Najčešće tegobe u trudnoći i kako da ih uklonite

by | februar 8, 2016

Sanja BulatovicPiše: dr Sanja Bulatović lekar specijalista ginekologije i akušerstva
supspecijalista fertiliteta i steriliteta

poliklinikanovakov.com
Poliklinika Novakov logo

 

Svako od nas je osoba za sebe, pa se tako i simptomi i tegobe u trudnoći razlikuju kod svake trudnice ponaosob. Ipak, postoje određene tegobe koje su učestale, i koje se javljaju u određenim periodima trudnoće. Pogledajte u nastavku koje sve tegobe prate trudnoću, šta ih uzrokuje, ali i kako da ih se oslobodite…

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Mučnina

Članak se nastavlja posle reklama

Da li je svim trudnicama muka na početku trudnoće?

– Ne svim, ali većini, nažalost jeste. I, mada se misli da se ovaj problem javlja samo ujutro, trudnice znaju da to nije uvek istina, jer se može desiti da iim je muka preko celog dana, pa i uveče. Kod nekih se to stanje ograničava na povremen osećaj koji ne smeta mnogo, a kod nekih se komplikuje povraćanjem, koje može da bude povremeno, ili da se pogorša toliko da zahteva smeštanje u bolnicu i nadoknadu tečnosti.

Šta je uzrok mučnine i povraćanja na početku trudnoće?

Članak se nastavlja posle reklama

– Ne zna se tačan uzrok ovih tegoba, ali se smatra da su one povezane sa hormonskim promenama i mogu početi već oko pete ili šeste nedelje, a traju obično do 14. nedelje, s tim što se, retko, mogu produžiti i do kraja trudnoće.

Da li povraćanje opasno?

Članak se nastavlja posle reklama

Ne, ali ako povraćate više od četiri do pet puta dnevno, ne unosite hranu niti vodu, gubite na težini i manje mokrite, onda može postati opasno jer može doći do dehidratacije. U tom slučaju, treba da se javite vašem lekaru, koji će proceniti da li je potrebno da budete primljeni u bolnicu, da bi se nadoknadila tečnost, infuzijama, sa vitaminima.

Pročitajte i… Šta je indukcija porođaja i kakve metode lečenja postoje?!

Šta raditi kada se javi mučnina?

– Nema načina da sprečite mučninu i povraćanje, ali možete smanjiti učestalost i intenzitet tegoba, tako što ćete jesti manje obroke, češće, ne previše začinjenu hranu koja nema intenzivan miris. Treba da pijete dosta tečnosti, a probajte da doručkujete pre nego što ustanete iz kreveta. Kada ležite, ustanite sporije, nemojte praviti nagle pokrete. Izbegavajte napitke sa kofeinom i alkohol, nemojte pušiti niti boraviti u prostorijama u kojima se puši. Ako ne možete da jedete pravu hranu, prebrodite krizu mučnine ponekim slanim štapićem, slanim keksom ili golim tostom. Provodite što više vremena na svežem vazduhu i umereno šetajte.

– Nekada čak i vitamini posebno napravljeni za trudnoću mogu da izazovu mučninu, pa probajte da ih uzimate sa nekom blagom hranom. Posebno gvožđe na prazan stomak može da bude problem, pa ga nemojte tako uzimati.

Članak se nastavlja posle reklama

Pokušali ste da smanjite mučninu i povraćanje i ništa ne pomaže. Šta da radite?

– Svakako o tome obavestite svog lekara – posebno ako mnogo i uporno povraćate. To može da dovede do dehidratacije i ozbiljnih poremećaja u vašem organizmu i morate reagovati na vreme.

– Sem izmena u ishrani, protiv jutarne mučnine možete se boriti i drugim sredstvima. Probajte sa vitaminom B6, tri puta dnevno po 25 mg, do pet dana. Ako vam pomaže, za produžetak terapije morate da se konsultujete sa lekarom.

– Možete da pokušate s sa đumbirom – bilo da koristite sušeni ili sveži koren od koga ćete napraviti čaj, ili da popijete neki gotov napitak u kome se nalazi ovaj začin. Postoje i tablete sa đumbirom, ali nikako ne uzimajte više od 1 gr u četiri dnevne doze, do pet dana, nakon čega se konsultujte sa lekarom.

Veoma često imate gorušicu. Šta da radite?

