Namirnice koje podstiču razvoj bebinog mozga + recepti

by | novembar 19, 2015

Da li će vaše dete biti napredno, zdravo i pametno, u velikoj meri zavisi od njegove ishrane. Ovog puta bavimo se uticajem hrane na razvoj bebinog mozga…

Foto: Gulliver/Thinkstock

Foto: Gulliver/Thinkstock

Nakon ro đenja svi delovi bebinog tela nastavljaju intenzivno da se razvijaju. Ipak,
u ovom uzrastu najintenzivniji je razvoj mozga: u njemu se svakodnevno dešavaju promene od kojih zavisi celokupan bebin napredak. Naučnici su dokazali da pravilna ishrana u prvim mesecima potpomaže proces povezivanja “sivih” ćelija, pa je veoma važno da ne napravite grešku.

MOĆ MAJČINOG MLEKA (DO ŠESTOG MESECA)
Od trenutka kada žena ostane u drugom stanju, njen organizam prilago đava se razvoju ploda. U maminom organizmu dolazi do brojnih hormonskih promena,
koje su za nju neprijatne, ali su neophodne da bi se beba neometano razvijala. Izmeđ u ostalog, u njenim grudima počinje da se stvara mleko čiji je sastav “programiran” tako da zadovolji sve nutritivne i razvojne potrebe novoro đenčeta. Ono se sastoji od polinezasićenih masnih kiselina (LCP) koje direktno uticu na brzinu stvaranja neuronskih veza u mozgu. Istraživanja su pokazala da bebe sa visokim nivoom LCP-a u krvi imaju viši koeficijent inteligencije od onih sa nižim sadržajem ove supstance. Međ utim, treba naglasiti i to da je većina adaptiranih mlečnih formula obogacena polinezasićenim masnim kiselinama biljnog porekla, tako da ne treba da brinete ako iz nekog razloga niste u mogućnosti da dojite bebu.

Foto: Gulliver/Thinkstock

Foto: Gulliver/Thinkstock

Članak se nastavlja posle reklama

ČUDESNO GVOŽĐE (NAKON ŠEST MESECI)
Kada beba napuni šest meseci, njene rezerve gvož a počinju da slabe, pa ih je potrebno nadoknaditi putem ishrane. Inače, gvožđ e je veoma važno za pravilno funkcionisanje bebinog mozga jer utiče na prenos kiseonika do sivih celija. Bebe sa smanjenom kolicinom gvožđa u krvi su razdražljive, pospane i manje živahne. Da bi beba putem ishrane dobijala dovoljno gvož đa, treba joj davati kašice od zelenog lisnatog povrća (spanać, blitva, brokoli), a kasnije i kuvano crveno meso (teletina, junetina, jagnjetina), i to najmanje dva puta nedeljno. Pileća, jagnjeća ili teleća džigerica tako đe su bogate ovim mineralom. Osim toga, treba joj davati namirnice bogate C vitaminom koji potpomaže apsorpciju gvož đa iz krvi.

Foto: Pixabay/Free images

Foto: Pixabay/Free images

DRAGOCENA RIBA
Za razvoj mozga naročito su dragocene vrste ribe koje su bogate omega-3 masnim kiselinama (losos, skuša, sardina). Ova kiselina odlicna je “hrana” za ćelije kore velikog mozga odgovorne za mnoge vitalne procese u organizmu. Stručnjaci preporučuju najmanje dve porcije ribe nedeljno za bebe starije od devet meseci.

Članak se nastavlja posle reklama

Koje još namirnice pospešuju razvoj bebinog mozga, te i korisne blagotvorne recepte pročitajte OVDE.

Tagovi: