Izbegavajte ove vežbe tokom trudnoće
Već je duže vreme poznato da žene u trudnoći mogu da nastave sa vežbanjem, ali ne sa jednakim intenzitetom kao što je bio slučaj pre trudnoće. Većina trudnica koje vežbaju, čine to najčešće do 24. nedelje trudnoće. U zposlednjem trimestru za većinu žena vežbanje postaje preveliki napor, ali i rizik, što je sasvim normalno.
Preporuča se da se aerobni treninzi, poput trčanja ili vožnje bicikla, zamene treninzima sa dizanjem tegova, ali samo pod nadzorom stručnih osoba i trenera. Naravno, misli se na lakše tegove koji neće niti na bilo koji način opteretiti zglobove na telu koji su tokom trudnoće ionako pod sve većim pritiskom.
Posebno treba da se izbegavaju čučnjevi u raskoraku, koji mogu uzrokovati povrede karlice i vezivnog tkiva. Takođe, preporučuje se izbegavanje upotrebe slobodnih tegova, zbog velikog tereta koji pada na abdomen. Za vreme trudnoće, preporučaju se sprave za otpor, a ne dizanje.
U drugom i trećem trimestru takođe treba izbegavati dizanje tegova iz ležećeg položaja, jer to može izazvati stezanje materice, i onemogućiti normalan protok krvi.
Trudnice koje imaju indikacije za rizičnu trudnoću, zabranjen im je bilo kakav fizički napor i kretanje, nikako ne smeju da se upuštaju u bilo kakve oblike vežbanja. Takođe, žene koje pre trudnoće nisu bile sportski aktivne, ne smiju da započinju sa vežbanjem tokom trudnoće.
Dizanje teških tegova trebalo bi izbegavati posebno nakon prvog tromesečja, zbog hormona relaksina koji proizvodi vaš organizam. Naime, on omogućava lakše rastezanje mišićnog i vezivnog tkiva, zbog čega mnogo lakše može doći do povreda koštanog, mišićnog i vezivnog tkiva.