Članak se nastavlja posle reklama

– Gorušica nije retka u trudnoči, a češća je u kasnijoj trudnoći. Da biste smanjili neprijatan osećaj gorušice, jedite manje porcije, češće – svakih dva do tri sata, sporo. Izbegavajte začinjenu hranu – zaboravite biber, beli luk, pomorandže, limun, grejpfrut…

– Pokušajte da izmenite način pripreme hrane – kuvajte na pari umesto na ulju ili masti, a izbegavajte i masnu hranu – duže se zadržava u želucu i teže vari. Nakon jela sedite ili prošetajte, nemojte legati bar dva sata.

Koje su još najčešće tegobe u trudnoći, i kako da ih umanjite ili izbegnete pogledajte na sledećim stranama… 

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Članak se nastavlja posle reklama

Nesanica

Imate problem sa spavanjem – teško zaspite i često se budite tokom noći. Da li je to normalno i šta da radite?

– Nažalost, to je vrlo čest problem u trudnoći – veliki broj žena žali se na probleme sa spavanjem, posebno u drugom delu trudnoće.

– Pokušajte da budete fizički aktivni tokom dana – pravi, fizički umor je preduslov da spavate tokom noći. Ako ne možete da zaspite noću, nemojte spavati danju – odmor tokom dana smanjiće mogućnost da spavate noću, posebno ako se ne bavite posebnim fizičkim aktivnostima. Probajte sa slabim, toplim biljnim čajem pre spavanja, tuširanjem mlakom vodom, toplim mlekom, provetravanjem – svim onim što biste i inače radili kada ne možete da spavate i kada niste trudni…

– Obavezno mokrite pre nego što legnete, a izbegavate i da pijete mnogo tečnosti neposredno pre spavanje – i inače imate jako izraženu potrebu za mokrenjem, pa morate da se budite i ustajete zbog toga, ne morate je još potencirati.

Članak se nastavlja posle reklama

Navikli ste da spavate na stomaku, a sada se bojite to da radite. Ponekad se probudite na stomaku i plašite se da ćete povrediti bebu. Da li su vaši strahovi opravdani?

– Ako ste navikli da spavate na stomaku, treba da izmenite tu naviku i naučite da spavate na strani. I onako vam neće biti lako da spavate na stomaku kako trudnoća odmiče i stomak postaje sve veći. Nije dobro ni da spavate na leđima, jer na taj način smanjujete dovod krvi u srce, što opet smanjuje prilv krvi bebi. Naravno da povremeno ležanje na leđima neće naškoditi bebi, kao ni povremeno ležanje na stomaku, tako da ne treba da se plašite ako se ponekad probudite u tom položaju. Ne bi trebalo to stalno da radite, ali ne birnite, kako bude rasla beba i sa njom materica, nećete to ni moći.

Veoma vam je teško da pronađete udoban položaj za spavanje – koji su položaji najbolji?

– Najbolje je da ležite na strani – nekad se govorilo da to mora da bude leva strana, ali nema dokaza da je to zaista i tačno – dovoljno je da ležite na strani. Stavite jastuk ispod materice, tako da vam ne “visi”, nego da bude u ravni sa ostatkom tela, a biće vam udobno i da stavite jastuk između nogu, najbolje na nivou kolena.

Pročitajte i… Posao u trudnoći: Da ili ne, i kada otvoriti bolovanje?!

Članak se nastavlja posle reklama

Kada legnete da spavate, uvek imate gorušicu i to vam još više pogoršava situaciju. Da li je to opasno i šta da radite?

– Izbegavajte obilne i teške večere, jedite manje, laku, nezačinjenu hranu, ranije u toku večeri. Nemojte leći da spavate neposredno posle večere, a ako ni to ne pomaže, neka vam uzglavlje bude izdignuto. Možete probati i sa antacidima, lekovima koji se koriste da smanje kiselinu, poput Gelusil Laca ili Rupuruta.

Šta je to „apnea tokom spavanja“?

– Apnea tokom spavanja je stanje tokom kog, dok osoba spava, prestaje da diše. Pošto ne diše, nema kiseonika, a taj nedostatak kiseonika može biti opasan po bebu. Ima nekih podataka koji ukazuju na to da se ovaj poremećaj češće javlja kod žena sa pre-eklampsijom, gde trudnica ima visok pritisak, otiče i ima belančevine u mokraći. Najočigledniji simptom ovog poremećaja je veoma glasno hrkanje, i obično nisu žene te koje ga primete, nego muževi, ili ukućani koji spavaju sa njima u sobi, jer, sem što čuju njeno hrkanje, prisustvuju i nemirnom snu i naglim buđenjima tokom kojih se žena bori za vazduh.

Od kad ste u drugom stanju, često imate zapušen nos i to vam smeta pri spavanju. Zašto se to događa i ima li tome leka?

– U trudnoći je zapušen nos česta pojava, a posledica je hormona koji se oslobađaju tokom trudnoće. Pokušajte da izbegavate pregrejanu prostoriju sa suvim vazduhom, uvek na grejno telo stavite mokru krpu ili posudu sa vodom, da vazduh bude vlažniji, pijte puno tečnosti da sluz bude što ređa i lezite na visoko uzglavlje da vam sluz ne bi blokirala nozdrve.

Kada legnete da spavate, imate osećaj da vam prolaze trnci kroz noge i ne možete da zaspite. Zašto se to događa i kako da otklonite taj neugodni osećaj?

“Sindrom nemirnih nogu” se javlja relativno često u trudnoći, posebno u njenoj poslednjoj trećini i trudnice ga opisuju baš tako – “kao da mi prolaze trnci kroz noge”. Obično prođe kad se promeni položaj ili se samo pomere noge. Ne zna se šta dovodi do ovog osećaja, ali je moguće da ima veze sa malokrvnošću. S obzirom na to da se ne zna šta utrokuje ovaj osećaj, nema ni pouzdane terapije – izgleda da ne dovodi ni do kakvih posebnih problema, pa kad osetite “žmarce u nogama”, jednostavno promenite položaj ili se prošetajte.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Bolovi

Imate bolove u donjem delu leđa koji se nekad šire ka zadnjem delu noge. Da li je to opasno i kako da rešite ovaj problem?

– Bol u leđima je relativno čest u trudnoći, a posledica je povećanja telesne mase, menjanja stava žene, s obzirom da se menja statika zbog rasta materice, ali može biti i jedan od simptoma prevremenog porođaja. Ako vas bole leđa, obavezno se javite lekaru, da otkloni sumnju da se radi o početku prevremenog porođaja. Kada znate da nije u pitanju ta komplikacija trudnoće, treba da pokušate da otklonite bol.
– Naravno, kao i uvek, najbolje je sprečiti a ne lečiti, pa o tome treba misliti ranije – pokušajte da dobijanje na težini držite pod kontrolom, jedite pravilno i radite veđbe prilagođene vašem trenutnom stanju i mogućnostima.

– Ako ipak počnete da osećate bol u leđima, nemojte uzimate lekove da ga otklonite, nego pokušajte da ojačate mišiće leđa i prednjeg trbušnog zida posebnim vežbama, uzmite pojas za trudnice da bi podigli trbuh i smanjili opterećenje na donji deo kičmenog stuba, izbegavajte cipele sa visokom štiklom, a nosite cipele sa srednjom visinom pete koje se i inače preporučuju u trudnoći. Nemojte stajati dugo, a kada sedite, ispravite leđa i noge podignite na malo uzvišenje. Spavajte na tvrdom madracu, sa jastukom ispod trbuha i između kolena, da sve bude u istoj ravni.

– S obzirom na to da treba da izbegavate bilo kakvo naprezanje kičme, nemojte dizati teške stvari, što uključuje u dizanje dece. Ako morate nešto da podignete, savijte se u kolenima, i ispravite kičmu, tako da kolena, a ne kičma trpe opterećenje.

– Nekada može da pomogne i masaža – i to ne samo profesionalna. Zamolite muža da vam namaže ulje na donji deo leđa, i onda blagim pritiskom masira mišiće sa obe strane kičme, od dole ga gore i ka napolje.

Pročitajte i… Kako kontrolisati nagle promene raspoloženja u trudnoći?!

Otkako ste u drugom stanju, grudi su vam jako osetljive. Šta da radite?

– Treba da nosite grudnjak koji odgovara vašim grudima tokom trudnoće – verovatno vam treba veći nego do sada, a i to sa širokim bretelama koje mogu da nose težinu grudi. Obavezno treba da bude od prirodnog materijala i gladak iznutra, bez čipke i ukrasa, jer će na taj način i bradavice biti zaštićene.

