Mame koje rode blizance žive duže
Sa duplo više prljavih pelena i broja dojenja, mamama sa blizancima je lako da zavide ženama koje se brinu samo o jednom detetu.
Ali možda se sav taj rad na kraju isplati, kaže novo istraživanje, po kome mame blizanaca žive duže od ostalih majki. Ovo su dobre vesti za glumice Anđelinu Džoli, Džuliju Roberts i Dženifer Lopez jer obe imaju blizance, dečaka i devojčicu.
“Otkrili smo da žene koje dobiju blizance prirodnim putem žive duže i plodnije su,” kaže dr Šenon Robson. Ipak, analize nisu obuhvatile povećan rizik od smrti na porođaju kod žena koje rađaju više od jednog deteta u isto vreme.
Istraživači sa Juta univerziteta uporedili su skoro 60.000 žena rođenih između 1807. i 1899. godine, sa prosečnim životnim vekom oko 50 godina. Nekih 4.600 su imale blizance, a ostale samo jedno dete.
Ispitivanje je pokazalo povezanost dobijanja blizanaca i dužine života, jer su majke dvojki imale 7,6% šansi manje da umru tokom bilo koje godine. Interesantno je da su najduže živele žene koje su blizance rodile pre 1870. godine.
Majke dvojki su takođe pravile manje pauze između trudnoći, tako da se pretpostavlja da su njihova tela bila u dobroj fizičkoj formi. One su nastavljale i dalje da rađaju i u proseku su imale više dece.
Istraživač profesor Ken Smit kaže:”Ljude uvek zanima koliko dugo ćemo živeti. A to je komplikovano pitanje jer mnogo faktora utiče na dužinu života, zdravlje i starenje.
Ovo istraživanje je otkrilo jedan novi podatak, važan faktor koji doprinosi dugom i zdravom životu, a to je da su žene koje nose blizance zdravije.To urođeno zdravlja je i dopinelo tome da dobiju blizance, kao i dužini njihovog života.”
Debi Ros menadžer Asocijacije za višestruka rođenja i majka 13-godišnjih blizanaca, kaže da dvojke donose duplo više radosti kako odrastaju. ‘Tu su i druge prednosti. Ako imate dvojke ili trojke i oni odu na školski izlet, sva deca su otišla i nemate obaveze oko ostalih,” dodala je.
Studija nije istraživala trojke, četvorke i ostale višestruke trudnoće, kao ni razliku između jednojajčanih i dvojajčanih blizanaca. Kao dodatak se spominje da su sve trudnoće bile prirodne, jer u to vreme nisu ni postojali metodi za veštačku oplodnju što danas povećava šanse za dobijanje dvojki.
To znači da žene koje veštačkim putem dobiju dve bebe, možda neće imati iste prednosti kao one koje su začele prirodnim putem. Važno je reći i da je studija istraživala podatke samo onih majki koje su doživele 50. godinu i nije uključila rizik od povećane smrtnosti na porođaju koji je češći kod rađanja više beba odjednom.
Višestruke trudnoće rizičnije su i za bebe, povećavaju mogućnost korišćenja carskog reza, mrtvorođenu decu i cerebralnu paralizu. Koliko se o višestrukim trudnoćama vodi računa pokazuje i činjenica da britanski doktori za oplodnju sada implantiraju samo jedan embrion kada god je to moguće.