da ne biste „prizivali đavola“, pametnije je sačekati nego preuraniti.
Začini se u bebinu ishranu uvode istim redosledom kao i nove namirnice. Dakle, i ovde važi pravilo „sačekajte tri dana pre nego što bebi ponudite novu namirnicu“, samo što je sada reč o dodavanju novog začina ili začinske biljke. Da napomenemo još nešto: ako dojite bebu i u svojoj ishrani konzumirate začine, vaša će beba preko mleka od početka života okusiti te začine, te joj oni neće biti potpuno nepoznati kada ih jednog dana stavite u njenu hranu.
Za upotrebu začina važi samo jedno pravilo: ako ne škodi bebinom zdravlju (kao što je to slučaj sa solju i šećerom) i ako ga beba prihvata, svejedno je koje ćete prirodne začine koristiti. Takođe, nije važno ni to da li ih koristite u svežem ili sušenom obliku.
Ovde nije reč o vanil-šećeru, već o prirodnoj vanili u štapićima. Ako kupujete ekstrat, vodite računa da u njemu nema alkohola i da je na etiketi naznačeno da je reč o čistoj vanili („pure vanilla“). Ovim začinom obogatićete ukus kašica od žitarica i voća. Što se količine tiče, započnite sa jednom-dve kapi ekstrata ili prstohvatom suve vanile. Nemojte dodavati vanilu u adaptiranu mlečnu formulu.
Verovatno ćete se namrštiti pri samoj pomisli da u bebinu kašicu od povrća dodate beli luk. Međutim, treba da znate da je ovaj začin zdrav i potpuno neškodljiv (osim što nema lep miris). Kašica od spanaća biće ukusnija ako joj dodate sitno iseckan čen belog luka, baš kao što će ovaj začin obogatiti i ukus pasiranog graška ili pasulja. Ako se bebi ne svidi svež beli luk, upotrebite onaj u obliku praha – neće ga ni osetiti, a jelo će biti ukusnije.