Trudni ste već 10 nedelja i povremeno imate osećaj tupog bola u donjem delu trbuha, što vas plaši. Da li to znači da je povećan rizik od pobačaja?

– Opustite se, takav osećaj je vrlo čest u ranoj trudnoći i rezultat je istezanja ligamenata koji drže matericu, pod uticajem progesterona. Kako odmiče trudnoća sve ćete manje imati ovaj osećaj i ako sada nije praćen krvarenjem i jakim bolovima – nemojte se brinuti. Moguće je da je potrebno i da regulišete stolicu – osećaj pritiska u donjem delu trbuha možete imati i zbog toga.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Problemi sa disanjem i probavom

Nekad imate osećaj da ne možete da se nadišem dovoljno. Da li je to normalno?

– Da, ali treba to da spomenete vašem lekaru, s obzirom da, ako to traje duže ili vam pričinjava problem, nekada morate da konsultujete i kardiologa. Pazite na težinu i obratite pažnju na to kako se držite – ispravite kičmu i držite se pravo, posebno kada sedite.

Od kada ste u drugom stanju, imate problema sa zatvorom, što vam se nikada nije događalo. Da li neredovna, tvrda stolica može naškoditi trudnoći i kako da rešite problem zatvora?

– Zatvor u trudnoći je rezultat hormonskih promena do kojih dolazi, ali i manjka kretanja i nepravilne ishrane. Osnovno je da se raznovrsno hranite, da jedete mnogo namirnica bogatih vlaknima – cerealija, svežeg voća i povrća, unosite puno tečnosti i više se krećite.

– Sam zatvor ne može naškoditi trudnoći, kao ni naprezanje tokom tvrdje stolice, ali može dovesti do razvitka šuljeva, koji su i inače češći u trudnoći, što može da bude dosta neprijatno. Retko se mogu razviti i kontrakcije, zbog velikog naprezanja, što treba svakako da kažete lekaru.

– Nemojte na svoju ruku uzimate sredstva za regulaciju stolice, ček ni čajeve koji se za to preporučuju, jer oni mogu da dovedu do naglog izazivanja stolice, što može dovesti do kontrakcija. Takva sredstva – i to samo ona za koja se zna da ne škode trudnoći, i to u umerenim količinama, smete uzimati samo po savetu lekara.

Pročitajte i… Kako lečiti hronične bolesti u trudnoći

Kako da predupredite šuljeve i šta ako ih ipak dobijete?

– Šuljevi – hemoroidi – se često razvijaju tokom trudnoće i porođaja, a rezultat su povečane cirkulacije krvi i povećanog pritiska na krvne sudove u karlici. Postanu još jače izraženi neposredno nakon porođaja, zbog napora i guranja tokom samog akta porođaja, i obično nestanu nekoliko nedelja nakon njega.

– Da biste predupredili njihovu pojavu, regulišite stolicu – jedite pravilno, hranu bogatu vlaknima, pijte puno tečnosti, neka vam stolica bude meka da bi se izbegao napor prilikom pražnjenja. Ako ih ipak dobijete, da biste smanjili bol i svrab koji može da prati njihovu pojavu mažite ih biljnim mastima za tu namenu i obavezno izbegavate začinjenu hranu.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Vrtoglavice, umor, glavobolja

Često vam se vrti u glavi kada ustajete. Da li je to opasno?

– Ne, ali treba da budete oprezni da ne padnete. Polako ustajte iz sedećeg ili ležećeg položaja i nemojte naglo da krećete – sačekajte da budete sigurni na nogama. Proverite krvnu sliku.

Konstantno ste umorni – mislili ste da će to proći nakon prvog trimestra, ali sad ste već u 26. nedelji trudnoće i umor je još uvek prisutan. Da li je to normalno?

– Naravno – savremena žena ima neuporedivo više obaveza i stresa nego žene ranijih doba i mnogo očekuje od sebe. Nije dovoljno što ste trudni – što je već samo po sebi napor za organizam, nego ste i uspešna žena koja radi odgovoran posao, dobra majka, vredna domaćica, vodite računa i o roditeljima… Treba da se više odmarate, da koristite svaki slobodan momenat da sednete, odahnete i podignete noge i prepustite nešto od obaveza i drugima… Naravno, umor koji osećate može da potiče i od malokrvnosti, pa je potrebno da na to skrenete pažnju svom lekaru i da proverite stanje svoje krvne slike.

