Olakšajte bebi letnje vrućine
Ako je vama vruće, budite sigurni da je i vašoj bebi. Ali nema mesta za paniku pred nadolazećim visokim temperaturama. Uz malo dodatne pažnje i vi i vaša beba osećaćete se prijatno i bez stresa uživati u letu koje je pred nama.
Ako je vama prijatno u letnjoj haljini ili kratkim pantalonama, nema potrebe da vašoj bebi oblačite dugačke rukave. Uvek pri ruci imajte lagano pamučno ćebence ili plahtu u slučaju da beba zaspe dok ste napolju. Dok dojite dete, polegnite ga na peškir kako ga ne biste dodatno zagrevali svojom telesnom toplotom.
Bebe vrlo brzo dehidriraju, ali ne morate zbog toga da paničite. Ako dojite dete, ne treba da mu dajete dodatnu tečnostu. Bolje je da malo češće dojite dete, otprilike svaka dva sata. Pritom ne zaboravite da i vi sami morate da uzimate dosta tečnosti. Sve dok je pelena mokra nakon svakog hranjenja, a u proseku ih dnevno bude 6 do 8, nemate razloga za brigu.
Najtopliji deo dana provedite u zatvorenom. Uključite klima uređaj ili ventilator, ali pazite da nije okrenut prema bebi. Ako je jako vruće na ventilator možete staviti vlažni peškir kako bi dodatno rashladili vazduh. Pazite da temperatura na klima uređaju bude između 24 i 26 stepena celzijusa. Mlaka kupka takođe može da pomogne u rashladđivanju bebe.
Dečja koža posebno je osetljiva na štetno UV zračenje. Previše izlaganja suncu povećava rizik od raka kože kasnije u budućnosti. Lekari preporučuju da se deca, bebe posebno, izlažu suncu u najmanjoj mogućoj meri.
Pokušajte da organizujete dan tako da ne izlazite između 10 i 16 sati kada je UV zračenje najintenzivnije.
Prekrijte što je moguće više bebine kože laganom odećom ili tankom plahtom kako ne bi bila izložena direktnom suncu.
Zaštitite lice, vrat i uši posebnim šeširom za sunce.
Kada idete u šetnju kolicima koristite suncobran i redovno proveravajte da je dete u senci.
One delove tela koji nisu pokriveni odećom namažite kremom za sunčanje sa zaštitnim faktorom 30+.
Izvor: portaloko.hr