Ovo su najbolji položaji tokom porođaja
Za vreme porodjaja, pored pravilnog disanja od velike je važnosti i položaj u kome ćete roditi vašu bebu. Evo kako da odaberete onaj koji vama najviše odgovara.
Položaj u kome ćete biti za vreme poroda treba da bude udoban, da radi u vašu korist i da vam što je više moguće olakša sami proces. Da biste našli položaj koji vam najviše odgovara pokušajte ih isprobati što više.
Pročitajte i… Spisak obaveznih stvari za porodilište
Zašto je dobro menjati položaje tokom porođlakaja?
Pravi položaj tokom porodjaja bi trebalo da vam olakša “posao” i da bude udoban. Ako imate tu mogućnost, pre poroda razgovarajte sa lekarima i babicama o opcijama, ali trebalo bi znate da sami donosite odluku o položaju. Većina trudnica smatra da žena treba da se porodi ležeći na leđima, ali postoji mnogo razloga zbog kojih bi trebalo pokušati poroditi se u uspravnom položaju:
- Mogućnost kraćeg porođaja.
Smanjena potreba za lekovima.
U uspravnom položaju se grlić lakše otvara.
Žena ima veću kontrolu i više smopouzdanja.
Kontrakcije su manje bolne u ovom položaju.
Pomaže bebi da lakše dospe u porođajni kanal.
Kiseonik lakše dospeva u mišiće materice kao i do bebe.
Smanjene su šanse za epiziotomiju i carski rez.
Beba je pod manjim stresom.
Koji su najbolji položaji tokom porođaja pogledajte na sledećim stranama…
Ne postoji samo jedan položaj koji je najbolji. Veoma je dobro tokom samog poroda promeniti i isprobati što više položaja jer ćete samo na taj način saznati koji vam najviše odgovara. Evo koje bi položaje svakako trebalo uzeti u obzir.
Stajanje. Što ste više u stojećem položaju to će gravitacija više ići u vašu korist. Tokom prve faze poroda što više šetajte, ali pazite da se ne umarate previše.
Pročitajte i… Kućni ljubimci: Mere zaštite tokom trudnoće
Sedenje. Pokušajte sediti tako da vam je jedno koleno savijeno dok je druga noga opuštena i nemojte se previše naginjati prema nazad. Kad sedite, blago se savijte prema napred jer na taj način pospešujete protok krvi i smanjujete pritisak na dijafragmu. Podmestnite jastuke iza leđa ili se naslonite na partnera.
Klečanje. Ako i dalje želite biti u uspravnom položaju, a ne možete hodati onda probajte da klečite na jastuku. Ovaj položaj može pomoći ukoliko vam beba pritišće kičmu.
Ležanje na strani. Ako ste umorni ili ako ste primili epiduralnu anesteziju onda je ležanje na strani najbolji izbor. U ovom položaju protok krvi do bebe je poboljšan, a tenzija na međicu je smanjena.
Čučanj. Čučanje je idealno za drugu fazu porodjaja, ali će vam za ovaj položaj biti neophodna podrška. Mnogim ženama je sedenje na wc šolji veoma ugodno jer podseća na čučanj pa ukoliko nemate podršku pokušajte to.
Četvoronoške. Ako ne možete da stojite jer su kontrakcije previše intenzivne položaj na sve četiri može biti od velike koristi. U ovom položaju gravitacija će učiniti svoje, bolovi u leđima biće lakši kao i kontrakcije.
Kako menjati položaje tokom porođaja pročitajte u nastavku…
Veoma je važno da tokom poroda slušate svoje telo. Kako budete menjali pozicije beba će naći najbolji put do porođajnog kanala.
Pročitajte i… Surfovanje internetom: Zaštitite decu od opasnosti!
Ako tokom trudoće budete radili čučnjeve to može olakašti sami porodjaj i zato slobodno vežbajte. Važno je da ne preterate i da vežbate dok vam je udobno ne osećate nikakve bolove. Isto tako, pred sam porod možete isprobavati položaje koje smo vam naveli i otkriti koji vam je najudobniji i kasnije se posavetovati sa lekarom.