Pročitajte i… Namirnice koje podstiču razvoj bebinog mozga + recepti 

Imate česte glavobolje, koje niste imale pre trudnoće? Da li je to opasno i koje lekove smete da pijete?

– Glavobolje u trudnoći mogu biti posledica izmene hormonskog statusa, ali ih ne treba samo olako tome pripisati – mogu biti i znak nečeg veoma opasnog, preeklampsije, poremećaja koji se manifestuje visokim pritiskom, belančevinama u urinu i otocima. Ako odjednom krenete da dobijate na težini, počne da vam skače pritisak, manje mokrite, otiču vam noge i ruke, dobijete jaku glavobolju praćenu poremećajima vida – svetlucanjem, zamagljenjem, duplim slikama – ODMAH se javite lekaru!

– Ako nemate drugih simptoma i glavobolja je izolovana, svakako i o tome treba da obavestite lekara i da pratite krvni pritisak, ali probajte da se s njom borite. Smete da uzmete paracetamol, do tri tablete dnevno, pokušajte da zaspite, pijte dosta tečnosti, i neka vam neko izmasira vrat i glavu da se poboljša cirkulacija. Nekad pomaže i tuširanje vrata i lica koje takođe poboljšava cirkulaciju.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Problemi s ekstremitetima 

Često imate grčeve u nogama. Šta da radite?

– Razgovarajte sa lekarom o tome da li je potrebno da uzimate kalcijum i magnezijum, a svakako unosite namirnice bogate ovim mineralima. Tokom dana nosite posebne čarape za trudnice, a kad god možete podignite noge kad sedite. Kada se razvije grč, ispravite nogu i savijte članak, povlačeći nožne prste ka sebi. Nekada pomaže i masaža stopala i listova, nakon što ste ih držali u slanoj vodi.

Ponekada vam trnu ruke. Da li je to opasno?

– Ako vam se to dešava posle buđenja, vodite računa o položaju tokom spavanja – nemojte ležati na rukama i nemojte ih držati visoko zabačene iznad glave. Kada se probudite, radite male vežbe – otvarajte i zatvarajte dlanove, stiskajući ih u pesnicu, tako će se ruke brže prokrviti. Ako i dalje imate osećaj trnjenja u rukama, konsultujte se sa lekarom o eventualnom započinjanju terapije vitaminom B6, u dozi od 50 mg tri puta dnevno, ali to svakako nemojte raditi na svoju ruku.

Pročitajte i… Koji lekovi su bezbedni u trudnoći

Kako da rešite problem otečenih nogu?

– O otocima na nogama morate obavestiti svog lekara, jer to može biti deo mnogo šireg problema koji može da se javi u trudnoći – preeklampsije. U tom slučaju treba tražiti druge simptome – povišen pritisak i belančevine u mokraći. Ako su otoci na nogama izolovani, pa je još i toplo vreme, a vi ste dugo stajali, najverovatnije da neće biti nikakvih problema, ali čak i tada obavestite svog lekara o tome.

– Da biste kontrolisali otoke, vodite računa da kad god možete podignete noge, a da ih, kad sedite, držite iznad nivoa poda. Da li ćete za to upotrebiti neku klupicu ili samo nekoliko knjiga koje ste stavili jednu na drugu zavisi samo od vas… Nosite čarape za trudnice koje su posebno ojačane, a obucite ih odmah nakon buđenja, dok noge još nisu krenule da otiču.

– Nemojte slušati savete onih koji kažu da ne treba da pijete tečnost jer to doprinosi stvaranju otoka – to je potpuno netačno. Ako ne pijete dovoljno vode, opteretićete bubrege i napraviti još više problema – pijte koliko god ste žedni, a kada je toplo vreme, i malo više od toga.

– Trudite se da redovno vežbate – najbolje da šetate ili plivate. Izbegavajte slanu hranu, nemojte koristiti mnogo soli ni kada kuvate, a čuvajte se i mešanih začina u kojima ima mnogo soli… Što blaža hrana, barena ili kuvana na pari, što manje prženog i pohovanog…
Nakon porođaja će otoci polako nestajati, kako se vaše telo bude oslobađalo viška nakupljene tečnosti, a vi ćete to možda primetiti kao obilno znojenje i učestalo mokrenje.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Proširene vene

Zašto su se pojavile proširene vene tokom trudnoće?

U trudnoći materica raste i pritiska krvne sudove karlice, što dovodi do povećanja pritiska u venama na nogama i to može dovesti do stvaranja proširenih vena ili pogoršavanja stanja u slučaju da ste ih već imali. I povećana količina progesterona, jednog od glavnih hormona trudnoće, koji dovodi do opuštanja mišića i time sprečava razvoj kontrakcija, dopsinosi lakšem stvaranju proširenih vena u trudnoći.

– Sem na nogama, proširene vene se mogu javiti i na velikim usnama i vagini. Nekada možete osetiti osećaj punoće ili napetosti u tim delovima, ali to ne mora da bude obavezno.

– Trudnoća jeste jedan od faktora koji mogu da dovedu do ovog problema, ali ne zaboravite da i porodična anamneza može imati uticaja – ako vama najbliži imaju problema sa proširenim venama i vi imate veći rizik. Proširene vene možete očekivati i ako ste gojazni…

Pročitajte i… Sigurni znaci da se porođaj približava

Imate proširene vene na potkolenici. Da li vam treba neka posebna terapija i koliko je to opasno?

– Ako imate proširene vene od pre trudnoće, to svakako treba da kažete svom lekaru, da bi ih on pratio i video da li su potrebne dodatne kontrole kod vaskularnog hirurga, ultrazvučni pregled krvnih sudova ili neka terapija.

– U velikoj većini slučajeva nema potrebe ni za kakvim dodatnim terapijama, s tim što treba da vodite računa da nosite posebne čarape koje su pravljene baš za proširene vene, a nekada i za proširene vene baš kod trudnica. One su dosta debele i čvrste i, ako već imate proširene vene, neće ih ukloniti, ali će smanjiti rizik od njihovog pogoršavanja. Problem sa njima može da bude baš to što su dosta debele, pa niti su baš jako lepe niti su naročito zgodne da se nose kada je toplo vreme. Ali – jesu korisne!

– Vodite računa da redovno vežbate, ali izbegavajte dugotrajno stajanje na nogama i kad god možete, kad sedite podignite noge iznad nivoa kukova. Postoje i posebne kreme za proširene vene, na biljnoj osnovi, koje pomažu da se smanji osežaj punoće i težine u nogama, a o njihovoj primeni svakako prvo razgovarajte sa vašim lekarom.

Da li proširene vene mogu biti opasne u trudnoći?

– Uglavnom ne, ali ako koža iznad njih postane crvena, osetljiva i bolna, a one otečene, a dobijete i temperaturu, bol u celoj nozi, ODMAH se javite lekaru, jer to može biti komplikacija proširenih vena – njihova upala, koja zahteva terapiju i odlazak u bolnicu.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Ostale tegobe

Krvare vam desni. Da li je to normalno i šta da radite?

– Perite zube bar dva puta dnevno, redovno upotrebljavajte konac za čišćenje zuba, a idite kod stomataologa bar jednom u svakom trimestru trudnoće. Na taj način ćete preduprediti ozbiljnije kvarove, a on će odrediti i da li su vam potrebne neke dodatne intervencije i da li je krvarenje desni posledica trudnoće ili je potrebno da i on reaguje. I ne zaboravite da, ako su vam potrebne neke opravke zuba, nema potrebe da trpite bol – lokalna anestezija za opravku zuba je dozvoljena u trudnoći.

Pročitajte i… Šta je kariotipizacija u trudnoći i kako se radi?

Izmenio vam se kvalitet kože – suvlja je i svrbi. Da li je to opasno?

– Ne, nije opasno, nekada se tip kože izmeni tokom trudnoće – normalna koža postane suva ili pak dođe do stvaranja bubuljica, masna koža se normalizuje – sve je moguće…Obilno se koža vrati na staro nakon trudnoće, kada nestanu i promene u njenoj boji, kao što su mrlje po licu i crna linija na stomaku, hiperpigmentacija pupka i ostale izmene.

– Da biste izbegli da se promene u boji kože jako vide, izbegavajte sunčanje, stavljajte visok zaštitini faktor i nosite šešir, a kožu koja se izmenila negujte kako to trenutna situacija nalaže. Ako je postala suvlja, zbog čega vas možda i svrbi, više je hranite, izbegavajte upotrebu sapuna, mažite se i nekoliko puta dnevno… Ako jako svrbi, recite to svom lekaru, jer je možda potrebno da se urade dodatna ispitivanja koja će više reći o stanju organizma, posebno jetre i žučne kese.

Imate problema sa sekretom – više ga ima nego pre trudnoće, ali drugih tegoba nema – nije pojačanog mirisa i ne svrbi. Da li da lečite ovaj problem?

– Nešto pojačan sekret je u trudnoći normalna pojava i ako nema drugih simptoma – neprijatnog mirisa, svraba, crvenila i pečenja, nema potrebe za terapijom. Ako vam jako smeta, lekar će vam verovatno uraditi bris na čistoću sekreta ili bakteriološki pregled brisa vagine, pa će se onda videti da li vam je potrebna neka terapija.

– Nemojte se prati jako duboko – za to nema potrebe nikada, pa ni u trudnoći, jer tako možete izmeniti vaginalnu floru i napraviti problem. Ako sekret postane gust i beličast, velike i male usne budu crvene i javi se intenzivno crvenilo i svrab, moguće je da imate gljivice, koje se često javljaju u trudnoći. Njih treba lečiti, i za to se javite vašem lekaru.
Bilo kakav sukrvav sekret ili sveža krv je razlog za momentalno javljanje lekaru!

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

NAJČEŠĆE TEGOBE U TRUDNOĆI PREMA TRIMESTRIMA

Prvi trimestar
(plus – mučnina, povraćanje)

Zašto vam je stalno toplo?

– Ubrzava vam se metabolizam i stvara se veća količina toplote, a krvni sudovi, posebno oni u koži, šire se da prime veću količinu krvi. Nema potrebe da se zabrinjavate, ali je praktično da nosite višeslojnu odeću, tako da kad krenu talasi toplote, možete da skidate jedan po jedan sloj odeće.

Zašto vam se mokri jako često, a nikada ne mokrite mnogo?

– To se dešava zato što materica raste i pritiska vam mokraćnu bešiku pa imate osećaj da vam se stalno mokri, a realno ne proizvodite više mokraće. Kada trudnoća malo odmakne, i materica se popne više u trbušnoj duplji, biće vam lakše, ali kada budete u trećem trimestru, taj osećaj se ponovo vraća.

Pročitajte i… Posle porođaja: Kako “popraviti” telo bez estetske hirurgije?

Imate utisak da dišete brže nego pre trudnoće. Zašto?

– Pluća vam se prilagođavaju posebnim potrebama tokom trudnoće. Pošto vam se ubrzava metabolizam, proizvodi se više ugljen dioksida koji se mora izbaciti preko pluća. Istovremeno, povećava se količina kiseonika koji vaše telo unosi i povećava se kapacitet pluća. Dakle, pošto se više udiše i izdiše, mora se i brže disati!

Zašto ste stalno umorne?

– Vaše telo radi mnogo više nego van trudnoće i zbog povećanih potreba organizma, ubrzava vam se metabolizam. Normalno je da se osećate umorno i da se, uopšte uzevši, lakše umarate. Odmarajte se više tokom dana, pokušajte da se krećete na svežem vazduhu, a pre nego što legnete da spavate istuširajte se mlakom vodom i opustite se.

Zašto ne možete ni da pogledate neku hranu koju ste do sada obožavale?

– Promene koje vaše telo doživljava zbog uticaja hormona utiču i na vaše čulo ukusa, tako da je moguće da vam neka hrana i piće imaju drugačiji ukus. Nemojte se zbog toga brinuti i jedite ono što vam odgovara.

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Drugi trimestar
(plus – gorušica, proširene vene, otoci na nogama, vaginalni sekret)

Imate utisak da ste već sad „ogromne“. Koliko kila je normalno da se ugojite?

– Zavisi od toga koliko ste kilograma imali pre trudnoće i kako ste građeni. Smatra se da je normalno da se ugojite između 10 i 15 kg – ali ima žena koje imaju sasvim normalnu trudnoću i dobar ishod, a ugojile su se svega osam ili devet kilograma. Mnogo je važnije da se ne ugojite VIŠE od tih 15 kg jer to povećava rizik od razvijanja komplikacija. Kod trudnoća sa blizancima dobitak na kilaži treba da bude do 18 kg, nikako više od toga.

Pročitajte i… Ishrana u trudnoći: Najzdravije namirnice za buduće mame

Da li ćete lako oslabiti posle porođaja?

– To zavisi od toga kakav ste tip i koliko ste se ugojili tokom trudnoće, kao i da li ćete dojiti. Ako ste jeli pravilno i niste se mnogo ugojili, a i dojite, sigurno ćete oslabiti lakše nego ako ste se mnogo ugojili, niste se kretali i planirate da hranite bebu veštačkom hranom. Neke žene izgledaju nekoliko nedelja posle porođaja kao da nikada nisu ni bile trudne, a neke se bore sa viškom kilograma sve do sledeće trudnoće, kada se ponovo ugoje i tako se više nikada ne vrate na one kilograme koje su imale kao devojke. Dakle, zavisi od konstitucije i vašeg ponašanja.

Da li smete da držite dijetu tokom trudnoće?

– Nikako ne treba držati dijetu – dovoljno je da jedete zdravu hranu i izbalansirane obroke, da se krećete i regulišete stolicu – sve ostalo će doći samo po sebi. Dijete mogu biti opasne i po vas i po bebu, jer podrazumevaju uskraćivanje određenih vrsta namirnica, što se u trudnoći ne preopručuje. Nemojte jesti grickalice, beli hleb, šećer i ne pijte gazirana slatka pića i nikakva dijeta neće biti potrebna!

Foto: Guliver/Thinkstock

Foto: Guliver/Thinkstock

Treći trimestar
(plus – problemi sa spavanjem, hemoroidi, otoci na nogama, grčevi u nogama)

Da li je normalno što ponekad ne možete da se nadišete?

– Normalno je da nekad imate osećaj da ne možete da dovoljno duboko udahnete. Razlog tome je to što vam materica sa bebom postaje velika i širi se na gore, pritiskajući dijafragmu i pluća, što otežava duboko disanje. Progesteron, s druge strane, ubrzava disanje, pa i zato možete imati osećaj da vam se tempo disanja poremetio.

U poslednje vreme su vam dlanovi crveni i topli. Da li je to opasno?

– Ne, to je posledica izmena u vašim krvnim sudovima – povećan je protok kroz kožu i zato su dlanovi crveni i topli.

Stalno vas svrbi celo telo, počne od stomaka i širi se svuda. Zašto se to deđava, da li je opasno i kako možete da smanjite svrab?

– S obzirom da je materica sve veća, rasteže se i koža na prednjem trbušnom zidu, što kao rezultat može da ima svrab. Izolovani svrab kože na stomaku nije opasan a možete ga smanjiti redovnim mazanjem neutralnih krema ili krema napravljenim baš za trudnice nekoliko puta dnevno, a posebno nakon tuširanja, kada se koža isušuje. Ako se svrab javlja po celom telu, obavezno to kažite lekaru, jer to može biti znak nekih poremećaja u funkciji jetre, pa je potrebno uraditi određena ispitivanja.

Pročitajte i… Kako lečiti prehladu i grip u trudnoći

Imate utisak da vam se promeni ritam otkucaja srca i da vam srce povremeno “preskoči”. Da li je to opasno?

Ako vam se to desi samo s vremena na vreme, nema potrebe da se brinete. Ali, ako vam se događa često, ne možete da se nadišete kad se to dešava ili imate bol u grudima, obavezno se što pre javite lekaru.

Jako vas bole donji deo leđa i kukovi. Zašto se to dešava i kako da smanjite bol?

– Tokom trudnoće hormoni opuštaju ligamente i zglobove u celom telu, što za krajnji cilj ima labavljenje ligamenata karlice koji će omogućiti bebi da prođe kroz nju kada za to dođe momenat. Sem toga, kako vam materica sa bebom, posteljicom i plodovom vodom postaje sve veća i teža, najveći teret podnosi donji deo ledja, menja vam se težište, počinjete da izbacujete trbuh i zadnjicu, kriveći leđa, što ih još dodatno opterećuje.

– Bol možete smanjiti tako što ćete paziti da ne dobijete mnogo na težini, obraćati pažnju kako stojite i sedite – nemojte kriviti kičmu i povijati ramena, ispravite se i tako se držite, koristite neutralna ulja za blagu masažu donjeg dela leđa i radite lake vežbe za taj deo. Ako je bol nepodnošljiv i ne možete ga se rešiti. javite se lekaru – možda treba da konsultujete i fizioterapeuta.

Tagovi: